29 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

evlendikten sonra aileye yardim etmek bana bir akil verin?

merhaba arkadaşlar. ozellikle evli olanlar bana bir sey söyleyin. simdi ben yakinda evlenmeyi düşünüyorum. ailemin maddi durumu kötü. babam daha yeni emekli oldu ve maasi az. haliyle yasindan dolayi pek calisamiyor da.annem ev hanimi. bir de universiteye giden kiz kardesim var. ben de calismaya baslayali az bir zaman oldu ama işim iyi. artik yavaş yavaş evlenmek istiyorum ben.ama annem surekli ay birkac sene calis sonra evlen gibilerinden şeyler söylüyor. ama ben artik evlenmek istiyorum zaten uzun suredir sevgilimle tanisiyoruz,yeni nisanlandik. simdi evlendikten sonra aileme yardim etsem az az olmaz mi? bunu nisanlim sorun yapmayacağını soyledi ama her evin de kendine gore ihtiyaci var. ben de aileme omur boyu yardim edemem. annem surekli benden bir seyler bekliyor buyuk cocuk oldugum icin hep boyleydi. hep bir sey cikiyor yani birkac sene beklesem yine bir sey bulacaklar. yani kardesimin okul masraflarini karsilarim mesela aileme yük olmasin. ama absurd istekleri de var. babama sifir araba almami dile getirdiler geçenlerde. açıkça alamam dedim. evlendikten sonra bu yardim etme mevzulari esimle problem olsun da istemiyorum sizce ne yapmaliyim?

1. Bir de annem hep artik evlen yavas yavas birilerini bul derdi. Sevgilimi tanistirip nisanlandiktan sonra da birkac sene sonra evlen para biriktir demeye basladi. Sizce ne yapmaliyim? Arkadaslarima falan danistim kimse dogru düzgün bir tavsiye vermedim

11 haziran 12:23

2. kendi geçiminizi, birikiminizi sağladıktan sonra yardım edebilirsiniz tabi ama beklentide olmaları olumsuz bir durum. çocuğunuz olduğunda, zora düştüğünüzde yardım edemezseniz kötü bilirler sizi. nişanlınız sorun yok demiş ama evlenince bu iş rutine binerse problem olabilir. ailelerimizin durumu kötü olsa yollardık biz.böyle diyorum ama yaşamadan ne desem yalan olur.

11 haziran 12:23

3. ben katkıda bulunurdum şuanda onlar sağolsunlar ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar ben okurken.ama siz çok mu fazla maaş alıyorsunuz ki anneniz sıfır araba bekliyor? eğer sizi borca sokacaksa bu isteği bana garip geldi açıkçası

11 haziran 12:26


4. Kardeşinize destek olmanız yeterli olur süslü. Benim de annem böyle ben üniversitede okuyorum ama onu ziyarete gittiğimde benden harçlık ister ve alır hep durumu kötü mü hayır ama huy. 

11 haziran 12:30

5. Yok kizlar sifir araba almam icin borca girmem kredi cekmem lazım. Su an kendi arabam yok isyerinin servisini kullaniyorum. Arabayı degistirelim ikinci elle falan deseler olur derdim ama direkt sıfır araba dediler ben de sasirdim ve acikca alamam dedim. Su an kendime alacak olsam da sifir almayi dusunmem.

11 haziran 12:35

6. ben ailenizin sizden yardim beklentisinde olduklari icin calis dedigi izlenimine kapilmadim. elinizde paraniz olsun borca girmeyin diye soyluyor olabilir bilemedim.

ben de evlenme asamasindayim ve sahsen yardim etmeyi dusunuyorum. yerinizde olsam hesap kitap yapardim. bi bakin masraflariniz ne olacak borca girmeden evlenebilecek misiniz?

suslulerin dedigi gibi kardesinize bile destek olsaniz onlara yeter gibi.

11 haziran 12:37

7. Evli değilim. ancak bence kazandığınız parayı düğün masrafınıza ev dizmenize ayrın derim. Tabi ailenize de daha doğrusu okuyan kardeşe de destek olabilirseniz güzel olur. Ama araba falan çok absürd geldi üstelik siz evlenmek isterken.

Sizin için demiyorum ama bazı aileler çocuklarını ne olarak görüyorlar bilmiyorum. geçenlerde birisi söyledi kız mezun olur olmaz adına kredi çektirip ev alınmış ki hemen evlenmesin de ailenin borcunu ödesin evini alsın gibisinden. Ben resmen ne diyeceğimi şaşırdım

Siz de dengeyi koruyun derim yoksa evlendikten sonra da vermeye başlarsınız hatta eşiniz de o veriyor ben niye vermeyeyim gibi davranışlarda bulunur olan size olur..

11 haziran 12:55


8. Ben evliyim eşim içinde kendim içinde ara sırada muhtaç olduklarında kabulüm ama rutin olarak kimseye yardım etmeyi doğru bulmuyorum. Ayağını yorganına göre uzat diye bir söz var. Bir düzen kurunca geçiminizi sorumluluklarınızı herşeyi düşünmeniz gerekiyor. Şuan eşime aileme yardım etmek istiyorum desem kabul eder tabi ki yardım etmelisin der ama biliyorumki yardım ettikçe daha fazla isteyecekler. Sizden geleceğini bildikleri için ona göre harcamalar yapacaklar ve bunun sonu gelmeyecek. Bir gün siizn ihtiyacınız olduğunda elinizde kalmayınca veremeyince kötü olacaksınız. Evlendiğinizde bence bunu kesin hani çok büyük borçları olur zor durumları olur o zaman yardım edeceğinizi bilsinler. 

11 haziran 13:24

9. Sıfır araba isteyen yarın bana ev al da der. Aileniz de olsa böyle istekleri çok yanlış. Kredi de çekseniz parayı evlilik için kullanmanız daha hayırlı. Diğer taraftan durumunuz varsa kardeşinize destek olmanız yeterlidir. Evlenip çocuğunuz olduğunda benzer bencil isteklerle de gelebilir anneniz. O zaman çocuğunuzun rızkından kısıp mı evet diyeceksiniz? Onların bakış açısına göre öyle olması gerekir gibi görünüyor. Açıkça tavrınızı koymanız herkes için en sağlıklısı.

11 haziran 13:32

10. Evlenince evinizden kısıp kimseye vermeyin çok yanlış. 

11 haziran 13:33