3 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ev kredilerinde hesaplama nasıl olur ?

süslüler diyelim ki şu an 180 bin lira ev kredisi kullanıldı. faiziyle şu an 330 bin gibi bir geri ödemesi oluyor. 4 yıl şu an hesaplanan taksitler ödense, 4 yıl sonra 100 binlik bir toplu ödeme yapılsa bu toplu ödeme 330 bin olan faizli tutardan mı düşülür yoksa 180 bin olan ana paradan düşülüp kalan miktar o günün faiziyle tekrar hesaplanarak yeni bir taksit miktar mı oluşturulur ? 

1. Faizinizden düşer, geri ödeme yapılırken banka müşteriden önce faizi tahsil eder, sonra ana parayı. Size verilecek ödeme planında açıkça görebilirsiniz. Ara ödemelerde sanırım erken kapama cezası da ekleniyor.

12 şubat 16:22

2. ev kredileri için geçerli çok emin değilim ama ihtiyaç kredisinde biraz toplu verip kalanını süreyi kısaltıp tekrar yapılandırmak istemiştik, bizim iki sene önceki faiz oranımızla şimdiki arasında bayağı fark var haliyle. bugün ki orandan yapılandırıyorlardı.

12 şubat 16:22

3. ev kredi oranları 4 sene öncesiyle aşağı yukarı aynı oranlarda. yapılandırma bazen ters tepebiliyor. faizler çok inmediği sürece ara ödeme yapıp yeniden yapılandırmak zarar etmek demek.

12 şubat 23:12