36 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

evlendiğinizde eşinizin annesi/babasına direkt anne/baba mı dersiniz yoksa "x anne, y baba" gibi mi seslenirsiniz?

annem direkt anne ve baba denmesini istiyor ve diğer türlü hitap edilince üzülüyor mesela. bilmiyorum, bu konuda düşüncelerim çok parça parça. siz ne düşünüyorsunuz? evlenirseniz nasıl seslenirsiniz? ya da evliyseniz nasıl sesleniyorsunuz?

1. x amca/teyze şeklinde sesleniyorum ve siz diye hitap ediyorum.

aslında eşimin ailesini çok seviyorum, hayli yakınız da diyebilirim. ancak anne/baba demek bana gereksiz geliyor. daha doğrusu yetiştirilme tarzımda pek sözü geçmeyen bir şeydi. onlar da bu duruma alınmıyor. samimiyetimi biliyorlar sonuçta, daha farklı düşüncelerime saygı duyuyorlar.

11 mart 21:32

2. Annem ve babam olmadıkları için annem ve babam dışında kimseye demem. Ailem de dememi istemez, sevgilimin de öyle bir beklentisi yok. X Abla/abi diyorum.

11 mart 21:32

3. “Siz” seklinde hitap ediyorum. Mumkun mertebe seslenmem gereken durumlara sokmuyorum kendimi cunku anne/baba demek istemiyorum. X anne y baba diye hitap etmek icin de cok yanlis isimleri var shsjsjs yani ornek vermek gerekirse esimin babasina x baba desem sirin baba demis gibi komik bir sey ortaya cikacak adamin o tarz bir ismi var. 

11 mart 21:40


4. Ben direkt anne/baba diyorum ve siz diye hitap ediyorum. Ailemde de böyle olduğu için garip  gelmiyor ama o “x anne” kalıbı çok komik geliyor bana. Yani onu diyeceğime x teyze derim daha iyi.

11 mart 21:41

5. Süslüler peki eşiniz de sizin aileniz siz diye mi hitap ediyor? Neden sen değil de siz hitabını seçtiniz? Mesafeyi korumak için mi?

11 mart 21:42

6. Ben 4. Anonim. O da anne/baba diyor ama siz mi sen mi diyor hiç dikkat etmedim şimdiye kadar. Ben evet mesafeyi korumak için “siz” diyorum yüz göz olmak hoşuma gitmiyor.

11 mart 21:45

7. Evliyim ve anne baba diyorum ama kendi ailelrinde ornegin 3.sahisla konusuyor olacaksam x anne y baba sekilinde konusuyorum. Evlenip de teyze amca demek ayip olur gibi geliyor bana

11 mart 21:45


8. bana sen diyorlar. onlar büyük ben küçüğüm, normal bir durum. eşim de anneme aynı kombinasyonla hitap ediyor bu arada ama aynı samimiyet bizde de var.

11 mart 21:48

9. benimkiler yabancı ve ben onların dilini cat pat konuşuyorum o yüzden mama, papa diye çağırıyorum ama türk olsalar annemden başkasına anne diyemezdim sanırım belki x anne, x baba derdim.

11 mart 22:09

10. Ben de anne baba demeyen taraftanım. Saygı, "anne/baba" hitabına indirgenemez. Teyze/amca dersin fakat el üstünde tutarsın. Fazla samimiyet iyi değil zaten.

Bu arada 3. Anonim, ali baba galiba asfgsfadfgs

11 mart 22:44