sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  25 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  erkeklerin kadınlara daha kolay ulaşabilmesinin ilişkileri yüzeyselleştirdiğine inanıyor musunuz?

  1. internet ve sosyal medya kullanımının artışıyla insanların bilgiye ve bilgi sahibi insanlara ulaşması gittikçe kolaylaştı. bu durum insanların bilgiden daha güzel istifade edebilmelerinden ziyade bilgiye daha az kıymet vermelerine neden oldu. bu bilgi metaforunu aklımızda tutalım.

  bunun yanında sosyal medyadan dolayı bütün sosyal ilişkilerimizin samimiyetsizleştiğini düşünüyorum(zaten pek çok sosyolog, psikolog bununla ilgili tespitlerde bulunuyor, bilinmeyen bir şey değil). bu durum da bilgi olayındaki gibi, insanların başka insanlara daha kolay ulaşabilmesiyle ilgili bana göre.

  ama buna ek olarak özellikle sözlükte okuduklarımdan sonra erkeklerin kadınlara daha kolay ulaşabilmesinin ilişkileri yüzeyselleştirdiğini de düşünmeye başladım. (süslü sözlükte kadınlar çoğunlukta olduğu için olayı kadın yönüyle ele aldım, aslında kadınların erkeklere daha kolay ulaşabilmesinin de ilişkileri yüzeyselleştirdiğine inanıyorum)

  şöyle ki, erkek artık istediği kadına eskiye oranla daha kolay ulaşıyor, ''orda kızlar teklif ediyormuş'' olayı artık bir şehir efsanesi değil, artık kadınlar iletişim başlatıyor, hoşlandığını söylüyor. yetişkin, naçizane çağdaş bir kadın olarak bunlardan herhangi bir rahatsızlık duymam mümkün değil. fakat evrimsel olarak kadına ulaşmakta her zaman zorlanan erkek, özellikle de ataerkil toplumlarda bu kodlardan sıyrılmak çok daha zor olduğu için, kadına ulaşmasının kolaylaşmasını kendi lehine çeviriyor olabilir mi?

  nasılsa bir başka kadınla kolaylıkla iletişim kurabilmesinin ve onlarla fiziken yakınlık kurabilmesinin erkeğin kadını daha az önemsemesine sebep olduğunu söyleyebilir miyiz? yukarda da söylediğim gibi ataerkil toplumlarda erkek kadının bireyselleşmesini kabullenmekte zorlanıyor ve kolaylıkla erkeklere yaklaşan kadınların artışını kendisi için bir seçim bolluğundan ibaret görüyor olabilir mi?

  soru cevapta sıklıkla gördüğüm sorular bu düşüncemi pekiştirdi diyebilirim.

  sizler neler düşünüyorsunuz?

  4 aralık 2018 02:54

  2. gerçekten feminizm herkese lazım diye düşünüyorum.

  erkekler kadınlar ulaşanlar ulaşamayanlar şalallala

  4 aralık 2018 07:27

  3. yanlış zamanda doğmuşuz süslü

  4 aralık 2018 08:30


  4. Buna cinsellik ekonomisi deniliyor. Arzu odaklı cinsellik yaşayan erkek fazladan kadın alternatifi olunca tek kadına yatırım yapmaz vede degersizlestirir. Misal Rusya buna örnek verilebilir. Erkek sayısı kadın sayısı çoktur nüfus olarak ve kadınlar bizim ülkede ki kadar değerli değildir ilişkide. Seks kapısını tutan kadındır ilişki kapısını da erkek tutar. Biz kadınlar ilişkiye ulaşabilirsiniz. Ek için seks kapısını açtıkça erkekler diğer açık kapılarada yöneliyor. Hali hazırda evlilik dışı ilişki yasayabileceği kadın sayısı arttıkça ilişkiden kaçıyor. Çünkü dediğim gibi kadın erkek olarak ilişkiden seksten beklentilerimiz farklı.

