49 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

fahişelik hakkında ne düşünüyorsunuz? ahlakçılar gelmesin plz?

mesela insanlar birbirlerine kızdıkları zaman "oruspu" kelimesini hakaret olarak kullanabiliyorlar. bir erkek, bir erkeğe de "oruspu" diyor. ama kimse "jigolo" demiyor. dolayısıyla burada olan asıl sorun cinselliğin alışverişin öznesi konumda olması değil, bence. peki ne? mesela deniyor ki fahişeler vücutlarıyla para kazanıyor. inşaat işçileri ne ile kazanıyor? fırıncılar ne ile kazanıyor? yazılım mühendisi ne ile kazanıyor? beyinle yapılan işler de vücut kapsamına giriyor ne de olsa. bu söylediklerim hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? ikincisi ise cinsel alışveriş olayına nasıl bakıyorsunuz? sizce cinsellik alışverişe konu olamayacak kadar mahrem mi? merak ediyorum neler düşündüğünüzü süslüler. rica ediyorum "ahlaksızlık, dinimce uygun değil" gibi düşüncelerinizi kendinize saklayın.

1. peki tamamen bireysel şekilde eskortluk yapan insanlar? kendi özgür iradeleriyle bunu yapmaya kabul etmiş insanlar? sömürünün kaçınılmaz olduğu durumlarda değil de

13 mart 16:37

2. çok tartışmalı bir konu biliyorum ama bana göre tuhaf bir meslek değil evet elbette marangozlukla da bir değil toplumun bakış açısında ama en nihayetinde kişinin kendi kararı. bedeni/cinsel organı biçimlendiren zihinler sonuçta. elinle yaptığın işle cinsel organınla yaptığın iş bir olabilir kişi için. kaldı ki olay yine paraya dönüyor şu an değerin ölçütü para. para kazanmak en nihayetinde amaç. olay ahlak bekçiliği ise ''normal'' işlerde de orospuluk yapmak mümkün hakaret anlamında. ahlaksızlıksa yani mevzu.

yapılma şekli elbette fark eder fuhuş//zorla yapılması falan elbette konu dışı. ben gayet iradesiyle bunu tercih edenleri diyorum. ne demiş samantha jones sex is power money is power so sex for money is simply exchange of power.

13 mart 16:38

3. Seksin bir alışveriş olayı haline gelmesi aslında tarım devrimi ve mülkiyet kavramıyla ortaya çıkar. Şöyle ki yerleşik hayata geçince mal sahibi olma ve Miras sözkonusu olmuş. Bu durumda da babanın kendi çocuklarını bilmesi şart. İnsanoğlu tek eşliliğe geçince erkeğin barınma korunma kollama olanaklarına karşın kadının doğurması soyu devam ettirmesi tek eşli cinsellik kurması mecburi olmuş. Bu sayede baba kendi çocuklarını bilir ve mirasını bırakır soyunu güvenceye alır. Evlilik kurumu haliyle fakirin işi olamayacak kadar maliyetli hale gelince tek eşli olmayan kadınlara yönelmeleri şart olmuş. Sektör halini alması kadınların zorlanması başka bir konu. Kendi isteğiyle çok eşli olan bir kadın orospu bilmem ne olmaz kendi seçimdir o kadar.

Tarım öncesi devirlerde erkek değil kadın da çok eşliydi. Sosyalleşme anlaşma kutlama rahatlama sorunların çözümü gibi pek çok konuyu seksle pekiştirmek gayet doğaldı ve bunu tek eşli olarak sürdürmezlerdi. Bugün bunu devam ettiren dünya üzerindeki en yakın akrabalarımız olan bonobolara bakarak görebiliyoruz. Lafın özü tek eşli olmak ahlakla doğayla dinle alakalı değildir. Milyonlarca yıllık evriminizi binlerce yıllık tarım sonrası dönem normlarıyla Ya da birkaç bin yıllık din kurallarıyla değiştiremezsiniz. İstediği gibi seks yapan insanları yargılamak ve onları dışlamak çok sığ geliyor bana.

