15 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

dini bir soru daha ....... .... ..?

kur'an'ın kadınlari ikinci plana attigiyla ilgili bir başlık vardı. oradan aklıma düşen bir durum var. genelde inanmayan kesimin ortak kanısı da kadınlara kitapta değer verilmediği ile ilgiliydi. peki , eğer tanrı , gerçekten kadınlara o kadar değer vermeyen bir tanrı olsaydı , tam olarak neye nasıl itiraz edecektik. bu konu kafamı karıştırıyor mesela. ateist kesimin bir kısmı cehennem yaratan tanrı merhametsizdir görüşünü savunur. ya tanrı bizi sırf keyfine cehennemde yaratsaydi. bir insan olarak bu kadar küçük ve değersiz olma düşüncesi çok garip geliyor

1. çok güzel bi soru yalnız. düşünürken kayboluyo insan, ben de düşünmüştüm bunu.

17 ocak 23:08

2. hatta şunları da düşündüm. doğup yaşayıp ölüyoruz ve burda yaptıklarımızın cezasını cekeceğiz peki biz bunu ister miydik emin değilim. tam anlatamadım ama anlayan olmuştur. aynı yola çıkıyor bu iki düşünce de

17 ocak 23:14

3. İnsan Allah'ın" size ruhumdan üfledim." dediği bir canlı.İçimizdeki adalet duygusunu da merhamet duygusunu o koydu içimize. O yüzden kadınlara değer vermediğini ya da adaletsiz ve zalim olduğunu düşünmüyorum. Bendeki bu duygular onda misliyle olmalı değil mi? Ama dini bir dayanağım yok sadece ben öyle hissediyorum.Çok kızsam da ona isyan da etsem zaman zaman yine bir eli üstümüzde bakıp geçecek az kaldı dermiş gibi.Evet bugün çok romantiğim.

17 ocak 23:35


4. sadece beseri konuda degil bilimle de ters dusen bir cok noktasi bulunmakta. yaradilis gibi evren gibi

17 ocak 23:44

5. ahzab 37, ahzab 50, talak 4’e filan bakınca neye itiraz edecektik diye düşüncen kalmıyor; zira bir kadın olarak itirazın da bu ayetlerde kadına verilen değer kadar anlamlı ve dinlenir olacaktır. Bu ayetler bile benim için yeterli. Pek merhamet arayacak kadar iç açıcı değiller. 

18 ocak 02:07

6. (yazar: Exhausted) konuyla alakasız ama kızlık zarının sadece kadınlarda olmasına nasıl bir açıklama getirdiniz merak ettim açıklarsanız sevinirim

18 ocak 03:43

7. İslam kadına değer verir. Allah kullarına ayrım yapmaz. Allah kadınların ikinci sınıf olduğunu buyurmamıştır. Peygamberimiz de her zaman kadınlara değer vermiştir. Mesela peygamberimizin ilk evlendiği kadın o dönemde ticaret yapan hz. Hatice'dir. Kadın sadece doğuran ve kocasına hizmet eden biri değildir islamda.

Allah, bizim idrakımızı aşacak kadar yüce merhamet sahibidir. Kuranda kimlerin cehennemlik olduğu yazıyor. Hangi günahların kefaretle affedileceği yazıyor. Günah ve sevap olan şeylere baktığımızda hep bizim faydamıza şeyler olduğunu da görüyoruz. Bizim kendi irademizle işlediğimiz günahlar, allah'ın bunları önceden bilmesine engel değil. Cennete cehenneme girmeye biz karar veriyoruz.

Kurani okuyup anlamaya çalıştıkça kafada şüphe kalmıyor. Her şey tek tek açıklanmış. Anlamadığımız yerde peygamberimizi örnek alarak doğru davranışı öğrenebiliriz.

