7 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

diş ipi kullanmak çok mu gerekli?

merhaba süslüler, günde üç kez dişlerimi elektrikli diş fırçası ile fırçalıyorum, senelerdir dişimde tek bir çürük yok düzenli olmasa da diş hekimine gidiyorum. ama hiç diş ipi kullanmadım, nasıl kullanılıyor onu bile bilmiyorum. diş ipi önerisi ve kullanım önerisi rica edebilir miyim sizden? sanırım diş ipi kullanmaya başlamam lazım. siz ne düşünüyorsunuz diş ipinin gerekliliği hakkında? 

1. Sanırım kullanmak gerekli süslü diş fırçası dişlerin aralarına ulaşamadığı için. Ama bende kullanamıyorum ne zaman diş ipi kullansam dişlerimin arasındaki bosluklar görünüyor yani ip kullandıktan sonra dişlerimin görüntüsünü hiç sevmiyorum... boşluklar çürük gibi görünüyor gözüme bu yüzden sevmiyorum :( tel kullandığım dönemden alışkanlık düzenli olmasada arayüz fırcası kullanıyorum

11 temmuz 21:48

2. Ama o sevmediğiniz boşluklar yiyecek veya bakteri ile dolu olabilir :/ bence gerekli yani her gün yapmasanız bile gün aşırı kullansanız iyi olur süslü.çürüksüz dişler de çekime gidebiliyor haberiniz olsun.

11 temmuz 21:55

3. Hemen edineceğim o halde teşekkür ederim hepinize. Önereceğiniz bir marka var mı, yoksa markanın önemi yok mu dersiniz? 

11 temmuz 22:14


4. İpin ip şeklinde değil de şerit şeklinde olmasına dikkat edin :) markanın bir önemi yok

11 temmuz 22:21

5. nasıl diş ipine gerek yok. bunu diyen de diş hekimi ayrı ironi. arayüz fırçası veya ağız duşu falan kullanıyordur o yüzden gerekmez demiştir. umarım öyledir yani :) dişlerimi fırçaladıktan sonra diş ipini kullanıyorum dişlerimin arasından neler neler çıkıyor. siz de deneyin dişlerinizin arasından çıkanlara şaşıracaksınız. ağzımız da milyarlarca bakterinin yaşadığı bir flora var. dişlerin arasında kalan yiyecekler bakteriler tarafından kısmen sindilirip, fermantasyona uğuruyor. bakteriler diş aralarında çoğalıyor ve oradan dişlere geçerek arayüz çürüğüne sebep oluyor. çürük bir kere başladıktan sonra geri dönüşü yok. bu nedenle günde bir defa diş aralarını temizlemek önemli. diş ipi, ağız duşu, arayüz fırçası hangisini kullanırsanız kullanın mutlaka buna önem gösterin. oral b nin naneli flossları var onları önerebilirim size. en dar diş aralarına bile kolayca giriyor.

11 temmuz 22:47

6. evet gerekli.

12 temmuz 02:25

7. sorgulanması bile şaşırtıcı. biraz korkutucu bi şey olduğunu ben de kabul ediyorum hatta öğrenene kadar biraz can yakabilir ama o dişlerin arasından neler çıktığını bi kendiniz görün (fırçalamaya rağmen), nerelerde neler gizleniyormuş, "allahım ben bunları nası neremde barındırıyorum, bunlarla mı yaşıyorum ben ühühühühü" dersiniz. oral-b superfloss öneriyorum, bildiğiniz ayakkabı bağcığı gibi dokusu. diğerleri gibi naylon değil (naylonlar benim canımı yakıyor). yapmanız gereken şey ipi 2 dişin arasına, diş etine yakın iyice yerleştirdikten sonra önce bi dişin duvarını tek hamlede yukarı süpürmek, sonra öbür diş duvarını tek hamlede yukarı süpürmek. evet aynanız bolca kirlenecek. ama böyle hem canınız yanmaz hem dişiniz düzgünce temizlenir. diş ipi 2 diş arasında ileri geri yapmak değildir. 2 dişin arasındaki tüm kiri dikey olarak dışarı fırlatmaktır.

12 temmuz 18:05