17 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

dini bir soru daha ....... .... ..?

kur'an'ın kadınlari ikinci plana attigiyla ilgili bir başlık vardı. oradan aklıma düşen bir durum var. genelde inanmayan kesimin ortak kanısı da kadınlara kitapta değer verilmediği ile ilgiliydi. peki , eğer tanrı , gerçekten kadınlara o kadar değer vermeyen bir tanrı olsaydı , tam olarak neye nasıl itiraz edecektik. bu konu kafamı karıştırıyor mesela. ateist kesimin bir kısmı cehennem yaratan tanrı merhametsizdir görüşünü savunur. ya tanrı bizi sırf keyfine cehennemde yaratsaydi. bir insan olarak bu kadar küçük ve değersiz olma düşüncesi çok garip geliyor

1. çok güzel bi soru yalnız. düşünürken kayboluyo insan, ben de düşünmüştüm bunu.

17 ocak 23:08

2. hatta şunları da düşündüm. doğup yaşayıp ölüyoruz ve burda yaptıklarımızın cezasını cekeceğiz peki biz bunu ister miydik emin değilim. tam anlatamadım ama anlayan olmuştur. aynı yola çıkıyor bu iki düşünce de

17 ocak 23:14

3. Dinlerin hepsinde ruhani bir teslimiyet mevcut zaten,yani bunu baştan kabul ediyorsunuz ben yaratıcıya ait bir varlığım,onun hükmü altındayım diyorsunuz.

İnsan olarak küçük ve biat eden olmalısınız zaten dinlerin hepsinde.

Sizinki İnsanın kendisini küçük ve değersiz hissetmesinden ziyade siz kaderimi nasıl belirleyemem,nasıl istediğimi yapamam yaratıcıdan bağımsız,o istese hepimizi nasıl bir anda öldürür ya da yakar,o zaman neden hayattayız kaynaklı bir sorgulama bana kalırsa.

17 ocak 23:32


4. İnsan Allah'ın" size ruhumdan üfledim." dediği bir canlı.İçimizdeki adalet duygusunu da merhamet duygusunu o koydu içimize. O yüzden kadınlara değer vermediğini ya da adaletsiz ve zalim olduğunu düşünmüyorum. Bendeki bu duygular onda misliyle olmalı değil mi? Ama dini bir dayanağım yok sadece ben öyle hissediyorum.Çok kızsam da ona isyan da etsem zaman zaman yine bir eli üstümüzde bakıp geçecek az kaldı dermiş gibi.Evet bugün çok romantiğim.

17 ocak 23:35

5. sadece beseri konuda degil bilimle de ters dusen bir cok noktasi bulunmakta. yaradilis gibi evren gibi

17 ocak 23:44

6. ahzab 37, ahzab 50, talak 4’e filan bakınca neye itiraz edecektik diye düşüncen kalmıyor; zira bir kadın olarak itirazın da bu ayetlerde kadına verilen değer kadar anlamlı ve dinlenir olacaktır. Bu ayetler bile benim için yeterli. Pek merhamet arayacak kadar iç açıcı değiller. 

18 ocak 02:07

7. (yazar: Exhausted) konuyla alakasız ama kızlık zarının sadece kadınlarda olmasına nasıl bir açıklama getirdiniz merak ettim açıklarsanız sevinirim

18 ocak 03:43


8. İslam kadına değer verir. Allah kullarına ayrım yapmaz. Allah kadınların ikinci sınıf olduğunu buyurmamıştır. Peygamberimiz de her zaman kadınlara değer vermiştir. Mesela peygamberimizin ilk evlendiği kadın o dönemde ticaret yapan hz. Hatice'dir. Kadın sadece doğuran ve kocasına hizmet eden biri değildir islamda.

Allah, bizim idrakımızı aşacak kadar yüce merhamet sahibidir. Kuranda kimlerin cehennemlik olduğu yazıyor. Hangi günahların kefaretle affedileceği yazıyor. Günah ve sevap olan şeylere baktığımızda hep bizim faydamıza şeyler olduğunu da görüyoruz. Bizim kendi irademizle işlediğimiz günahlar, allah'ın bunları önceden bilmesine engel değil. Cennete cehenneme girmeye biz karar veriyoruz.

Kurani okuyup anlamaya çalıştıkça kafada şüphe kalmıyor. Her şey tek tek açıklanmış. Anlamadığımız yerde peygamberimizi örnek alarak doğru davranışı öğrenebiliriz.

18 ocak 09:20

9. Hatice’nin ticaret yapmasının islamla ne ilgisi var? Aksine müslümanların islam öncesi söyledikleri “kadına değer yoktu” argümanını çürüten bir durum. İslam öncesi kadınlar ticarete katılırdı denebiliyor. “Kadına değer verilirdi” gösterin yahu nasıl değer verilirdi. 1 kez bile doğrudan kadınlara seslenmeyen kur’an nasıl değer veriyor kadınlara? Yukarıda bahsedilen ayetlere açıklama “allah bizden daha iyisini bilir” olmamalı yahu. İtaat et, sorgulama yani? 

18 ocak 12:39

10. Ben 11. Anonim. Kadınla erkek aynı özelliklere sahiptir demedim. Değersiz, ikinci sınıf muamele görmez dedim. Hayvanlar için dahi allah, "onlar dilsiz kullarımdır" diyor. Allah yarattığı her cana değer veriyor.

Peygamberimiz kendisine vahiy inmeden önce de çok düzgün yaşayan, çevresine örnek olan biriydi. Eşlerine her zaman eşit davrandı. Kuranda da erkeğin eşlerine eşit davranması gerektiği eğer eşit davranamıyorsa da sadece tek biri ile evlenmesi gerektiği yazar. Bu da dipnot olsun.

Bütün bunların dışında zaten bazı şeyleri sorgulayarak sonuca varamayız çünkü bizim o an anlayamadığımız hükümler, onların yanlış olduğunu göstermez. Allah niye böyle, allah niye şöyle diyerek ve ayetleri eleştirerek dinden çıkabiliriz. Bu çok tehlikelidir. Bir şeylerden şüpheniz varsa açıp kuran mealini okumanızı tavsiye ederim. Hatta hiç şüpheniz olmasa da açıp okuyun.

Her insan içinde allah sevgisiyle doğar. Şeytanın kalbinizi kirletmesine, sizi kör etmesine izin vermeyin.

Allah hepimize hidayete ermeyi nasip etsin.

18 ocak 13:29