sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  14 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  evde yabancı bakıcı? ?

  kayınpederimin sağlık durumu nedeniyle ; ev işleri , yemek, temel sağlık bakımları için bir yabancı yardımcı ile anlaşacağız. kayınpederim ameliyattan önce yanlız yaşıyordu (kayınvalidem çok zaman önce vefat etmiş ) bizler bütün çocukları çalışıyoruz; ameliyat sonrasında ki süreçte bir yardımcı almamız zorunlu oldu sorum şu evlerinizde ya da tanıdıklarınızda yabancı yatılı yardımcı çalıştırdınız mı? nelere dikkat etmeliyiz? çalışacağımız bu kişiye nasıl bir tavırla yaklaşmalıyız? güven sağlayabilmek açısından nelere dikkat etmeliyiz sonuçta önce canımızı emanet edeceğiz bu kişiye kızlar bu konuda ki deneyimleriniz nelerdir?

  1. öncelikle ulkeye yeni gelmiş olsun ama dezavantajı turkce bilmemeleri, burda uzun zaman geçirmiş olanlar malesefki her turlu cinliği huyu öğreniyor ve hırsızlıktan tutunda neler neler yapıyorlar. tavsiyem mumkunse biri goz kulak olsun öyle bırakıp gitmeyin babanızı. evdeki her turlü değerli eşyayı alın, malesef bir makasa bile tamah ediyorlar.

  ps. biz özbeklerden yardım alıyoruz 2-3 senedir yatılı olarak. çok iyilerine denk geldik ama bir o kadar kötüsüde denk geldik.

  birde orta yaşlarda olanları tercih edin, genç kızlar sürekli izin istiyor ya da kafasını telefondan kaldırmıyor.

  bu arada maaş 2000 veriyoruz biz hiç türkçe bilmiyor, daha profesyonel yerler 2500 den başlıyor.

  mesela çok iyi davranıp şımartmayın.. dar zamanda yazdım typo affola

  9 ocak 13:53

  2. Gerçekten sadece merakımdan soruyorum neden hep yabancı bakıcı aranıyor? Avantajı ne yani anlayamadım

  9 ocak 14:23

  3. @3.anonim çünkü Türkler genelde yatılı kalmayı kabul etmiyor. Bir de acı ama yabancılar daha uyguna çalışıyor bu bir gerçek.

  9 ocak 14:28


  4. @merqueen teşekkürler , evde ne işler yaptırıyordunuz siz ise alırken istediğiniz işleri mi söylüyorsunuz ne benim ne de eşimin ailesinde daha önce hiç yardımcı çalıştırmadık nasıl yaklaşacağımızı ne yapmak gerektiğini bilemiyorum

  . @3. anonim Türk yardımcı kültür açısından tabi ki daha iyi olabilir ancak yakınları ve tanıdıklarının sürekli eve gelebilir gibi bir endişemiz oluştu ve tabi ki maliyet açıksından yabancı daha uygun oluyor.

  9 ocak 14:39

  5. Sanki bu şekilde şirketler vardı bakıcıların bağlı olduğu. Böyle bir şey anımsıyorum ama bir araştırın derim daha güvenli olur sanki. 

  9 ocak 14:47

  6. izmirde anneannem ve babaannem özbek bir bakıcı çalıştırıyorlar. haftada 7 gün onlarla kalıyor, 2400 tl alıyor ama en son zam istiyordu. biraz şans işi gerçekten, bu ikinci özbek bakıcıları, ilkinden çok memnun kalmamışlardı ama şu an memnunlar. biz de çok yakın bir komşudan rica ettik, neredeyse her gün gidip kontrol ediyor. mutlaka böyle bir şey ayarlamanızı öneririm, kimseye çok güven olmuyor bu devirde. onun dışında ortada değerli bir şey bırakmama kısmına kesinlikle katılıyorum, ilk bakıcıları döneminde bir kaç kez yüklü miktarlarda paraları kayboldu, dedem de alzheimer olduğu için direkt bakıcıyı da suçlayamadılar. zaten suçlasanız da ne fayda, giden para geri gelmedi. yemek konusunu ayrıntılı konuşun, hatta haftalık liste falan da yapabilirseniz iyi olur.

