8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ev tasirken paketleme tuyolari?

sehir disina ev tasiyoruz ev tasirken isimi kolaylastiracak onerileriniz tecrubeleriniz neler? annemle babam calistigi icin onlari yormamak adina gun icinde yapabildigim her seyi kendim yapmak istiyorum mesela kitaplari direk kartona doldurup paketledim , tabak-bardaklari once peceteyle sarip sonra strec cekip kartona koydum izledigim yol iyi mi? kisaca nelere dikkat edelim tavsiylerinizi bekliyorum.

1. Yol iyi bir de oda oda yaparsanız ve her koliye numara ve isim nereye ait olduğunu not tutarsanız yerleşirken çok daha kolay olur kolay gelsin :)

12 ocak 16:10

2. tabak-bardak gibi mutfak eşyalarını peçeteden ziyade gazeteye sarmanız daha tasarruflu ve kolay olabilir. ütü gerektirmeyen kıyafetleri battal boy ve kalın çöp torbalarına doldurup ağızlarını paket bantıyla bantlayabilirsiniz. ancak taşınma esnasında taşıyıcıları bunların çöp olmadığı ve yırtılmayacak şekilde yerleştirmeleri konusunda uyarmalısınız. kutulama sürecinde mutfak eşyalarının olduğu kutuların her bir yüzüne kocaman "cam eşya" yazın. diğer tüm kutuların üzerine de içeriğini not edin, böylece yerleşirken işiniz kolaylaşır. mutfak eşyalarının olduğu kutularda mümkünse boşluk kalmasın, eşyalar birbirine çarparak da kırılabiliyor. bir de kutuların altı neresi, üstü neresi, net şekilde belli olsun. battaniye gibi eşyaları elektronik eşyalarınızı koyacağınız kutuların içerisinde koruma amaçlı serebilirsiniz. arabanız varsa tercihen bu tür eşyaları kendiniz götürün.

eşyaları kamyona yerleştirmeleri esnasında da gözünüz onlarda olsun. tüm eşyaları önce sokağa yığıp sonra araca yerleştirmek gibi bir huyları var ve bu süreçte eşyalarınız kaldırımda başı boş hâlde kalabiliyor. pencereden bunu görüp delirmiştim, biri alıp götürse ruhunuz duymaz. bu noktada net olarak kaç kutu ve kaç torbanız olduğunu net şekilde not edin, hatta tüm kutuları numaralandırın.

bunun haricinde, nakliyecilik... ailesi veya kendisi bu işi yapan varsa özür dilerim ancak son derece uzlaşmacı bir insan olmama rağmen en pahalıya anlaştıklarımdan bile gerekli özeni göremedim. işi başkasına devretmeye bayılıyorlar. a şirketiyle anlaşıyorsunuz, işi b şirketine havale ediyor, onlar da c şirketine, arada bir sürü komisyon, bir sürü cep telefonu... diyelim ki 2000 liraya anlaştınız, iş nihayetinde c şirketi tarafından 700 liraya yapılıyor oluyor, başta 4 kişi çalışacak deniyor, bir bakıyorsunuz 2 kişi gelmiş, sonra "abla 2 kişi kaldıramayız bunu" gibi şeylere maruz kalıyorsunuz. sadece sizin eşyalarınızla dolu olduğunu sandığınız kamyonda yer kaldı diye eşyanızı 2 gün bekletip (benim işim gücüm yok çünkü) içine başka bir evin eşyasını daha dolduranına bile denk geldim. böyle bir duruma karşı sizi birkaç gün idare edecek kadar eşyanızın olduğu bir çantanız olsun ama eşyalar hazır kamyonla giderken kendinize gereksiz yük de yapmayın.

iyi bir şirketle anlaşın ve "biz sizinle anlaşıyoruz, taşeron kabul etmiyoruz, muhattabımız sizsiniz" diye net konuşun. sigorta sözleşmesini es geçmeyin. önceden evinize gelip eşya miktarını inceleyip not eden görevliler oluyor, bu şekilde çalışan bir şirket olursa iyi olur. eşyanız çok olmasa bile o gün taşınmak zorunda olduğunuzu sezerlerse "eşyanız çokmuş" diyip 1,5 katı fiyat isteyebiliyorlar. yani fiyat daha sonradan değiştirilemesin. kolaylıklar diliyorum.

12 ocak 16:33

3. bir de yeni evinizde yatak, dolap gibi şeylerin montajı konusunda baştan net anlaşın.

12 ocak 16:34

4. Ben o karışiklıkta yazıyla bulamam diye atıyorum salon eşyalarını koyduğum koliye mavi bant çekmiştim. Oda oda hepsini ayırıp aynı anda savaş cıkmadan yerlestirmiştim. Yorganlar, kiyafetler vs icin vakumlu posetler alabilirsiniz bizde vardi pahali bir sey mi pek bilmiyorum ama isinizi gorur. Mutfak esyalarinı koydugunuz seylerin aralarina strafor koyun yapi marketlerde ucuza satılıyor.

12 ocak 16:38


5. dev hurçlar da çok iyi iş görüyor.

12 ocak 16:41

6. kitapları aşırı istifleme taşıyanlar çok illallah ediyor ağırlıktan, üzerine kırılıcak olanların buyuk keçeli kalem ile yaz ayrıca her kolinin 4 tarafınada hangi odaya ait olduğunu içinde ne olduğunu yaz, hırsızlıklar olabiliyormuş taşınmada ona göre içindeki önemli şeyleri yazmazsan yararlı olabilir, bol bol gazete kullan tabaklar bardaklar için özellikle kolinin kenarlarına sıkıştır ki hareket halindeyken içinde sağa sola hareket etmesin tabak çanaklar, bir de bir kişi aşağıda dursun aracın başında

12 ocak 17:13

7. ek olarak çalışanlar için 1.5 litrelik su bulundurup verirseniz memnun oluyorlar içeçek falan koyun koridora karton bardak ile birlikte, öğle yemegide sizden genelde lahmacun ismarlanıyor

12 ocak 17:30

8. tesekkuler zaman ayirip cevapladiginiz icin (yazar: elmo) (yazar: alus) (yazar: merqueen)

12 ocak 17:34