sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  82 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  gösteriş yapmıyorum diye cahil damgası yedim?

  merhaba arkadaşlar. ben okumayı seven bir insanım. öğrenmeye hevesliyim. ama öğrendiklerimi insanlara satmakta başarısızım sanırım ki insanlar her konuda fikrini belirtmedikçe seni cahil görüyorlar bugün bunu öğrendim. kuzenim kitaplığımı gördüğünde bunların hepsini sen mi okudun dedi evet dedim o zaman niye böylesin dedi nasıl dedim cahilsin de bayağı dedi. kırıldım ama güldüm sadece. insanlar üzerinde böyle bir etki bırakmamak için illa olduğundan fazla görünmeye çalışan tipler gibi mi olmak gerekiyor? durup dururken einstein ve kuantum fiziğinden bahsetmeye başlasan eşlik edecekmiş gibi milleti yaftalayanlar canımı sıktı, içimi dökmek istedim. sizin de etrafınızda var mı böyle insanlar?

  1. neden böyle bir şey söyledi ki? gerçekten çok sinir bozucu sizi anlayabiliyorum, bazen bana da oluyor bu çevrem tarafından. bende okumayı, araştırmayı seven bir insanım fakat fazla muhabbet ortamında açmıyorum çünkü utangaç yapım var, ama zaten kimse okuduğunu ya da bilgili olduğu konuları birilerine bahsetmek bilmişlik taslamak durumunda değil. kuzeniniz düpedüz saçmalamış, o zaman neden böylesin cahilsin nasıl bir cümle yani. ben olsam aşırı sinirlenir tepkimi koyardım.

  9 ocak 22:03

  2. Cahil olduğunuz kanısına nereden varmış? Neden sormadınız?

  9 ocak 22:09

  3. Keşke size neden böyle dediğini sorsaydınız? Çoğu zaman cahil insanlarla aynı ortamda oluyorum fakat onlara siz cahilsiniz demiyorum. Neden diyeyim? Çok saçma. Bence siz bir konuda karşı tarafı inceltecek veya damarına basılacak birşey yapmış olabilirsiniz.

  9 ocak 22:17


  4. Neden öyle dediğini soramadım kısa bir süreliğine afalladım. Öncesinde aramız oldukça iyiydi kalbini kıracak bir şey de yapmadım. Sanırım kendini üstün hissetmek istedi başka bir anlam veremiyorum. Sinirlenmekten çok üzüldüm aslında. Sağ olun süslüler.

  9 ocak 22:47

  5. belki de gerçekten cahilce bi davranış yaptınız. yanlış anlamayın ama belki bi şeye karşı bi hareketinizi gördü

  9 ocak 23:06

  6. Süslücüm cahil olan kuzeniniz. Bakın atalarımız ne demiş;

   Olgun başak başını eğer.

   Bos teneke çok ses çıkarır.

  Bir de şu gerçek var; dolu ve kaliteli insanların değerini ancak başka dolu ve kaliteli insanlar anlayabilir. 

  10 ocak 00:35

  7. söylenecek her şeyi söylemiş diğer yazarlar. ama sizinle beraber ben de sinirlendim bunu paylaşmak istedim. gerçekten kara cahil insana bile "cahilsin." denmez ki durduk yere?

  10 ocak 01:15

  8. Ben durumunla ilgili şunu söylemeye geldim. Okuduğun kitaplarla cahillik seviyesini nasıl bir tuttun bilmiyorum da ben rahat bir 10 senedir kitap okumadım. Lisansta okumak zorunda olduğum bir kaç İngilizce felsefe kitabını bu 10 yıla dahil etmiyorum. İyi bir üniversitede mühendislik okudum ve yurt dışında master yapıyorum. Aynı zamanda film ve dizi çok izlerim, bunlar Türkiye’nin beynini yıkayan tarzda film ve diziler değil buarada. Sözüm ona  kültür yalnızca kitap okumakla gelişen bir şey değil her türlü alana hakimim konu film olunca. Şuara İran da yasaklı olan filmleri izliyorum mesela. Dil konusuna gelirsek 3 dili ileri seviyede biliyorum, bunlar dışında 2 dili de giriş seviyesinde öğrendim ki bu iki dil ileri seviyede bildiğim dillerden birine çok yakın olduğu için gramer olarak onları da tamamen biliyormuş gibi hissediyorum. Kendimi pratik yaparak mühendislik konusunda da donanımlı bir hale getirebilmek adına sürekli internetten videolar izliyorum ve uyguluyorum. Dikkatini çekerim video izleyerek kitap okuyarak değil. Anlayacağın cahil olmadığımı düşünüyorum. Benim bir teyzem var 20 yıl önce Erciyes üniversitesi makine mühendisliğinden mezun olmuş ve direk evlenip hiç çalışmamış bu yaşına kadar. Kendimi bildim bileli bu teyzem sosyete pazarından falan 5-10 liraya kitap alır böyle acıklı falan, yıllar önce bana da vermişti naşide gökbudak diye bir yazarın kitabını, kitap okur her hafta en az 3 kitap bitirir. Ama gel gör Kİ kör kütük cahil teyzem. Yani okuduğun kitapların türü ve içeriği de önemli okuman kadar. Enes batur gibi tiplerin yazdığı kitapları okuyorsan bu senin cahil görüntüne daha da katkıda bulunur. Sözüm ona dışardan cidden cahil duruyor olabilirsin, okuduğun kitap sayısıyla bunu değiştiremezsin. İçeriği ile değiştirebilirsin. Ama bu tek kıstas değil ayrıca gösteriş dediğin, girdiğin ortamlarda okuduğun kitaplardan mı bahsedeceksin. Ne saçma bir şey yazmışsın. Kitabı bir insan kendini geliştirmek için okur, sayısıyla falan övünmek için okumaz. Burda kaybetmişsin zaten.

  10 ocak 13:37

  9. anonim 8 size hiç katılamadım yahu. soru sahibini ne kadar tanıyorsunuz da teyzenizle bir tuttunuz? enes batur kitaplarını kitaplığına dizmiş olsa zaten kuzeni "aa hepsini okudun mu?" vs. demezdi, demek ki zaten kaliteli kitaplar. siz resmen bu yazıyı teyzenize yazmışsınız bence soru sahibine değil:D kafanızda kurgulayıp soru sahibinin üstüne çok gitmişsiniz bence. kendinizi geliştirmişsiniz tebrik ederim ama 10 yıldır tek kitap okumamış olmak da övünülecek bir şey değil.

  10 ocak 17:41

  10. ayrıca biraz kitap okusanız kendinizi daha iyi ifade edersiniz. mesela "sözüm ona" yazmışsınız 2 yerde ama yanlış kullanmışsınız, "sözgelimi" anlamında kullanmaya çalıştınız sanırım. "direk" diye bir kelime sizin kullandığınız anlamda türkçede yok. "direkt" olmalı. "buarada" değil "bu arada" olmalı. hele "şuara" kelimesine hiç girmiyorum isterseniz bir google'layın:)) edebiyat da "naşide gökbudak"tan ibaret değil, kendinizi bu yönden de geliştirmenizi tavsiye ederim. ha şimdi "kusur aramışsın." diyeceksiniz ama bir okuyuşta gözüme çarpanlar bunlar.

  10 ocak 17:57