18 ocak 09:20


8. Hatice’nin ticaret yapmasının islamla ne ilgisi var? Aksine müslümanların islam öncesi söyledikleri “kadına değer yoktu” argümanını çürüten bir durum. İslam öncesi kadınlar ticarete katılırdı denebiliyor. “Kadına değer verilirdi” gösterin yahu nasıl değer verilirdi. 1 kez bile doğrudan kadınlara seslenmeyen kur’an nasıl değer veriyor kadınlara? Yukarıda bahsedilen ayetlere açıklama “allah bizden daha iyisini bilir” olmamalı yahu. İtaat et, sorgulama yani? 

18 ocak 12:39

9. Ayetleri mealinden okuyup soruyoruz zaten, yeni ve sadece kendi keşfetmiş gibi sürekli bu önerinin verilmesi lol?  Tipik cevapsız, sorulan sorulara kendi de cevap bulamadığı için döndürüp döndürüp aynı şeyleri söylemek ve karşıdakine “kalbinize şeytan girmesin, hidayet versin” diyerek alttan alta yapılan ima lol aynen kalbime şeytanın girmesine izin verdim çocukların, kadınların erkeklere nasıl peşkeş çekildiğini sormak ne büyük şeytanlık. Safi edebiyat bunlar

18 ocak 14:57

10. Ne islamiyetin ne de diger dinlerin kadinlari ikinci plana attigini inanmiyorum. ortada Allah'ın sözleri var ve insanlar keyfiyetince saga sola cekistiriyorlar. Kadina dayak serbest, recm var, miras az, cinsel arzularinizi doyuracak bir meta gibi, fitnecidir vs. En basitinden sözetmek istiyorum; mirasda erkek kardesin yarisi kadar hak alması. İslam şeriatına göre evet babadan kalan mirastan erkeğe göre daha az miktarda haklarina duser. Sebebi ise aile nafakasini cikarmak durumunda olmamalari isterlerse calisirlar paralarini kazanirlar ama kocasini giydirmek yedirmek evini gecindirmek gibi mecburiyetleri yoktur. Fakat erkek evlenecek karisina bakacak cocuklarina bakacak dolayisiyla masraflari en az iki katina cikacak. Kadinin ayni zamanda kocasinin mirasindan hakki olacak. Erkek kardese karisindan miras kalma ihtimali kadina kocadan miras kalma ihtimalinden daha az oluyor genelde populasyona vurunca. Eger kadın evlenmez bekar kalirsa babasinin o olduyse erkek kardeslerinin o da yoksa akrabalarinin bakim sorumlulugundadir hicbiri yoksa da devletin. Ayrica miras bolusuldukten sonra daha fazla pay alan erkek kardesin kiz kardeslerine hakkindan bagis yapip esit dagilim yapmasida cok hos karsilanirmis. Bu daha uzun anlatilabilecek bir konu. Diger ama bu kadini kucuk gormek argumanlarina karsi argumanlarim var. Kafamda herseyi yerli yerine oturttum en ufak bir haksizlik oldugunu dusunmuyorum. İstedigi gibi inanir insanlar beni ilgilendirmez. Allah bizi yaratmis kaderimiz onceden belirlenmis ama bizim durumlar karsisinda ne gibi reaksiyonlar verecegimiz iyi veya kotu niyetli olacagimiz yani nefsani konulardaki tutumumuzun ne olacagi onceden bilindigi icin yani soyle anlatayayim x kisisi y kisisiyle kavga etse onun nefsinin ne yapacagini biliriz tepkisi dayak atmayi secmek olacaktir o yuzden kaderi boyle belirlenmistir. İnsanin kendi secemeyecegi durumlarda da imtihan oldugunu dusunur ahirette bu cektilen sikintinin mukafati oldugunu bilirim. Allah bize sinirsiz ozgurluk vermis isteyen istedigini dusunup yapabilir isyan etsin, inanmasin Allah yine merhametini gosterir bu dunya da ama ahiret icin oyle yapmam diyor. Cok karisik oldu yazdiklarim ama anlamissinizdir diye umuyorum.

18 ocak 15:12