yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  4 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  evde tek kalan süslüler avantaj/dezavantajlarından bahseder misiniz?

  bir de doğalgazınız elektriğiniz suyunuz ne kadar geliyor faturalarınız? ankarada olan varsa daha da yardımcı olur

  1. Önce 3 kişi kalıp 3. Kişinin en yakın arkadaşımla aramızı bozmasından sonra tek kalmıştım ve mükemmeldi.

  Yemek sırası, yok işte bulaşık sendeydi yıkamadın, banyoyu tuvaleti temiz bırakmadın, neden arkadaşların geldi, yemeği benim anam böyle yapmaz biz şöyle yeriz aman bin kere pişiririrz derdi yok,neden ailen geldi, beni yalnız mı bırakıyorsun derdi yok. Kafana göre pişirip kafana göre evini temizlemek süper. Kastettiğim evin bok götürecek seviyeye gelmesi değil başkasıyla temizlik alışkanlıklarının farklı olması. Ben tek kalmayı çok sevmiştim ve şöyle demiştim 'bundan sonraki tek ev arkadaşım eşim olsun'. Evliyim, eşim ev arkadaşım olsa onu piçaklardum :) Neyse.

  Kötü tarafı bazı geceler tek kalmak sıkıyor, bazen de tek uyurken ufacık sesten bile korkuyor insan.

  23 nisan 21:00

  2. Elektrik su 40-50 lira geliyor, ısıtma merkezi sistem o da 200 falan geliyor(petekten ayarlananlardan) evim 3+1 ve giriş kat bu arada. İstanbulda yaşıyorum.

  Tek kişi olunca mutfak masrafı ve yuvalet kağıdı/deyerjan gibi pahalı ürünlerin masrafı ağır oluyor ama alınca da uzun süre gidiyor. Alışveriş yaptığım ay bütçem sarsılıyor. 400 lira harcıyorumdur rahat. Bakliyat grubunu buzdolabında saklıyorum kiloluk alıp böylelikle bozulmıyor ve de evde her zaman erzağım bulunmuş oluyor. Dışarıdan yemek yemeyi çok sevmem. 

  Güvenlik konusunda rahatsız hissedebilirsiniz belki, ben güvenlikli bir sitede oturuyorum ve demir korkuluk var camlarda. Yine de yağmur gece yağmur yağınca korkudan uyanmışlığım vardır. Canım biriyle dışarı çıkıp bir şeyler içmek istiyor mesela illa bir şey organize etmem gerekiyor. Ev arkadaşıyla yaşarken ‘aa hadi çıkalım’ der çıkardık. Hadi kahve yapalım der içerdik sohbeti muhabbeti güzel olurdu zaman çabucak geçerdi. Evde televizyonum da yok yalnız hissedebiliyorum zaman zaman. Başta hep birilerini yatıya davet ediyordum alışamamıştım. Çok çabuk depresif ruh haline bürünebiliyorum sessizlikten. 

  Ev arkadaşı ile yaşarken daha topluydum. Şimdi okula giderken masayı toplamadan çıkıyorum ‘amaan dönünce toplarım’ diye sonra o dönünce değil yatmadan önce/sabaha sarkıyor yine. 

  Dezavantajlarından biri suistimal edilebilir iyi niyetiniz. Nasıl olsa yalnız yaşıyorsunuzdur size sormadan sizin evle alakalı planlar yapılabilir(eve birini atmaktan bahsetmiyorum şükür öyle insanlarla arkadaş değilim ama illa ki emrivaki kalmalar oluyor) 

  Biri sizde bir haftadan fazla kalsın o yalnızlığa alıştığınız için daralıyorsunuz. Aile evine dönünce de daralıyorsunuz ilk birkaç günden sonra. İlk gittiğinizde harika oluyor ama. Çünkü ne temizlik size bakıyor ne yemek. Tek yaşarken her şeyinizi kendiniz tapmak zorundasınız. Banyo fayansı ovmaktan tuvaleti temizlemeye, akşamki yemeği düşünmekten dolapta çürüyen sebzeleri ayıklamaya. 

  Ama müthiş bir rahatlık. Her kararı tek başınıza alıyorsunuz başkasının derdi tasası yok. Benim ev arkadaşım her şeye ‘param yok’ diyordu kendini acındırıyordu. Gezmeye geldi mi partilemeye geldi mi benden çok yapardı hepsini ama musluğumuz aylarca aktı yaptırmadı para vermemek için. Yaptıralım dediğimde iyi ya gerek yok dedi eninde sonunda borular patladı daha büyük dert çektik. Bir yere daha yazmıştım aldığımız tuvalet kağıdının hesabını yapardı. evde bildiğimiz peçete kullanıyorduk(ben de sinirlenip almayı bırakmıştım bir yerden sonra çünkü keriz değildim). Kendi arkadaşlarım/ailem gelirken çekiniyordum rahatsız etmemek için yapım gereği. Böylesi daha çok yoruyordu. Özel alanım da kalmıyordu. 

  Kira bölünmediği için zorluyor bir dezavantajı da bu. Ama yaşadığım yere göre çok az kira ödüyorum şansıma o yüzden altından kalkabiliyorum. 

  23 nisan 21:56

  3. anonim 2 inanılmaz güzel anlatmışsınız aynı ben , sanki küçükçekmece atakentte kalıyorsunuz gibi geldi :)

  23 nisan 22:13

  4. Yok süslüm anadolu yakasında oturuyorum ben:)

  23 nisan 22:33