sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
17 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

evlilik için biraz geç mi kalıyoruz acaba?

27 yaşıma girmeye gün sayarken sık sık bunu düşünmeye başladım. sanki bir şeylere geç kalacakmışım korkusu oluştu. özellikle çocuk doğurmaya. bazılarınıza bu yaş bile küçük gelecek, söylediklerim komik gelecek belki ama.. bir yıldır özel sektörde çalışıyorum. erkek arkadaşımsa hala mezun olma sürecinde yani o da işsiz. önümüzdeki yıllarda bize evlilik yolu gözükmüyor. zaten asgari ücretle para birikmiyor. ve bu beni artık üzmeye başladı. kendini hazır hissetmeyenlere, geç evlenmek isteyenlere saygım sonsuz, ama benim gibi isteyip de maddi imkansızlıklardan yapamamak çok üzücü. ikimizinde ailesi kendi yağında kavrulan aileler. öyle hazıra konmayacağız yani. siz nasıl yaptınız süslüler. nasıl oluyor bu işler. bu arada düğünü falan değil sadece temel bir ev kurma sürecini ve sonrasındaki geçimi düşünüyorum ben. eğlence kısmına dair hiçbir isteğim yok.

1. Gec kaldim diyerek evlenmeyin, cocuk yapmayin suslucugum. Gercekten oyle canim yaniyor ki su an ben pismanim cahil cesaretiyle evlendigime siz yapyin. Yaş onemli degil kendinizi maddi manevi hazir hissettiginizde cocuk sahibi olun. Ev esya borc harc dusunurken mutlu olamadan bebeginiz de siz de perisan olursunuz. Gec olsun guc olmasin diye bosa soylememisler. Karamsarliga kapilmayin acele etmeyin elbet olur bir seyler.

16 şubat 01:34

2. kime göre geç? evliliği sadece çocuktan ve seksten ibaret sananlara göre mi, yoksa yaşın geçiyor evladım evlen de torun sevelim diyen anne babalara göre mi? 30 yaş üstü denilen gruptayım çok sevdiğim bir sevgilim var ama ikimizin de kariyer planları gereği ayrı şehirlerde yaşıyoruz ve iş durumumuz nedeniyle de bilerek evlenmiyoruz. işimizi gücümüzü yoluna koyunca o zaman evleniriz diyoruz çünkü ikimiz de. çocuk istiyoruz evet ama hazır olmadan allah rızkını verir anneler de bakar nasıl olsa diye bir düşüncemiz yok çünkü o işler hiç de öyle olmuyor. bu tabii bizim kararımız süreç nasıl işler bilememekle birlikte birileri geç dedi diye hayatımı onlara göre yaşayamam. çocuğumu da bilinmeyen bir maceraya peşimde sürüklemeye niyetim yok açıkçası. bu devirde işini ayarlamadan bazı şeyleri yoluna koymadan yapılan evlilikleri sağlam bir zemin üzerine inşa edilmiş görmüyorum maalesef. düzenli bir geliriniz olmasın bakalım iki güne aşk da bitiyor heyecan da.

16 şubat 02:01

3. tik tok tik tok tik..

Biyolojik yaşın ilerliyor. Bebek için altındeğerindeki yumurtalarından her ay kaybediyorsun..

Gözünüz yükseklerde değil, sorumluluk alıp bebeğime bakarım diyorsanız evlenin. 

Bence ideal bir yaştasınız.. yaza evlensen 1-2 sene sonra bebek yapsan borç harç kalmaz hem. Aşırıya kaçmayan bir ev ve nikah merasimiyle olur. 

16 şubat 02:10


4. Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bazılarınız dikkat etmemiş sanırım yazdıklarıma ısrarla sormuşsunuz neden geç olsun diye. Yazmıştım halbuki özellikle çocuk doğurmak için geç olmasından korkuyorum. Ben istesem bile erkek arkadaşım zaten evlenmez adamın işi dahi yok çünkü. Sadece kendime kendime biraz üzülmeye başladım. Şu yaşlarımı onunla yan yana geçirmek isterdim. Keşke daha kolay olsaydı.

16 şubat 08:13

5. bunları düşünüp düşünüp üzülmek mi ah güzel kardeşim benim sırf yaşım geçiyor diye evlenip hemen çocuk yapan sonra da evlilikte aradığını bulamayan kadınların olduğunu hatırlatırım sana. şimdi en güzel zamanların bunlara üzülmek de boşuna. ayrıca erkek arkadaşını kutlarım iş olmadan evlenelim diye ayaklanmadığı için bazı erkekler fazla histerik olabiliyor bu çocuk konusunda çünkü. adam daha mezun olamamış onun derdi başkayken sen çocuk diye üzülüp duruyorsun..

bir de 35 yaştan sonraki gebelikler riskli demiş biri gebeliğin riskli olmasını etkileyen sadece yaş değildir. genç olup da riskli ve bir o kadar da zor bir hamilelik dönemi geçiren bir sürü kadın var. risk eşittir yaş diye bir şey yok yani sadece. şu kadınların her durumda yaşa takılıp çocuk doğurmak için sürekli bunu öne sürmesi kabak tadı verdi artık.

