6 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

cocugunda saglik problemi olan zihinsel veya bedensel engelli varmi, varsa bunu psikolojik olarak nasil kaldiriyorsunuz?

1. Neler yapiyorsunuz neler hissediyorsunuz nasil bas ediyorsunuz bir gununuz nasil geciyor, fikirlerinizi ogrenmek istiyorum benim icin cok degerli yazacaklariniz, simdiden cok tesekkur ederim.

19 temmuz 23:01

2. Sevgili süslü, benim değil ancak amcamın zihinsel engelli 36 yaşında bir oğlu var, oldukça agresif ve zaptetmesi çok zor biri. Amcam beni kendine yakın gördüğü için bazen dertleşiriz. Gündüzleri çalışır akşamları da sabaha kadar oğluyla ilgilenir, çok az uykuyla yaşar. Bununla nasıl başa çıkıyorsun diye sorduğumda, benim oğlumun kimseye bilerek kötülüğü dokunmuyor, bu kadar naif bir çocuk beni nasıl üzebilir, bir tek biz öldükten sonra ona ne olacağı fikri beni yaralıyor demişti. 

19 temmuz 23:12

3. kuzenimin çocuğu down sendromlu. gerçekten çok ama çok zor. elbette sınırsız sevgiden dolayı sınırsız sabrı var ama antidepresanlarla, terapilerle ayakta kalıyor 17 senedir. genetik çokça hastalığı olduğu için hayatları hastanede geçiyor. kendilerinin başına bir şey gelirse bu çocuğa ne olur korkusu var devamlı olarak. çocuk regl olmaya başladığından beridir kendi pedini bile değiştiremediğinden devamlı yakın bakım gerekiyor. işine devam edebilmek, devamlı çocuğunu yanında tutabilmek için zihinsel engellilerin eğitim merkezinde çalışmaya başladı normalde sınıf öğretmeniydi. çocuğunu buraya götürebiliyor ama orada ilgilendiği çocuklar da çok daha ağır durumda olan çocuklar, saldırıya uğradığı falan oluyor, kocaman çocuklar kafasında şişe kırıp kollarını ısırabiliyorlar. çok üzülüyorum durumuna ama bir yandan sabrına ve gücüne hayranım, resmen savaşıyor ve çocuğunun hiçbir şeyini eksik etmiyor. bir tek şu var, ileride kardeşine bakabilsin diye bir kardeş doğurdu ona. o çocuk bütün geleceği boyunca ablasıyla ilgilenmek zorunda kalacak. şimdi 13 yaşına geldi, arkadaşlarıyla bir yere bile gidemiyor ablası olmadan. buna kızdım biraz çünkü böyle bir nedenle dünyaya çocuk getirilmez bence. ama sınanmadığın günahın masumu olamazsın demişler, belki de benim anlayamadığım şeyler vardır. yine de üzülüyorum.

19 temmuz 23:32


4. Benim cocugum hiperaktivite dikkat bozukluğu ve karsıt gelme sorunlarıyla boğusuyor. Dikkat eksikliği gün içinde defalarca düşmesine sebep oluyor, cok agresif malesef yaşıtlarına uyum sağlayamıyor bu yüzden daha da sinirleniyo.sık sık velilerden şikayet alıyoruz cocuğumuZla ilgili ve bu cidden cok üzüyor beni. Bunun haricinde susmadan sürekli konusuyor. Tabii ki ben cok yorgun ve bıkkınım, hayatla masıl mücadele edecek bilemiyorum... daha zor durumda olan aileleri ve cocukları için dua ediyorum

19 temmuz 23:38

5. Erkek. Bebekliğinden itibaren farklıydı psikiyatri dr hiperaktif bir bireyin bebek hali demişti. 5 yaş civarı tekrar başka bi dr götürdük, o zaman o da aynı şeyi söyledi.

20 temmuz 02:09

6. benim halamın küçükken menenjit geçirmiş hem zihinsel hem fiziksel engelli bir oğlu var. yaşı baya var 69lu falan yanlış hatırlamıyorsam. halamın iki diğer çocuğu daha var. kız olanı iki numara. hayatını ailesine ve kardeşine adadı. ne evlendi ne çocuk sahibi oldu. çocuklarında sağlık problemi olup hayatlarını onlara feda etmek ebeveynlerin kendi bileceği iş ama ne olur bir kardeşe yüklemeyin bunu. gerçekten çok ağır büyük.

20 temmuz 18:46