60 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ev hanımı olmak ya da olmamak işte tüm mesele bu? ?

süslüler merhaba, uzun zamandır aklımı kurcalayan bir durumu sizinle tartışmak istiyorum. ben hatırı sayılır bir üniversiteden hatırı sayılır bir ortalama ile mezun oldum. etrafımdaki herkes akademik hayatın bana göre olduğunu ve bu yönde ilerlememi tavsiye ediyor. ancak benim bir yanım kendimi tamamen bilime adamak isterken diğer yanım evde oturup yemek yapmak, çoluk çocuk büyütmek istiyor. ben bu işin içinden çıkamadım, bir karar da veremedim. ha diceksiniz ki ikisini birden yap. onu da düşündüm ama bir çıkış yol bulamadım ve dürüst olmak gerekirse çok yorucu olduğunu düşünüyorum. şu kısacık insan hayatında kendimi o kadar hırpalamaya gerek var mı bilemiyorum. sözün özü, aranızda aynı ikilemi yaşayıp, bir şekilde çıkış yolu bulmuş birileri mutlaka vardır. ya da bu konu hakkında fikri olan süslüler eminim ki aramızdadır. her türlü yoruma ve soruya açığım süslüler.

1. herkes çalışmak zorunda değil ama hayatın binbir türlü hali var. tüm kötü olasılıklar için azar azar zor da olsa bir şeyler yapın bence.

12 şubat 22:09

2. evde oturup cocuk pekala bakabilirisniz. peki giderlerinizi nasil karsilamayi dusunuyorsunuz? aileden gelen yuklu bir para veya bir piyango falan mi var?

12 şubat 22:10

3. benim de kafamı kurcalayan işin maddi boyutu zaten. aileden gelen yüklü bir gelirim yok maalesef. eğer evlenmezsem kendimi geçindirecek kadar bir gelirim olur fazlasında da gözüm yok. evlenirsem de karşı tarafa yük olurmuşum gibi hissediyorum.

12 şubat 22:16


4. 1. anonimim ben.

ömür boyu para derdiniz olmayabilir ama olur ya ayrılıktır, aldatılmadır, ölümdür ani iflastır böyle şeyler olabilir. gurur yapıp beş kuru para istememe özgürlüğünüz olmalı. sırtınızı dayayacağınız bir şeyler olmalı. hobi olarak başlayıp satacağınız resimdir taştır tuştur herşey olabilir. sadece üretken kalmanız taraftarıyım.

12 şubat 22:16

5. meraktan soruyorum acaba kocanızın kazancı nedir 3.anonim?

soruyu soran anonim, eşiniz veya aileniz her zaman yanınızda olamayabilir. Dünyanın bin türlü hali var. Kendiniz için birikim yapmayı düşünmüyor musunuz? Veya işe yaşadığını bilmek iyi hissetmek sizin için önemli değil o zaman?

12 şubat 22:17

6. bu kisiden kisiye degisebilir elbette. fakat ben hem kendime hem de iliskime saygimi korumak adina, yasamak icin bir erkegin kazandigi paraya muhtac olmak istemezdim. ha ideal bir toplumda yasariz amenna, bu durumda kimin kazandiginin bir onemi olmaz, paraya fazla onem yuklememek gerekir, erkek ya da kadinin ikisinden biri calisabilir, hatta ikisi de calismayabilir. fakat ideal bir toplumda degil, ekregin kadinin yasamini en azindan "normsal" manada "lutfettigi" bir toplumda yasiyoruz. bu sebeple ben bu durumu tercih etmezdim, en azindan minimum ihtiyaclarimi kendim alabilecek kadar kazanmak isterdim. bir gun toplum olarak bunlari yikabilirsek tekrar konusalim.

12 şubat 22:21

7. kesinlikle işe yarar hissetmek benim için önemli ama bunun kriteri para için çalışmak değil. kendim için birikim yapma fikri zaten beni düşündürten sevgili anonim. eğer maddi kaygılar olmasa zaten şu an bu ikilemi yaşıyor olmazdım. ama diğer yandan para hırsı olan bir insan değilim ya da ünvan. ayrıca evlenmeyi düşündüğüm kisinin maddi durumu göreceli olarak iyi ama ona da kendi sorumluluğumu yüklemek istemiyorum. olası bir anlaşmazlıkta ortada kalabilirim ve bu durumun farkındayım.

12 şubat 22:22


8. Vallaha ben de aynısıyım. Ağırlık basan tarafım evde oturup çocuk büyütmek:( hadi hayırlısı bakalım.

12 şubat 22:30

9. ben de bunu düşündüm. sizin mesleğiniz nedir bilmiyorum ama benim haftada üç veya dört gün çalışmaya uygun bir mesleğim var. aynı zamanda evde tembellik yapmayı, gezmeyi de seven bir insanım. o yüzden üretkenliğimi kaybetmemek, insanlara yardımcı olabilmek, kendi paramı kazanıp ufacık bile bir imaya tahammül etmemek, özgürce düşünmeden kendi param diye saçıp savurabilmek, en önemlisi kendimi işe yarar hissetmek için çalışmak istiyorum. ancak istediğim ev hayatı ve istediğim çocuklu hayallerim için de evde olmak, kendime zaman ayırmak beni mutlu edecek. o yüzden ileride bu şekilde yarım yarım ikisini de yapmayı düşünüyorum fırsatlarım el verirse. yok eşim iyi kazanmazsa muhakkak beş gün çalışırım, maddi sıkıntıyla evde kaygılanıp kendimi sıkmaktansa çalışmayı tercih ederim. eşim iyi kazanırsa da üç gün çalışma olayını düşünüyorum. 

yani çalışmak için geçerli sebepler saydığımı düşünüyorum. sizin de bunları tek tek değerlendirmenizi tavsiye ederim. sevgiler.. 

12 şubat 22:36

10. kocanizin ne kadar kazandigi hic onemli degil.

bence dunyanin en asagilayici seyi "ev hanimiyim" cumlesini kurmak. kusura bakmayin.

dedigim gibi bunlar benim gorusum, benim gibi dusunmek zorunda degilsiniz. fakat madem bu kadar okudunuz, calisin. kendiniz icin calisin.

12 şubat 23:13