7 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ffarmasi satıcısı olmak hakkında?

kızlar ben fuarda çalışıyorum bugün bir kadınla kısa bir sohbet ettik öğrenci olduğumu söyledim bana farmasi üyeliği hakkında bilgi vermek istedi numaramı aldı. akşam üzeri aradı beni konuştuk baya hoş şekilde konuştu. primden vs bahsetti örneğin 1000 lira satışa 750 tl kazanç oluyormuş o tarz şeyler söyledi. düşünmemi istedi falan. benim düşüncem gerçekten alıcı olur mu yani mesela 1000 liralık bir satış yapabilir miyim bilmiyorum çok iyi bir kazanç benim için. aranızda farmasi satışı yapan varsa bu konuda bir şeyler söylerse çok mutlu olurum

1. 1000 lira satip 750 lira almak imkansiz :D

12 şubat 00:22

2. başka bir markayı satıyorum giç de öyle 1000 liraya 750 lira kazanılmıyor. ben aşırı satabilen biri değilim sadece o markadan alabileceklerimi bedavaya getirebiliyorum bu durumda yoksa pek bir kazancım olmuyor.

12 şubat 00:35

3. 1000 liraya 750 lira vermezler. Satış yapmanız da çevrenize bağlı ama çevrenizdeki insanlar da bir iki kere alırlar sonra kime satacaksınız? Farması ürünlerinin fiyatları 30-40 lira desek, 1000 lira için çok fazla ürün satmanız gerekir. Sırf üye yapabilmek için atıp tutuyorlar malesef.

12 şubat 00:42


4. Alacaklarınız nasıl bedavaya geliyor peki? Ben de en azından öyle olur belki diye düşündüm ama bunun içinde belli bir satış miktarı var mi? Ve haklisiniz bir alır iki alır yani uzun soluklu bir satış için gerçekten geniş bir kesime hitap etmek gerekli. Kadının anlattığuna göre normal satışta bakım ürününde %40 kozmetikte de %30 kar satıcının oluyormış ama belli bir fiyat üzerine satınca alınan fazlaca oluyormuş. Söylediğine göre ise diper firmalarda bu yokmuş yani farmasi de en yüksek yüzde ve maaş payı.

12 şubat 00:53

5. Bu farmasi işi zincirleme. Tek basına sadece satıcıysan sana tek artısı ürünü katalog değil liste fiyatından alıyorsun. Atıyorum 10 liralık diş macununu 6 tl’ye alıyorsun. Satmak istersen katalog üzerinden sattıgın için 10 liraya satıyorsun. Kârın 4 tl oluyor.

Ama bu farmaside asıl parayı senin aracılığınla üye olan kişilerin yaptıgı satışlarla kzanıyorsun. Ki bu da baya zor. Cok genis bir cevre lazım. hatta bu cevrenin  alışveriş meraklısı, günden güne koşan tipler olması gerekiyor ki hem satıştan kar yap hem üye yaptıgın kişiler satışından para kazan. Satmaktan cok para kazanılmıyor üye yapıp o üyeler cok satış yaparsa kazanılıyor. Değişik bir sistem. Farmasi merak ediyorum alcağımı ucuza alayım diyorsan ol üye ama para kazanmak sıkıntı

12 şubat 01:05

6. Katalogtan satış devri yavaş yavaş kapandı artık. İnsanlarlar en ufak şeyi dahi uygun fiyata internetten alıp kapısına getirtiyor. Ayrıca ülkenin neredeyse her yerinde herşey var. Eskiden yokluk vardı da avon, oriflame kovalardık. Şimdi dönüp yüzlerine bakmıyoruz.

12 şubat 01:35

7. Ya resmen yapıştılar bana kendimi de kurtaramıyorum ama istemiyorum bunu söylesem ikna etmeye çalışacaklar ayıp olur diye de aradıklarında açıyorum of

12 şubat 17:17