14 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

eşi/sevgilisiyle farklı dini inanışa sahip süslüler?

ilişkinizde sorun oldu mu bu? nişanlım ateist. evlilik, çocuk yetiştirme gibi noktalarda sorun yaşarız diye korkuyorum.

1. Ben de ateistim. Sakıncası olmazsa Ne gibi sorunlar yaşamaktan korktuğunuzu sorabilir miyim?

9 ağustos 21:25

2. Açıkçası bir gün çocuğum olursa dini bilerek yetişmesini isterim ama kendi görüşünü öğretmek onun da hakkı. Anlaşmazlık çıkar, durduk yere problem yaşarız diye düşünüyorum. Bir de benim ailem muhafazakardır. Bayram namazına gitsin, toplu iftarlarda oruç tutsun beklerler. Doğru demiyorum ama beklerler. İnanmıyor desem durup dururken bakış açıları değişecek. Yanlış anlamayın ateist olduğunu bilerek sevdim birlikte oldum, sorun inancıyla değil ikimizin zıt noktalarda durmasıyla.

9 ağustos 21:29

3. gercekten seven insanlar arasinda bu tip problemler cikacagini dusunmuyorum. ergenlige girmesiyle beraber zaten din konusunda bir takim meraklari olacaktir. siz annesi olarak dusuncelerinizi anlatirsiniz esiniz de kendi dusuncelerini anlatir. ve cocugunuz da yapmak istedigini yapar. oruc tutmak istiyorsa tutar, inanmak istemiyorsa inanmaz. kaldi ki esiniz sizi cok seviyorsa cok daha anlayisla karsilar bu konulari diye dusunuyorum. mesela din konusunu bu kadar ciddiye alsaniz da ateist biriyle nisanlanabiliyorsunuz yani bunlarin cok buyuk problem olacagini dusunmeyin bence :)

9 ağustos 21:36


4. Bence bu ilerde büyük sorun yaratır. Müslüman biriyle birlikte olmak istemezdim sırf bu yüzden. Ben kimsenin çocuğuma kuran dersi vermesini, onu tutup namaza filan göndermesini istemezdim. Siz isteyeceksiniz belli ki. Bu da sorun yaratır. Bence bu konuları şimdiden konuşun 

9 ağustos 21:42

5. Ergenliğe girmemiş bir çocuğa kuran dersi de vermem namaza da götürmem. Sadece kendi inanışımdan bahsetmek isterim. İnançlıyım, diktatör değil.

9 ağustos 21:49

6. Oruç namaz derken kastım ailemin nişanlımdan beklentileriydi.

9 ağustos 21:49

7. bir arkadaşımın modern bir ailesi vardı, çocuğun ailesi ise sizin kendi ailenizi tarif ettiğiniz şekildeydi ve sonuç ayrılık oldu çünkü çocuğun ailesi baskıcı davranıp, dini görüşlerini kıza empoze etmeye çalıştılar.

kızın ailesi bu durumu sert karşıladı. 

kız da müslüman ama ailesinin ve kendisinin dünyaya bakış açısı daha avrupaiydi.

aynı şekilde benim ailem de müslüman ama baskıcı, aşırı dindar bir aileye gelin gitmemi desteklemezler çünkü karşı taraf namaz, oruç, türban baskısı yapabilir. bir de bu tarz ailelerde gelenekler daha ağır oluyor. 

genelde bizim aile çok modern ve medenidir, baskı yoktur, kadın değerlidir bu sebepten bizim aileye gelen gelinler çok rahat ederler. hatta biri baya dindar bir ailenin kızıydı, kendi de kapalı değil ama dindar, onun bile keyfi yerinde çünkü kimse karışmaz orucuna, namazına.. 

 ama tersine bizim ailede yetişip, sizin aileniz tarzında ailelere gelin gidenlerin hiç biri mutlu değiller çünkü oruç, namaz baskısı hep oluyor.

işiniz zor, dengeyi kurma görevi sizde, bunu başaramazsanız nişanlınızı çok yıpratırsınız. 

evlenmeden bu konuları açıkça konuşsanız daha sağlıklı sanki... 

9 ağustos 21:58


8. nişanlınız sizinle nikahlanıyor ailenizle değil ailenizle düzgün bir şekilde konuşursanız ,nişanlınıza ve doğacak çocuklarınıza/çocuğunuza herhangibir baskı kurmayacakları konusunda anlaşırsanız sorun yaşamazsınız ve bunların yanında çocuğunuza kendi inanışınızı zorlama olmadan anlatırsanız kim ne diyebilir ki ?

9 ağustos 22:00

9. teyzemin eşinin ailesi sizin aileniz gibi.çocuklarına üzülüyorum hep baskıya maruz kalıyorlar.ailenizin baskı uygulamayacağından eminseniz yürür ama bilemiyorum ablamın iki arkadaşı bu sebepten boşandı

9 ağustos 22:03

10. Açıkçası artık şu devirde ailede verilen dini eğitimle bir yere gidildiğini düşünmüyorum ben. Benim annem babam gayet dindar insanlar, kuran kursuna da gönderdiler küçükken. 1 sene öncesine kadar da sağlamından dindardım. Ama sorgulamaya başladım bir anda. Ne nasıl oldu bilmiyorum ama sorular kafamı kurcalamaya başladı. Babam falan duysa şu anki şüphelerimi, okuduğum görüşleri çıldırır heralde. Hala inançlıyım, ancak din hakkında sorularım var ve doğru cevapları arıyorum.

Benim de evlenmeyi düşündüğüm erkek arkadaşım ateist. Ama kendisi baskıcı biri değil. İlerde çocuğumuz olsa ne yapacağız dediğinde "bildiklerimi, düzgün kaynaklarla sunar fazlasını yapmam, neye isterse ona inansın" dedi. Ve ben de bu görüşteyim. Bildiklerimi-düşüncelerimi söyler önüne kaynaklar sunarım, gerisini ona bırakırım. İstediğim kadar dindar yetiştireyim o soru işareti çocuğun kafasına düşecekse düşüyor, kendimden biliyorum. Zaten aklı ermediği zamanlarda din işini çok kurcalamayıp yalnızca iyi bir insan olmayı öğretmeyi doğru bulurum. Keza dinimizde de (inançlı biri için) ergenlik çağına girmedikçe oruç-namaz farz değildir.

Anahtar kelime sizin ve sevgilinizin baskıcı insanlar olup olmadığı, ailelerinizin de. Ya da mesela aileniz karışmaya kalksa höst demeyi bilir misiniz? Bu da çok şey değiştirir

9 ağustos 22:07