  Herkes için feminizm deniliyor da feminizm öyle ilişkileri harika bir boyuta getiren bir ideoloji değil. Hatta feminizm ile ilgili şöyle bir tanım da var söyleyeni hatırlamıyorum

  "Erkekler sınırsız seks yapabilsinler diye erkekler tarafından ortaya çıktığına dair korkunç bir teorim var"

  4 aralık 2018 09:44

  5. Son süslü söylediğin tabiri araştıracağım, bir fikrim yoktu.

  Özellikle soru cevap aparatında "birlikte yaşadık, evlenmek istemediği için ayrıldık, 3 ay sonra başkasıyla evlendi" temalı sorular gördüğümde de bunu düiünüyordum. Üstelik ekşide geçenlerde bir başlık açılmıştı hatırlyınca buraya ekleyeceğim. Ekşiyi ne kadar eril bulsam da o başlığı ve yazanların çoğunu okudum. Erkeklerin birlikte yaşama alternatifleri varken evlenmelerinin manasızlığı üzerineydi. Eskiden toplumun küçük bir kısmı böyle düşünürken şu anda büyük şehirleede yaşayan belli yaşın üstünde bütün erkeklerin bu şekilde düşünmeye başladığını görmek olumlu bi şey sayılamaz bence.

  4 aralık 2018 12:25

  6. "evrimsel olarak kadına ulaşmakta her zaman zorlanan erkek" ...

  enteresan bir yaklaşım, soru sahibi. erkekte evrimi bir de arthur schopenhauer'dan dinleyelim.

  " her şeyden önce, erkeğin tabiatı gereği aşkta kararsızlığa, kadının ise vefakarlığa eğilimli olduğunu belirtmek gerekir. Erkeğin aşkı, tatmin olduğu andan itibaren gözle görülür bir şekilde azalma eğilimine girer; neredeyse bütün kadınlar, ona, zaten sahip olduğu kadından daha çekici gelecektir, değişikliğe özlem duymaktadır. öte yandan, kadının aşkı o andan itibaren artmaya başlar türün devamlılığını ve olabildiğince büyük bir artışı hedeflemiş olan doğanın güttüğü bir sonucudur bu. bir erkek bir yıl içinde, kolaylıkla yüzden fazla çocuk sahibi olabilir öte yandan, kadın kaç erkekle birlikte olursa olsun bir yıl içinde ( çoğul doğumları saymazsak) ancak bir tek çocuk dünyaya getirebilecektir işte bu nedenden dolayıdır ki, erkek daima başka kadınların peşinden koşarken kadın tam tersine kesin olarak tek bir erkeğe bağlı kalır zira tabiat, onu, içgüdüsel olarak ve farkında olmaksızın gelecekte doğacak çocuğu bakıp koruyacak olan erkeği elinde tutmak için çaba göstermeye zorlar. bu yüzdendir ki, evlilikte sadakat erkek için yapay, kadın içinse doğal bir şeydir " ( cinsel aşkın metafiziği, sayfa 28 )

  birçok şeyi açıklıyor.. istisnalar her zaman için mevcuttur lakin kaide etkilenmiyor..

  4 aralık 2018 20:21

  7. 6. Süslü, enteresan değil aslında. doğada erkek aslanların dişi aslan için kavga etmesi ve kavgayı kazananın dişi aslanla çiftleşebilmesi gibi durumlarda, erkeğin dişi türü için çabaladığı görülebilir. İnsan ilişkilerinde de erkeğin kadını elde etmeye çalışması alışıldık bir durum. Tabi biz insan olduğumuz için bin yıl önceki atalarımızın her yaptığını olduğu gibi yapmamayı öğreniyoruz, değişiyoruz vs.

  paylaştığınız yazıda bahsedilen "erkeğin aynı anda birden fazla kadını dölleyebilmesi, kadınınsa tek seferde yalnızca bir kez döllenebilmesi" tek eşliliğin erkeğin doğasına ters olduğunu anlatabilmek için kullanılan referanslardan biridir. Zaten schopenhauer bir filozof olduğu için bahsettiği 'kadının vefakar yapısı, erkeğin birlikte olduğu kadın dışındaki kadınları çekici bulmaya başlaması, kadının aşkının devamlı artış göstermesi' gibi durumlar, schopenhauer'in felsefik gözlemleridir. Kadının aşkı artmayabilir, erkek başka kadınları daha çekici bulmayabilir vs.

  Bunun yanında benim bahsettiğim durum tek eşlilikle ilgili değil tam olarak. erkeğin kadına ulaşırken artık çaba harcamak zorunda kalmamasının, bir nevi evrimsel kökenlerimizi reddetmek olması(yukarda bahsttiğim insan olduğumuz için atalarımızın yaptığı her şeyi yapmama durumumuz) ve bu durumun tahribata yol açması. 7. Anonimin kabaca bahsettiği şey aslında durumun özeti.