  ilk bakıcılari çok ağır özbek yemekleri yapıyordu mesela, kaç yaşında insanlar sonuçta, tansiyon var, şeker vs her şey var, o kadar yağlı, tuzlu yemekler ikisini de rahatsız etti. hem haftalık yemek listeniz olursa bütçe kontrolü de daha kolay olur, tabii alışverişi de bakıcı yapacaksa. anneannemler evden çıkabilecek durumda olmadıkları için bakıcı yapıyordu alışverişi, biz hepimiz farklı şehirlerde yaşıyoruz maalesef. bir süre sonra anneannem de çok kontrol etmemeye başlamış sanırım, bakıcı da kafasına göre kilo kilo et, mevsiminde olmayan meyve, lüks sarküterilerden peynir vs alınca bütçeleri yetmemeye başlamıştı. allahtan komşuları el attı, şimdi yemek ve alışveriş listesi var bakıcı sadece onları alıyor, kafasına göre alışveriş yapmıyor. neyi nereden alacağını da söylüyorlar, et migros, temizlik bim, a101 gibi. yani devamlı kontrollü olmakta fayda var. eğer ilaç vs işler ile de bakıcı ilgilenecekse hangi ilaç hangi saatte alınacak liste yapıp bırakmak da fayda var. biz bir de aile hekimine götürüp tanıştırmıştık, türkçesi fena değil bu arada. durumu açıklamıştık devamlı ilaçları için her ay gelebilecek durumda olmadıklarını, bakıcının ilaçları yazdırıp yazdıramayacağını sormuştuk, doktor da kabul etmişti o da büyük kolaylık oldu. mutlaka göz önüne bir yere polis, ambulans numaraları, en yakın hastane nerede, numarası, bir ya da iki yakın taksi durağı, evin açık ayrıntılı adresi, kayınpederinizin varolan rahatsızlıkları, alerjileri, ilaclari vs yazıp bırakın, acil durumlarda ulaşılacak 2-3 kişi de olsun. ne olacağı belli olmuyor. bir de son olarak, bunu biz de sonradan duyduk ama izmirde yabancı bakıcı çalıştıran bir çok kişi çalışanın pasaportunu alıyormuş, herhangi bir hırsızlık ihtimaline karşı, ya da bir anda bırakıp gitmesinler diye. bize önce tuhaf geldi, ama bakıcıların hepsi alışıkmış buna, son bakıcımız kendi eliyle verdi sizde kalsın ben işten ayrılmak istersem alırım diye. 

  şu an aklıma bunlar geldi, biraz dağınık oldu ama kusura bakmayın. umarım iyi bir insan denk gelir size de. 

  9 ocak 14:49

  7. ya aslında söylüyoruz bunları bunları yapacak diye ama bizim irtibatta olduğumuz kişiler çok dikkat etmiyor ve istediğimiz tarzda birini yollamıyor kim yeni gelmişse gönderiyorlar. şansa ne denk gelirse 2 ayda 12 kişi değiştirdiğimizde oldu.

  öncelikle sigara içmemesini tercih ediyoruz, benimde ananeme bakıyorlar yarı yatalak, evde dedem olduğundan yönlendiriyor. zaten annem sürekli orada olmuyor çünkü evin düzenini bilmiyorlar özbekistan gerçekten teknoloji ve yaşam alanında çok geri bir makineyi bile çalıştırmayı bilmiyorlar bunları ogrenmeleri zaman alıyor çoğuda ogrenmek istemiyor zaten. diğer süslü yemekten bahsetmiş yemek kulturleri çok farklı bizim alışık olduğumuz yemekleri bilmiyorlar hepsine yeni baştan yemek öğretiyoruz mesela kimi çok iyi yemek yaparken kimi suyun içine mercimeği atıp çorba yapıyor tabi ki destansı şeyler beklemiyoruz ama bilmeyende bilmiyor yemek yapmayı. tamamen gelen kişiye bağlı kimi temizlik bilmiyor mesela banyo fırçası ile ev surupmeye çalışan gordu bu gözler.

  biz pasaport almıyoruz sadece olabilcek kotuluklere karşı resmini çekiyoruz.

  birde izin parası varmış haftalık 50 lira onu veriyormuşuz. önceden tutar konuşurken izin parasını sorun, bazı firmalar talep etmiyor izin parasını.

  ayrıca ilk bu firma ile çalıştığımızda 100 dolar firmaya verdik tek seferlik aracı olduğu için.

