44 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

eşimin ailesinin yaptığına nasıl dayanabilirim?

4 yıllık evliyim süslüler. eşim ile üniversite de taniştik ve evliliğimizde ciddi hiç sorun yaşamadık. eşim şanlıurfa lı ben ise burdurluyum. yani biraz farklı kültürlerde yetiştik. eşimle bu konuda hiç sorun yaşamıyoruz ve zaten ıkımızın ailesinden de uzakta yaşıyoruz. bundan 2 yıl önce 19 haftalık hamileydim bebeğimizi kaybettik. son 1 yıldır tekrar bebek sahibi olmak istiyoruz. ben bu süre içerisinde hormonel sorunlar yaşadım ve henüz hamile kalmadım. ama geçen hafta şunu öğrendim ki eşimin annesi çocuğumuzu kaybetmemizden de şuan tekrar hamile olmamamdan da beni sorumlu tutuyormuş, hatta eşime dini nikah ile tekrar evlenmesını, ordan doğacak çocugu da benim çocugum çocugum gibi nüfusa kaydettirmeyi teklif etmiş. ve ben bunu evimize gelen eşimin kuzenininin eşinden duyuyorum. yani ailede epey herkesın konustuğu bildiği bir şeymiş bu. eşim tabi ki ciddiye almamıs bile ama bu insanlar la ben bir araya geliyorum nasıl davranacağımi bilmiyorum. hepsine öyle nefret doldum ki. bayramda yanlarına urfa ya gitmiştik bana oyy gelinim gelmiş kızım gelmiş diye sarılan kadın arkamdan bunu düşünmüş. sizce nasıl bir tavir takınmalıyım? çok uzun oldu lütfen kusura bakmayın

1. kayınvalideniz büyük terbiyesizmiş yalnız.

11 temmuz 00:45

2. oha. 

11 temmuz 00:46

3. Asla ama asla konusmazdim bir daha. Birakin ne hali varsa gorsun, ne kadar ayip ya.

Esinize de tavir alacaginizi soyleyin. Umarim yaninizda olup size tam destek verir. Sakin boyle insanlarla daha fazla muhatap olup kendinizi uzmeyin, lutfen.

11 temmuz 00:52


4. Umarım dilediğiniz kadar bebeğiniz olur. O zaman onları babaannelerinden soğutarak büyütün.

11 temmuz 01:00

5. Memleket belirttiğiniz iyi olmuş çünkü o yörelerde öyle maalesef. Eskiden daha yaygınmış. 

Onların adetleri böyle diye kabul edecek değilsiniz. 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Kendilerini güncellemeleri lazım. Ne kaynananla ne diğerleriyle konuşma. 

Konuşursan terbiyesizlikleri yanlarına kar kalır ve daha da tepene çıkarlar. 

11 temmuz 01:01

6. Eşiniz sert bir dille onları uyarsın ve yaptıklarının düşündüklerinin çok saygısızca olduğunu bir daha konusunun dahi açılmayacağını ifade etsin. Bir daha yapamazlar siz de görüşmez ya da soğuk olursunuz en fazla diye düşünüyorum. Karşı tarafa da bildiğinizi ve bunun iğrenç olduğunu kendinizi kötü hissettiğinizi belirtin olmazsa davranış ile hissettirirsiniz.

Korkunç bir olay gerçekten.

11 temmuz 01:07

7. Eşimle öğrendiğim gece konuştum bu konuyu. Bunu sana nasıl söyleyebilirdim ki yani bilip üzülmeni istemedim dedi. Eşimi çok seviyorum, evlendiğim için bir gün bile pisman olmadım. Ailem başta çok karşı çıkmıştı evlenmeme bu kültür sorunları yüzünden ama sonradan kabul ettiler. Şimdi anneme anlatamıyorum mesela bu sorunu çunkü ben demiştim diyecek ve eşime de tepki gösterecek biliyorum. Eşime söyledim zaten konusmak istemediğimi onlarla , ki o gece çok ağladım çok bağırdım. Sağolsun eşim de destek oldu asla zorlamam seni dedi. Ama içimdeki öfke hiç azalmıyor. En kısa zamanda anne olup bebeğimi görmelerini bile istemiyorum.

11 temmuz 01:08


8. İlber ortaylı'nın bir sözü vardır: cahilden değil, yarı cahilden korkun diye.

Kayınvalideniz tam o ayarda. Birşeyleri bilir gibi ortaya korkunç düşünceler atmış. Kısa sürede yüzeleşip, içindekileri dökmeden rahatlayamazsın süslü. Bunu kesinlikle yap, bir araya gelemem falan deme. Söylenmesi gereken herşeyi söyle. Uzun vadede araya aşılmaz duvaları örmeni ilerde de çocuğun olursa mesafeli büyütmeni tavsiye ederim.

11 temmuz 01:16

9. İki yüzlülük bir çarptı. Anca kendime geldim. Eşinize onlarla görüşmeyeceğinizi söyleyin. Bayramda seyranda misafir gibi gider gelirsiniz isterseniz. Elbet bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.(gizlinot: Umarım sağlıkla alırsınız.) O zaman da görmeye geldiklerinde her anlamda misafir olduklarını belli edersiniz. Uzak ve çok hoşlanmadığınız bir akrabanız geldiğinde nasıl davranıyorsanız öyle davranırsınız.(gizlinot: Soğuk. Hatta buz gibi.) İnanın ona en büyük ceza bu olur. Kendi öz oğlunun evinde misafir konumuna düşmek onu en çok üzecek şey.(gizlinot: Tabii burada eşinizin de arkanızda durması gerekiyor.) Bebeğinizi asla yalnız sevemeyeceği, evde ev işlerine karışamayacağı, istediği gibi davranamayacağı, evin sahibinin siz olduğu ve haddini bilmesi gerektiğini görecek ve ona yapabileceğiniz en ağır şey inanın bu olur. Bu duruma eşinizin yaklaşımını çok beğendim. Böyle bir anneden böyle bir çocuk çıkması takdire şayan. Siz kendinizi üzmeyin. Bu kafayı değiştiremezsiniz. Sadece kendinizden uzak tutabilirsiniz. Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle.

11 temmuz 01:18

10. Ay süslü al balkondan sallandir dünyadan bir kötü eksilsin. o kadar sinirlendim ki bu nasıl terbiyesizlik

11 temmuz 01:23