sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
3 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

dolar dusmeye baslamis bu secim haberleriyle iyice duser mi? bu islerden anlayan susluler bir el atin?

1. seçim sonrası akp alırsa tavan falan yapmaz. aksine istikrar devamlılığı diye algılanıp düşer ya da aynı kalır. nitekim eski seçimlerin ertesi gününe bakın. eğer farklı bir sonuç çıkarsa doların vay haline. seçime kadar da fazla düşeceğini sanmıyorum.

19 nisan 2018 11:43

2. Son 5 yılın ya da 10 yılın dolar-tl grafiğine bakarsanız doların istikrarlı bir şekilde yukarı gittiğini görürsünüz. Dönemsel düşüşler tabi yaşanıyor ama uzun vadede dolar kazandırıyor. Çok değil 2015 yılında 2.97 idi dolar. Yine çok değil bu şubat ayında türkiyeye geldiğimde 4,59 dan euro bozdurdum. Şimdi bakıyorsunuz 5 lira olmuş. Öncelikle şunu belirteyim seçimden bağımsız olarak kur yükselmeye devam eder. Neden? Çünkü katma değerli bir üretimimiz yok. Dışarıya kendimiz üretip bir şey satmıyoruz. Domates gönderiyoruz gdo lu diye geri dönüyor. Daha bir kaç hafta önce patates ithalatı konuşuluyordu. Ormanları satıyoruz, yaylaları satıyoruz vs. İkerde elimizde hiçbir şey kalmayacak. Kuru düşürmek istiyorsak kendi kendine yetebilen bir ülke olmak durumundayız ve biz bu durumdan fersah fersah uzağız. dışardan mercimek ithal eden bir ülkede uzun vadede euro, dolar, sterlin gibi para birimlerinde düşüş olmaz. Olsa olsa dönemlik düşer. Tıpkı bugün gazete manşetlerindeki gibi. “Dolar çakıldı!!!” “Dolarda tarihi düşüş”. Şu iki manşeti atabilmeniz için gerçekten gerizekalı olmanız lazım. Dolar nereye düştü? 2013 nisan 15, 1 dolar= 1,79 türk lirası. 4 liradan 2 liraya düşer, tarihi düşüş dersin. Amma 4.10 dan 4.03 tarihi düşüş olmaz. 

Şimdi gelelim seçime. İki muhtemel senaryoyu karşılaştıralım:

1- seçimi erdoğan alır: yükselmeyi durduramazsınız. Zira hala üretemeyen bir ülkeyiz. Dış politikadaki tutarsızlığımızı sağır sultan biliyor. Bir nevi diktatörlüğe evet denilmiş bir ülke. Şu andan sonra yabancı yatırımcı pılını pırtını toplar gider. Kaldı ki şu anda bile yerli firmalar iflas ediyor. Kan damarı olarak görülen inşaat sektörü bitme noktasına gelmiş ki köklü firmalardan biri çoktan kepenk indirmiş ama iflas açıklayamıyor. Neden? Çünkü ohal var. Erdoğan gelirse göstermelik bir iki ay düşüş olur, sonra yine hızlı bir yükseliş evresine girilir. Şu an piyasada deli gibi dolar satılıyor ki erken seçim açıklaması işe yaramış gibi görülsün. Ona rağmen 4.10 dan 4.01 e geriledi en fazla ki şu anda yükselişe geçerek 4.03 olmuş durumda. 

Gelelim ikinci senaryoya:

2- seçimi Erdoğan dışında biri alır: yükselişe devam. Çünkü bu kadar koltuk sevdalısı birinin/ birilerinin seçimi kaybedince kuzu kuzu koltuğu bırakacağını mı zannediyorsunuz? Ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışmazsa insan değilim. Dünkü seçim açıklamasının ardından valilik uyarı yayınlıyor: işid büyük bir saldırı hazırlığında İstanbul’da. Bu seçim için yapılan bir açıklama değilse ne olayım. Koltuk, güç sevdası başka bir şey. Bu adam seçilmese bile kaos olmadan terketmeyecek o koltuğu. Bu yine dövizde yükseliş anlamına geliyor. 

Ben kendi adıma konuşursam, 4 altına düştüğü an alım fırsatı olarak görür ve dolar alırım. Hele anlık bir gafletle 3.90a düşerse küfeyi doldururum. Tabi ben kendi adıma konuşuyorum, yatırım tavsiyesi değildir.

19 nisan 2018 13:06

3. soruyu sorarken açıklama gereği duymamıştım ama ülkedeki ekonomik gerilemenin ve seçim sonrası da daha iyiye gitmeyeceğinin bilincindeyim. erdoğanın klasik göz boyama taktiği olarak seçim öncesi doları aşağıya çekme çabaları oluyor ben de bu bağlamda görüşleri merak etmiştim.

kişisel olarak ekonomik çıkmazda olduduğum için, kısa vadeli dolar düşerse bunu akıllıca kullanmak için bozup düştüğünde yeniden alma planları yapmak adına sormuştum, ancak ben de bu hamleyi yapmaya değecek kadar düşmeyeceğini öngörüyorum şu anda. cevap veren herkese teşekkürler.

19 nisan 2018 13:18