  9 ocak 15:06

  8. ne iş yapıyorları atlamışım, evin kaba temizliği evde kalabalık olursak aylık dışardan temizletiyoruz kadınada günah çünkü, temizlik kısmını kendi ayarlıyor ama söylüyoruz tuvaletler her 2 günde bir yıkanmalı diye, çünkü sararana kadar yıkamadıkları oluyor. yemek yapıyor bulaşık kaldırıyor, çamaşır yıkıyor aslında kısacası evin hanımı ne yaparsa onu yapıyor.

  biz ailemizden biri gibi görüoruz o yüzden farklı bir davranışımız olmuyor, annem kız kardeşim nasılsa öyle diyor ablalar için, ama dediğim gibi çok yardım edip kötü davranış geri dönüş aldığımızdan artık çok şımartmıyoruz. mesela duyuyoruz gelen ablalardan önceki çalıştıkları yerde ailecek yemeğe çıkıp onlara hiç bir şey söylemeyen veya yediği yemeğin parasını ödemesini bekleyen oluyormuş ya da çok kötü davranan.

  biz alışverişi kendimiz yapıyoruz, genelde de hangi yemeği yapsın diye söylüyoruz, ilaç verilecekse defalarca anlatın hangi ilaç nasıl verilecek yazdırın öğrensin.

  9 ocak 15:45

  9. Evin bir yerine gizli kamera koyup bir kaç ay gözlemleyin mutlaka 

  9 ocak 15:58

  10. gizli kamera diyen anonime katılıyorum. bundan 3 sene önce, ailem dedem için ben üniversitedeyken  gürcü bir kadın ayarlamıştı. sanırım yabancılar daha ucuza ve yatılı kabul ettikleri için tercih ediliyor. bizimkiler de kadınla anlaşırken yemek için falan da konuşmuşlar ama kadın yapmıyordu, hemşireymiş zaten kendi ülkesinde seneler önce ve bu nedenden biraz ukalaydı, her şeye karışıyordu evde genel olarak bir gergin hava vardı. annemle babam turizmci, özellikle sezon başladığında sabah erkenden gece geç vakitlere kadar çalışırlar, takip etmeleri imkansızdı. ben okul tatile girip, eve gittiğimde benden göz kulak olmamı istediler. babam özellikle sıklıkla tartışırdı kadınla (evde kafasına göre düzen oluşturması vs. sebeplerden). neyse babam bir ay telefon faturasının yüksekliğini internete bağlamıştı, ben de açıklamıştım işte sabit fiyat aşım yapmadım mümkün değil diye. sonra benim içime bir kurt düştü, kadını daha çok takip etmeye başladım, özellikle sabah ben uyanmadan annemlerde gittikten sonra ülkesini ailesini arayıp saatlerce konuşuyormuş (bir gün erken kalkıp duydum, sonra da hep dikkat ettim), bu ortaya çıktı. birkaç bize göre değersiz eşyamız ortadan kayboldu. dedemin kaldığı oda, abimin evlenmeden önceki odasıydı, kitaplık üstünde kutularda bazı eşyalarımız dururdu. en son da işten ayrılırken ona kullansın diye babamın verdiği eski bir cep telefonunu yürütmeye çalıştı, son dakika farkedip aldık, inanılmaz çirfketleşti. yani kısacası bizim anılarımız oldukça kötüydü, hiçbir şekilde güvenmiyorduk ve o da hep bu duygumuzun haklılığını ortaya çıkaracak davranışlarda bulunurdu. çok dikkatli olmanızı öneririm. gizli kamera olursa kafanız rahat olur, ben cidden evden çıkamıyordum hem dedeme göz kulak olayım hem de eve diye, bir noktada ne anladık bu işten demeye başladık ama işte dedem yatalak hastaydı mecburduk. bu baya şans işi, eğer referans olacak birileri varsa size daha iyi olur tabi.

  9 ocak 16:25