11 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

emes hastalığı?kuzenimde çıktı çapa ya gidecekler ama ben yine de belki içinizde bilgisi olan vardır diye sormak istedim?

gözünde ışık gördüğünü söylüyodu , sinirlerle alakalı bir hastalık olduğu için gözünden başladı , korkuyorum , çok üzülüyorum daha küçücük ya.

1. 4 gün hastahanede yattı sanırım kortizon tedavisi uygulandı , ışık görmesinin biraz azaldığını söylüyor, ama asla tamamen biten bir hastalık değil ya , ne yapcaz , nasıl olacak . Bişey olmasın ona ya:(

12 ocak 12:41

2. Benim de kuzenimde var el kol bacak uyuşmasıyla baslamıstı. Stresten uzak durması gerek hiç üzülmediği strese girmediği konforlu bi hayatı olması gerekiyor. Çünkü bu hastalık atak şeklinde ilerliyor. Malesef tedavisi yok fakat atak geçirmediği zamanlarda normal yaşamını sürdürebilirken ataklarda eşya tutamama, yürüyememe, konuşamama ve gözlerde sorun yaşıyorlar.

12 ocak 12:43

3. Teşekkür ederim , yengeme dedim onu zaten pskilojik tedavı de başlayalım diye

12 ocak 12:45

4. Benim kuzenimin de teşhisi 17-18 yaşlarında olmuştu o dönem hastanede yattı teşhis sırasında. Şimdi 10 sene geçti evlendi bile. Yaşamına devam ediyor. Arada atakları oluyor ama bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek gerek mecburen.

12 ocak 12:48


5. Kesin tanı konuldu mu? MR çekilmeden ya da belden omurilik sıvısı analizi yapılmadan panik olmayın henüz kesin tanılar bu şekilde konuluyor ms hastalığı için . Panik yapmayın hemen. 

Optik( görme siniri)  tutulumu oluyor.  Atakları önlemek amaçlı da  bir sürü ilaç var. Eğer kesin teşhis koyarsa Doktorunuz bunlardan birini önerecektir, stresten vs uzak durması gerek evet yukarıda söylenildiği gibi. 

12 ocak 12:49

6. Benim en büyük korkum kalıcı bi özür bırakması , bide benim elimde büyüdü kardeşimden farkı yok bal gibi çocuk ya , rabbim korusun.

12 ocak 12:49

7. Evet kesin tanı koyuldu , mr çekilmiş çok detaylı bilmiyorum, onlar istanbulda ben yanlarında değilim

12 ocak 12:50

8. Anladım çok geçmiş olsun. Yaşam tarzını ona göre ayarlaması gerekse de nörolojiye düzenli kontrole gittiği sürece başedilemeyecek bir hastalık değil. evlenmemek, çocuk sahibi olmamak, hobileri olmamak, sosyal hayata karışmamak için bi sebep değil ms.

12 ocak 12:52

9. benim kardeşimde var ms 4 sene (19 yaşında) önce kol uyuşmasıyla başladı atağı.doktoru egede, ilk başta ms teşhisi konuldu bos sıvısı alındığında ama tam ms tanımı da almadı .beyinde 2 plağı var ms için daha fazla plak olması gerekliymiş. şu an haftada 1 olacak şekilde beta interferon iğnesi oluyor kas altına.bi bırakma girişiminde bulunduk yine doktor kontrol kontrolünde ama tekrar atak başladı. o yüzden iğnelere devam ediyoruz.

12 ocak 13:22

10. ben ms hastasiyim. ataklarimi gozden gecirdim. ben de isik gorme seklinde degil hic gormeme seklinde olmustu. ben de hasar birakmasindan korkuyordum. ama doktorum prof ve dedi mi hasar birakmasi oncedendi. artik birsuru tedavisi var. sakat kalmaktan korkma dedi. sadece kontrollerine aksatmadan gitsin. ben 6 ayda bir mr cektiriyorum. psikiyatrise de gidiyorum. ms icin omur boyu ilac ve kontrolle hayat kalitesini dusurmeden yasayabilir. umarim her sey cok guzel olur sizin icin.

13 ocak 02:17