  4 aralık 2018 21:24

  8. erkekler için evliliğin en büyük artısı çocuk. maşallah kızlarımızın hiç biri çocuk istemiyor nerdeyse. e adam neden evlensin? ilişki yatırımını neden kadına yapsın birlikte olacağı kadın çocuk istemiyorsa? o zaman ya evlenmeden birlikte yaşayalım ya da bir şekilde bitsin ilişki. artık insanlar bu kafada. ha keza erken yaşta çocuk istemeyen erkeklerde. bir kadın için ilişki çok önemli erkek içinde ama kadın kadar değil. kadınlar ilişkileri basitleştirdikçe yalnızlaşma sürecine girdiler. baksanıza herkes ağlıyor. kimi görsem sevilmek isterdim diyor. bütün kız arkadaşlarımın ve benimde içimiz yanıyor. tamam erkekler de sağlıklı bir birliktelik ister ama öncelik cinsellik. e maşallah sevişen sevişene erkek bu kadar alternatif arasında niye birine bağlansın? ve evet burda mı okudum nerde okudum hatırlamıyorum ama erkek karısından veya sevgilisinden daha güzel bir kadın görünce karısını daha az çekici bulmaya başlıyormuş yapılan bir çalışmada. instagram gırl porno tv vs vs. her yer kadın dolu. bu teknoloji bizlere hiç iyi gelmedi

  4 aralık 2018 22:51

  9. burda arthur schopenhauer'dan örnekler verilmiş. kendisi ömrümde okuduğum en ataerkil filozof olabilir. çoğu kişi gibi ben de kadınlara bu kadar yüklenmesinin sebebini çocukluğunda annesiyle yaşadığı problemlere bağlıyorum. erkek ve kadın ilişkisini duygulardan tamamen arındırması bana çok mantıksız geliyor. özümüzde tıpkı hayvanlar gibi içgüdüsel davransak da bizi onlardan ayıran keskinlikler olduğunu düşünüyorum. duygular gibi.

  gerçi kendisi sadece kadınları değil önüne gelen herkesi aşağılamış nerdeyse. hegel'e bile saldırıp durmuş yıllarca.

  kadınlar hakkındaki yazılarından biraz alıntılar yapalım bakalım:

  "kadınlar, herhangi bir konuda dikkate değer bir yeteneğe sahip olabilirler fakat bir dahi olamazlar."

  "ikiyüzlülük yahut riyakarlık kadınlarda doğuştandır."

  ve en sevdiğim kısım lol "kadının fıtraten itaat etmek için yaratılmış olması, gayrıtabii mutlak bağımsızlık konumuna yerleştirilmiş olan her kadının hiç vakit kaybetmeden kendisini öyle veya böyle denetilip yönetileceği bir erkeğe bağlamasından anlaşılmalıdır. bunun nedeni onun bir efendiye ihtiyaç duymasıdır."

  böyle bir insanın erkek ve kadın hakkındaki söylemlerini ciddiye almak pek doğru olmaz kanımca. ayrıca evrim her zaman erkeklerin lehine işlemez. unutmayın ki erkek olabildiği kadar fazla kadını döllemeye kodlansa bile, kadın her zaman en güçlü olandan üremeye meyillidir. vücut mevcut er kişisinden daha güçlü, daha sağlıklı birini görürse ondan daha sağlıklı çocuklar yapabileceğini düşünüp ona yönelir. kadın çok daha seçicidir.

  4 aralık 2018 23:13

  10. ayrıca 9. anonime de bir şey söylemek istiyorum.

  "tamam erkekler de sağlıklı bir birliktelik ister ama öncelik cinsellik. e maşallah sevişen sevişene erkek bu kadar alternatif arasında niye birine bağlansın?" schopenhauer'un kadın versiyonu gibisiniz. iki taraf da sevişiyorsa neden bir taraf diğerine bağlanmak zorunda olsun kuzum? ayrıca neden hep bu taraf kadın olsun?

  bu kadar alternatif arasından bağlanmakta güçlük çekecek tek taraf neden erkekler olsun? kafanızda kadınları direkt "bağlanan, tek eşli olan taraf" olarak kodlamışsınız ama ne yazık ki bu doğru değil. aldatma oranlarına bakıldığında kadınların erkeklerden az kalır bir yanı yok.

  4 aralık 2018 23:18