43 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ev hanımı olmak ya da olmamak işte tüm mesele bu? ?

süslüler merhaba, uzun zamandır aklımı kurcalayan bir durumu sizinle tartışmak istiyorum. ben hatırı sayılır bir üniversiteden hatırı sayılır bir ortalama ile mezun oldum. etrafımdaki herkes akademik hayatın bana göre olduğunu ve bu yönde ilerlememi tavsiye ediyor. ancak benim bir yanım kendimi tamamen bilime adamak isterken diğer yanım evde oturup yemek yapmak, çoluk çocuk büyütmek istiyor. ben bu işin içinden çıkamadım, bir karar da veremedim. ha diceksiniz ki ikisini birden yap. onu da düşündüm ama bir çıkış yol bulamadım ve dürüst olmak gerekirse çok yorucu olduğunu düşünüyorum. şu kısacık insan hayatında kendimi o kadar hırpalamaya gerek var mı bilemiyorum. sözün özü, aranızda aynı ikilemi yaşayıp, bir şekilde çıkış yolu bulmuş birileri mutlaka vardır. ya da bu konu hakkında fikri olan süslüler eminim ki aramızdadır. her türlü yoruma ve soruya açığım süslüler.

1. herkes çalışmak zorunda değil ama hayatın binbir türlü hali var. tüm kötü olasılıklar için azar azar zor da olsa bir şeyler yapın bence.

12 şubat 22:09

2. benim de kafamı kurcalayan işin maddi boyutu zaten. aileden gelen yüklü bir gelirim yok maalesef. eğer evlenmezsem kendimi geçindirecek kadar bir gelirim olur fazlasında da gözüm yok. evlenirsem de karşı tarafa yük olurmuşum gibi hissediyorum.

12 şubat 22:16

3. 1. anonimim ben.

ömür boyu para derdiniz olmayabilir ama olur ya ayrılıktır, aldatılmadır, ölümdür ani iflastır böyle şeyler olabilir. gurur yapıp beş kuru para istememe özgürlüğünüz olmalı. sırtınızı dayayacağınız bir şeyler olmalı. hobi olarak başlayıp satacağınız resimdir taştır tuştur herşey olabilir. sadece üretken kalmanız taraftarıyım.

12 şubat 22:16


4. meraktan soruyorum acaba kocanızın kazancı nedir 3.anonim?

soruyu soran anonim, eşiniz veya aileniz her zaman yanınızda olamayabilir. Dünyanın bin türlü hali var. Kendiniz için birikim yapmayı düşünmüyor musunuz? Veya işe yaşadığını bilmek iyi hissetmek sizin için önemli değil o zaman?

12 şubat 22:17

5. kesinlikle işe yarar hissetmek benim için önemli ama bunun kriteri para için çalışmak değil. kendim için birikim yapma fikri zaten beni düşündürten sevgili anonim. eğer maddi kaygılar olmasa zaten şu an bu ikilemi yaşıyor olmazdım. ama diğer yandan para hırsı olan bir insan değilim ya da ünvan. ayrıca evlenmeyi düşündüğüm kisinin maddi durumu göreceli olarak iyi ama ona da kendi sorumluluğumu yüklemek istemiyorum. olası bir anlaşmazlıkta ortada kalabilirim ve bu durumun farkındayım.

12 şubat 22:22

6. Vallaha ben de aynısıyım. Ağırlık basan tarafım evde oturup çocuk büyütmek:( hadi hayırlısı bakalım.

12 şubat 22:30

7. kocanizin ne kadar kazandigi hic onemli degil.

bence dunyanin en asagilayici seyi "ev hanimiyim" cumlesini kurmak. kusura bakmayin.

dedigim gibi bunlar benim gorusum, benim gibi dusunmek zorunda degilsiniz. fakat madem bu kadar okudunuz, calisin. kendiniz icin calisin.

12 şubat 23:13


8. Suslucugum maddi durumlarin otesinde yaziyorum bunu, neticede haneye katkinizin gerekliliginin kacinilmaz oldugu durumlarda calisacaginizi dusunuyorum. Icinizden nasil geliyorsa oyle yapin. Siz o diploma icin calistiniz, hak ederek kazandiniz. Hakkinizla aldiginiz birseyin size vicdani yuk olmasina izin vermeyin. Yani sirf okudum diye kendinizi calismaya mecbur hissetmeyin. Mucbir durumlar icin onlemlerinizi alin. Belki 5 sene kadar calisip biriktirerek kenara biraz acil durum parasi koyarsiniz veya evden yapabileceginiz bir freelance is bulabilirsiniz. Kendi danismanlik veya kocluk sirketinizi kurabilir, sosyal medyada markanizi gelistirebilirsiniz. Imkanlar sonsuz.

12 şubat 23:18

9. “dunyanin en asagilayici seyi ev hanimiyim” demek oyle mi??? gayet calisan ve uretim yanlisi bi insanim ama bu ne kadar rahatsiz edici bir zihniyet sevgili anonim farkinda misiniz?

yani salak bi sirkette millete nasil daha fazla mal pazarlariz diye gunde 12 saat uc kurus para karsiliginda somurulmek cok matah bir durum. ama evde cocuk yetistirmek cok asagilayici oyle mi?

12 şubat 23:21

10. Merhaba, aslında kendi sorunuza cevap vermişsiniz "dürüst olmak gerekirse çok yorucu olduğunu düşünüyorum. şu kısacık insan hayatında kendimi o kadar hırpalamaya gerek var mı bilemiyorum" diyerek. Bakın, çoluk çocuk büyütmek zor bir iş. Benim annem ben anaokuluna giderken üniversite sınavına hazırlandı ve kazandı, bitirdi hatta. Ama benim olmam o kadar zorladı ki onu iyi bir iş bulmasına rağmen çalışmadı sonra da babamla boşandılar ve tam anlamıyla bir gelirimiz olmadığından (gizlinot: Kötü tabir için özür dilerim)ortada kaldık.

Şimdi 2 kardeşim daha var ve anneme bakıyorum, o kadar yıpranmış o kadar mutsuz duruyor ki içim acıyor. Diyorum ki "bu kadın hayatını böyle yaşamak için mi geldi bu dünyaya, keşke ona daha iyi bir hayat verebilseydim." Gerçekten çocuk yetiştirmek, evde oturmak için mi o kadar acı çekip katlandınız o derslere? Eskiye gidin lise zamanına falan bir düşünün Ders çalışırken ne diyordunuz kendinize? "Evlenip çocuk yapayım, kariyer önemli değil" mi yoksa "iyi bir kariyer için bunlara katlanmalıyım mı" burada sorduğunuz için böyle yanıtlıyorum yoksa bana ne efendim ne yaparsanız yapın. Yine de önceliğiniz asla başkasının mutluluğu, huzuru olmasın. Öncelik her zaman kendinizdedir. Bir bakın iş hayatına nasılmış neymiş ki ileride pişmanlık duymayın sonra yine çocuk yaparsınız.

12 şubat 23:21