11 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

cilt bakımını hiç yapmamak ve sonucu?

fikirlerinizi merak ediyorum kızlar. ne makyaj ne de cilt bakımı yapan, sigara içmeyen, sağlıklı beslenen, spor yapan, stresten uzak duran, gerisini de genetik mirasına bırakan karma ciltli bir kadın çok mu büyük bir hata yapıyordur sizce? bu kadının güneşlenmediği bilgisini de vermiş olayım. belki size çok cahilce gelecek ama zaten yağlı olan alnımdan, çenemden, yanaklarımdan türlü çeşit ürün kullanarak o yağları söke söke çıkarmak ve bir kimyasal ürünle cildimi nemlendirmek mantıklı gelmiyor bazen bana. "saçlarınızı çok yıkamayın, saç derisindeki sebum saç köklerini besliyor" diyor dermatologlar, o halde cildimizdeki yağ neden doğal bir koruyucu tabaka işlevi görmesin? gerçekten 5-10 adımlı cilt bakımı rutinlerine ihtiyacımız var mı? yoksa bu, milyarlarca dolarlık bir sektörün bize inandırmaya çalıştığı bir safsata mı? mesela paketlenmiş gıdalarda, fast-food'da o ürünleri daha çok yememiz için katılan maddeler var ki tekrar satın alalım. aynı mantıkla, biz bu cilt ürünlerini kullanarak cildimizi bağımlı etmiyor muyuz bu ürünlere? lip balm sürdükçe dudakların daha çok kurumaya başlaması ve lip balmsız yaşayamamamız gibi... son zamanlarda cilt bakımı yapmadan doğal haliyle yaşlanan ve gayet iyi görünen kadınlara dair yazılar okumam ve bazı dermatologların destekleyici görüşleri beni iyice muallakta bıraktı. görüşlerinizi bekliyorum.

1. güneş kremi sürmek ve akşam temizlemek hariç, bir cilt sorununuz yoksa istemiyorsanız yapmayabilirsiniz. onun haricinde, cilt kozmetiklere bağımlı hale gelmez, böyle bir şey yok.

12 mart 17:42

2. Cildin de kendi florası varmış ve dayatma pek çok sözde bakim ürünü bu floraya zarar veriyormuş. 4 senedir ten makyajı yapmıyorum yaklaşık 1 senedir de yüzüme hiçbir kimyasal sürmemeye çalışıyorum. Yıkama jeli bilmem ne tonik falan peeling vs hiç kullanmıyorum. Peeling için ipek kese ve kışın kurumaya karşı da doğal yağlar kullanıyorum sadece. Hiçbir sorun yaşamadığım gibi t bölgemdeki aşırı yağlanma bitti. Sağlıklı beslenip düzenli spor yapıyorum. Basit karbonhidratı ve şekeri kesince ilk farkı cildinizde görüyorsunuz zaten. Spor sayesinde de yüzüne renk geliyor insanın. Cüzdana olan faydası da eh malum. Sevgiler.

12 mart 18:08

3. Ben de sadece kuru hissettiğimde nemlendiriyorum ve banyoda kese atıyorum. Bazısına da bu iyi geliyor. Her cilt farklı sonuçta. 

12 mart 18:50


4. Soru sahibi size katılıyorum. Sanki cildimize 5tane şey sürmezsek yüzümüz düşecek gibi bir algı olabiliyor. Bu özeni acaba vücudun diğer bölgelerine gösteriyor mu bu insanlar merak ediyorum. Örneğin kolumuza veya başka bir yerimize 5-6 aşamalı bakımlar temizlemeler yapmıyoruz ve bir şey olmuyor yüz gibi önemli bir yere bu kadar işlem bu kadar kimyasal ne kadar gerekiyor. Tabiki bu işin uzmanı daha iyi bilir ama kocaman bir piyasaya sahip bu ürünlerin sırf bizim cildimiz pamuk gibi olsun yaşlanmayalım diye üretildiğini düşünmüyorum. 