16 şubat 12:53

6. Sizden küçük biri olarak tavsiye vermek ne kadar doğru bilmiyorum ama..

39 olup yeni nişanlanan tanıdığım var. yani hayat 30'dan sonra bitmiyor.

geç kaldım evde kaldım vesveseleriyle hazır hissetmeden, diğer durumlar tam yerine oturmadan yapılan evlilikler mutsuzlukla sonunçlanır gibime geliyor.

bence evlenme kararı almadan önce şunu düşünmelisiniz, 27 değil 23 olsaydım da şimdi evlenir miydim? yani sizi evliliğe iten şey yaşınız değil erkek arkadaşınızla gerçekten evlenmek istemeniz olmalı.

kaldı ki 27 çok genç bir yaş. avrupa'da kadınların çoğu 30'dan önce evlenmiyor.

ben de henüz 20 yaşında biri olarak şükürler olsun ki evlilik heveslisi değilim, maddi durumum en iyi hale gelene dek, piskolojik olarak en hazır hissettiğim ana dek, bekar olarak yaşamak istediklerimi yaşayana dek düşünmüyorum. ha 30 ha 35 farketmez. hatta olsa da olur olmasa da olur.

şu yumurtalık mezvusu da baya komikmiş, +40ta bile çocuk doğuruyor insanlar, 27 yaşındaki birine acele et demek ne kadar mantıklı?

16 şubat 15:28

7. Süslü 27 yaş çok acayip bir yaş. Kafada değişik değişik düşünceler oluşabiliyor. Tam yetişkinliğe geçiş dönemi ve tedirginlikler başlıyor. 27 ayrıca çok genç evet ama çocuk sahibi olmak istiyorsan bence biraz daha hızlı davranabilirsin. Ben 33 yaşındayım. Çocukluğumdan beri 3-4 çocuk sahibi olmayı çok istedim. Ama evlenemedim. Kısmet olmadı. Şimdi rahmimde sorunlar var. Tedavi olmam lazım. Ayrıca eş aday adayı bile yok. Eş adayı olsa bile sağlıklı doğurgan ve genç kadınlar varken zannetmiyorum benimle evlenmeyi tercih etsin. Ayrıca çocuk sesine bile tahammülüm kalmadı. Ha 40-45 yaşında anne olanlar da var. Ama benim gibi sorunları olanlar da var. Bunu da düşün. 

16 şubat 21:50

8. 29 yaşında evlendim. Bu yaşa kadar bekleme sebeplerim sizinki ile aynıydı ama beklemekten başka çare yoktu. Kendimizi toparlar toparlamaz evlendik. Evlenirken de geç kaldığımı düşünüyordum. Fikirlerim değişmedi. Sizi üzmek için söylemiyorum ama bence 25ten sonrası tehlike çanı. Hayatımızda maddi anlamda her şey yolunda olsaydı tanıştığımız sene evlenirdim eşimle. O kadar zaman boşa geçti ki.

17 şubat 00:08

9. Oha bu soru ve cevaplar şaka mı? Ne demek 25ten sonrası geç ne demek tehlike çanı?!? Bu cevaplar nereden geliyor nerelerde yaşıyorsunuz siz? Etrafım 27-34 yaş arası aşırı havalı, mutlu bekar kadınlarla dolu, evlenme gibi bir hayalleri yok ama ilerde düşünüyorlar, evlenemediklerinden değil hepsinin mutlu ilişkileri var. Cevaplara cidden o kadar şaşırdım ki. (Ben 24 yaşındayım.)

17 şubat 06:53

10. ben de 30ların başındayım. 13 yıldır erkek arkadaşım yok. öyle bir yalnızlık ki artık çevremde dalga konusu olmaya başladım ama ne yapayım, karşıma bir şeyler hissedebileceğim bir erkek çıkmadı. çıksaydı iyiydi ama olmadı, ne gelir elimden? özellikle son 1-2 yıldır ne yazık ki benden yaşça çok büyük birkaç adam karşıma çıkıp yüz bulmaya çalıştı. yani bu cesareti nereden aldıklarını merak ediyorum, yolda görsem abi amca derim, bırakın sevgiliyi arkadaş bile olmak istemem, kimse kusura bakmasın. terslediğimde de '' bu yaştan sonra yaşıtın biri çıkmaz karşına, ne bekliyorsun?'' dediler.

bir kadın akademisyen vardı, ankara eğitim fakültesinde. adını unuttum, evlenmeden evlatlık edinmişti. daha olmadı öyle yapacağım, anne olmak istiyorum. zaten yurtdışına gitme planım da var. orada beraber onunla mutlu mesut yaşarız diye düşünüyorum. çok sevebileceğim, güvenebileceğim bir adamın karşıma çıkacağını sanmıyorum. kendi adıma umudum kalmadı, zaten genel olarak çok şanssız bir insanım. bu saatten sonra da yüzümün gülecek hali yok. bir mucize beklemiyorum, ha olursa canıma minnet tabi :) ama ihtimal vermiyorum ne yazık ki.

17 şubat 07:16