13 mart 16:45


4. üstteki anonimin dediği gibi çok tartışmalı bir konu ve doğru, alan memnun satan memnun bir durum da yok yani mecbur olmadıkça böyle bir şey yaptıklarını düşünmüyorum.

herkesin cinsel ilişki tercihi farklıdır. ben her zaman şunu savunuyorum; salt doğru veya salt yanlış diye bir şey yoktur. bunlar çok göreceli kavramlar. keza ahlak da öyle. birisi bu durumu normal karşılarken, bir diğerine çok ters gelebilir.

her insan da kendi doğrusu ve yanlışı doğrultusunda hareket eder, kimsenin karışma hakkı yoktur. ben bu işi yapar mıyım? yapmayı tercih etmem, ancak inanın yargılamak ya da hakaret etmek de bana düşmez. herkes dönüp kendine bakmalı. belki ben bu konuda toplumun genel yargılarına göre ahlaklıyım ancak başka büyük ahlaksızlıklarım var? kime göre aşağılayabilirim ben bu insanları?

önemli olan iyi insan olabilmekte. çok abes geliyor belki çok ters olabilir bazılarına ama ne hayatlar var.

Ne demişler, "kimse sınanmadığı günahın masumu değildir."

13 mart 16:48

5. kumarla uyuşturucuyla falan aynı kefeye koymak çok saçma. elma armut kıyaslaması resmen. lüks yaşam zenginlik dediğiniz olay insanların 99%un istediği şey zaten. neyle ne bir tutulmuş anlayamıyorum cidden.

black white and sex adlı bir belgesel var onu tavsiye edebilirim bu konuda onu demeye geldim.

13 mart 17:11

6. para için evli biriyle olan kadın mı iğrenç adam mı bence bir dönün de onu sorgulayın. ezberlenmiş kalıplar katalogu resmen.

adı üstünde para için ya zaten amaç para neyi sorguluyoruz anlayabilmiş değilim.

13 mart 17:13

7. Afedersiniz seviye buyken benim evrimden bonobolardan bahsetmem komik olmuş. Hatta evrimin en temel göstergesi olan kullanılmayan uzvun körlemesi ve yine kullanılan uzvun gelişmesi olayina bakıp, insan penisinin tüm akrabaları içinde en büyüğü olmasını anlatmayı düşünmem, burdan da seksi ahlaka ya da dönem normlarına bağlamayı saçma bulmam valla komik.

Evet ne diyorduk iyyy zina yapmış pis kadın.

13 mart 17:14


8. birinde kendine zarar veriyor insan kaldı ki isterse verir o zaman intihar edenleri de geri getirip yargılayalım ne demek intihar edersin diye? kaldı ki fuhuş ayrı iradeyle yapmak ayrı böyle her iş için ya istemeden yapıyorsa ihtimaline karşı gard mı alalım. bile isteye para için yapanları ben kesinlikle fuhuşla bir tutmuyorum uyuşturucu kumarla da haliyle.

13 mart 17:16

9. evrimsel bir bakış açısı sunan 5.anonime çok teşekkür ederim, bu konuda araştırma yapacağım. 12. anonime de teşekkür ederim belgesel önerisinden dolayı.

11.anonim, söylediğin şeyin uslübunu ben tercih etmesem de söylemek istediğin şey mantıklı geldi. hiç bu açıdan düşünmemiştim. yani bahsettiğiniz şey iki yüzlülük oluyor aslında. bu durumda kişinin aslında ya her ikisine onay göstermesi gerekiyor ya da ikisini de onaylamaması gerekir. aslında kim ne isterse onu düşünsün tabii ama çelişki olduğu aşikar

diğer anonimlere de çok teşekkür ederim, farklı düşünceler okumak hoşuma gidiyor. ama lütfen ikisi de iğrenç tarzında sığ yorumlar yazmak burada detaylı açıklama yapanlara hakaret oluyor bence

13 mart 17:22

10. Cinselliğin şafağı adlı kitabı hepinize öneririm.

13 mart 17:27