sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  22 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  dun lens takmaya başladım.uyurken veya suya girerken çıkarmam gerektigini biliyorum ama mesela simdi iceri uzanmak bir yarim saat bir saat ?

  uyuklamak istiyorum.yine de cikarmali miyim lensi? bu arada markasi acuve oasis. o kadsr korkunc yorumlar okudum ki en ifak bir seyi takmaya başladım.internete de baktim ama tam bir cevap bulamadim.

  1. hayır. gerek yok. ben günlük lensle bile 2- 3 saat uyuduğumu bilirim. yarım saatten falan hiçbir şey olmaz.

  10 temmuz 2018 13:10

  2. Evdeyken mi lens takıyorsunuz? Bana doktorum ayakkabılarını nasıl çıkarıyorsan lenslerini de öyle çıkarmalısın evr girdiğinde demişti. Uyuklamaktan bir şey olmaz ama kalkınca rahatsız hissedebilirsiniz 

  10 temmuz 2018 13:12

  3. ayrıca ben banyo da yapıyorum lensle... niye bu kadar takıntı yaptınız anlamadım. havuz ya da denize girerken çıkarın tabii de(gizlinot: ben kafamı daldırmadığım, bi ıslanıp çıkayım dediğim zamanlarda denizde de çıkarmıyorum), bu kadar korkmayın lensten.

  10 temmuz 2018 13:13


  4. Geçende ben de bir iki saat uyuyakalmışım pek bir şey olmadı. Biraz kuru gibiydi gözüm, çıkartmadan önce bir iki damla lens solüsyonu damlattım sorun çözüldü.

  10 temmuz 2018 13:17

  5. 2.anonim su an gozlugum yok,camlarini degistirmem lazim gpzluk recetesi yazdirmam gerek onun icin de o yuzden evde de lens takiyorum.

  3.anonim ya cunku cok korkync yorumlar yapiyorlsr bir de ilk kez takiyorum.goz cok onemli sonucta ya goremezsem falan diye bile korkuyorum.mesela uyaninca goz kapaklarim yapisir da acamazsam falan diye..

  Neyse cok tesekkur ediyorum cevaplara cok yardimci oldunuz :)

  10 temmuz 2018 13:27

  6. Erkek arkadaşımın 2 gün çıkarmadığı oluyor lensi. Havuza da giriyor duş da alıyor bir gün kör kalacak allah korusun. Ama 1 2 saatlik uykuyla sıkıntı olacağını sanmıyorum.

  10 temmuz 2018 13:41

  7. Ben denize havuza da giriyorum acuvue oasys ile. Sonrasında konjonktivit oluyorum ama. Önermiyorum sadece söylemek istedim

  10 temmuz 2018 13:47

  8. Niye bu kadar takıntı yaptınız anlamadım diyen süslü, göz çok hassas bir organ. Duşa lensle girmenizi tavsiye etmem. Ne olacak dediğiniz şey acanthamoeba keratitis'e yol açabilir. Buna yol açan tek hücreli, sulu ortamda yaşıyor ve gözünüzü yiyor gerçek anlamda. Böylece kalıcı körlüğe yol açıyor. Tabi ki denizde havuzda temas etme ihtimaliniz var ama musluk suyuyla da aynı tehlike mevcut. 

  Uyku konusuyla da şunu söyleyeyim, gözün dokusu oksijeni direk havadan alıyor. Lens taktığınızda oksijen geçirgenliği lense de bağlı olarak azalıyor ve gözlerinizi kapattığınızda iyice düşüyor, gözünüzün enfeksiyon kapma riski de artıyor. Ayrıca garanti olan bir şey de lenslerinizle uyumanız ileride lens taktığınızda kuruluk gibi problemlerle karşılaşma, lens takamama ihtimalinizi arttırıyor.  

  Gerçekten söz konusu göz olunca en ufak şeyi takmak gerektiğini düşünüyorum ben. korkutmak istemem fakat ihmalin nelere yol açabileceğini görmek için bir örnek olarak yukarıda bahsettiğim acanthamoeba keratitis'e bakabilirsiniz. 

  10 temmuz 2018 14:28

  9. Bir de 4. Anonim, gözünüze lens solüsyonu mu damlattınız yoksa yanlış mı yazdınız? 

  Lens solüsyonunun amacı proteinleri parçalayarak lensin üzerindeki bakterileri vs. temizlemektir. Yani gözünüze lens solüsyonu damlatmak gözünüze yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Yanlış anlamayın bu çok sık yapılan bir şey olduğu için bilgilendirmek adına yazmak istedim. 

  Lens kullananlarda kuruluk için refresh gibi suni gözyaşı damlalarının kullanılması tavsiye ediliyor. 

  10 temmuz 2018 14:34

  10. (yazar: Jolie fille ) tesekkur ediyorum,ben de cok takıntılıyım zaten uzunca aciklamaniz benim icin iyi oldu.

  10 temmuz 2018 14:37