12 mart 18:50

5. size katılıyorum süslü, ben de kuru hissettiğimde nemlendirici krem sürmek dışında bir şey yapmıyorum. fakat ten makyajı yapsaydım mutlaka her gün temizleme jeliyle cildimi temizlerdim. benim cilt bakımı yapmama sebebim hem kaliteli ürünlerin çok pahalı olması (kalitesiz bir şeyi cildime süreceğime hiç sürmemeyi tercih ederim, bakım derken cildi mahvedebiliriz) hem de her gün cilt bakımı rutini uygulamaya üşeniyor olmam. temizleme jeli + nemlendiriciye bütçe ayırabilirim fakat fazlası bana gereksiz geliyor.

12 mart 19:12

6. 1'e katilmakla beraber vucut cogunlukla icten besleniyor/etkileniyor. Beslenme duzeniniz, sporunuz oturmussa atopik/alerjik bir cildiniz yoksa yahut duzeltmek istediginiz cilt durumlariniz yoksa (dehidrasyon, scarlar, gunes lekeleri gibi) sabahlari suyla aksamlari gentle bir temizleyici ile temizlemek, gunes kremi surmek yeterli olur. 30'dan sonra anti ageing urunlerinizi eklersiniz. 

12 mart 19:20

7. "alnımdan, çenemden, yanaklarımdan türlü çeşit ürün kullanarak o yağları söke söke çıkarmak ve bir kimyasal ürünle cildimi nemlendirmek mantıklı gelmiyor bazen bana. "

İŞTE BEN DE aynen BUNU MERAK ediyorum. Sebum kirse sürdugumuz krem de kir değil mi ? Yani güzel kokan bir kir de diyebiliriz. Ben nemlendirici ve temizleyici jel kullanıyorum ama her kullandığımda bunu düşünmeden edemiyorum.

12 mart 19:26


8. @7. anonim: temizlemek istediğimiz salt sebumun kendisi değil aslında. gün boyu yüzümüze gözle görülmeyen bir sürü partikül yapışıyor, ciltten ölü hücreler dökülüyor ve bunlar o yüzeydeki sebumun içinde birikiyor. bir de bazılarımızda sebum üretimi gerekenden fazla, ve sebum yapı olarak fazla katı. yüzeydeki birikme azaltılmazsa bu sefer gözenekler tıkanabiliyor. düzgün bir temizleme ürünü kullanırsanız cildi "kazımadan" bu fazla yağı temizlemek mümkün. temizlemeden sonra sürülen kremler de, yıkamadan sonra ciltte oluşan hızlı su kaybını engellemeye yönelik esas olarak. ayrıca yüzünüzü suyla yıkasanız bile zaten o sebum tabakasına zarar veriyorsunuz.

@4.anonim: vücudun geri kalanına yüze göre daha az detaylı bakım yapılmasının sebebi vucut derisinin yüzden çok daha kalın olması. bir de vücudumuzun büyük bölümü kıyafetler sayesinde uv ışınlarından daha çok korunuyor.

ben yüzüme her gün detaylı bakım yapmazsam sivilce ve komedon sorunu yaşıyorum. cildim yağlı ve dehidre olmaya çok meyilli. ayrıca kahverengi lekem var. bütün bunlar için ekstra bazı ürünler kullanıyorum içeriklerine göre. keşke ben de detaylı cilt bakımına ihtiyaç duymasam, yüzümü yıkayıp nemlendirici sürüp kurtulsam, ama durum bu :/

12 mart 20:16

9. Kıpkırmızı, yağlı, gözenekli bir cildim var kızlar hiç de mükemmel değil yanlış anlaşılma olmasın. ama işte ne zaman cilt bakımı rutini diye heves etsem bin beter oluyor

12 mart 20:41

10. Aynı cilt yapısına sahibim soru soran anonimle :( ben kendime uygun ürünleri bulamadım sanırım çok da aramadım ama öyle para verip daha beter yapacak diye de her şeyi deneyemiyorum. Yıkayıp nemlendiriyorum, ama onun bile bi faydası yok gibi 😒

12 mart 20:44