3 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

devlet tiyatroları opera ve balesi kapatıldı mı?

kızlar kapatıldığı söyleniyor haber sitelerinde sizin bir bilginiz var mı? lütfen böyle bir şey olmasın ya. öğrenci bütçemle sanatla buluşabildiğim çok zevk aldığım tek yerlerdi.

1. haberlerde çok karışık yazılmış ama benim anladığım hepsi cumhurbaşkanlığına bağlanmış sanırım. ee tabiki bu durumda artık ne görürüz ne olur bilmiyorum.

11 temmuz 11:18

2. Ben de şimdi okudum haber bir kapatıldı diyor bir hakları devlete bağlandı diyor gerçekten haber resmen ziyan kim hazırladıysa. Opera bale nerelerine batıyor anlamıyorum ki inanılmaz sinirim bozuldu. 2 yaşımdan 17 yaşıma kadar bale yaptım şimdi ülkenin haline bak.

11 temmuz 11:21

3. kapatılma gibi bir durum yok (henüz yok diyelim).

lafım size değil ama ben de şaşıranlara şaşırıyorum. yürütme artık cumhurbaşkanının kontrolüne geçti. e dt genel müdürü, bir yürütme organı olan kültür ve turizm bakanlığına bağlıydı. şimdi cumhurbaşkanlığı kontrolüne geçmiş oldu doğal olarak. ama dt özelinde tek değişiklik bu değil. Demek istediğim: dt genel yapısı aynı, bir tek mevzuatta “kültür turizm bakanlığınca” ibaresi yerine “cumhurbaşkanlığınca” ibaresi mi kondu derseniz, hayır.

“Devlet Tiyatroları bir genel müdür tarafından yönetilir” maddesi kaldırıldı. Bu da yapının kendi içinde özerkliğinin bittiği anlamına geliyor.

Aldıkları ödenek ile ilgili kararlar tüzük ya da Bakanlar Kurulu tarafından belirleniyordu, şimdi Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Tüzüktü, meclisin denetleyebildiği bakandı filan yok, cb ödensin derse ödenecek.

Ayrıca “Tiyatronun iç ve yönetim işleri bir tüzükle belirtilir” ifadesi, “Cumhurbaşkanınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir” olarak değiştirildi.

Kısaca, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerken tüm bakanlıklara bağlı kurumlar nasıl etkilenecekse bu kurum da öyle etkilenecek. Ek olarak kendi içinde tüzüğü, alabildiği kararlar ve ödeneği ile ilgili söz sahibi olabilirken artık değil.

11 temmuz 13:40