8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

gündemi nerelerden nasıl takip ediyorsunuz??

moda, müzik, sinema, siyaset, politika, ekonomi vs için günlük haftalık aylık takip ettiğiniz hangi platformlar var? gazete, dergi, sosyal medya hesabı, web siteleri hiç fark etmez.

1. telefonum icin bundle uygulamasi gayet kullanisli oluyor. kaynaklari kendiniz belirliyorsunuz.

15 nisan 17:11

2. tercihim ingilizce platformlar bu arada ama türkçe de olabilir.

15 nisan 17:12

3. Flipboard uygulaması olabilir.

15 nisan 17:14


4. politika ve ekonomi için quartz uygulamasını çok beğeniyorum. onun dışında cfr, brookings enstitüsü gibi think-tanklerin ve time, politico, nytimes, washington post, nbs, cbs, abc gibi yayıncı kuruluşların sosyal medya hesaplarını takip ediyorum. oralarda çalışan politika uzmanları ve gazetecileri de takipliyorum. türkiye'den haberler için de t24, 140 journos falan var. bütün merkez medya havuza satıldı ama online habercilik yapan yerler daha serbest.

ekonomi - wall street journal (siyasi olarak ağır republican ekonomi olarak liberteryen çizgidedir), financial times, mauldin economics

spor - espn, espn ve fox sports'un muhabirleri, the ringer'ın nba ve nfl ekibi, zonal marking, tribündergi vs vs

moda ve güzellik - business of fashion, fashionista, the fashion law, vogue, bazaar, elle, allure, v magazine, another magazine, cr fashion book (acayip çekimlere imza atıyorlar favori moda dergim olabilir :d)

müzik - dinlediğin türe göre değişir ama benim tarzım pop, r&b ve hip-hop ağırlıklı olduğu için popcrave, rap-up, worldstarhiphop gibi yerleri takipliyorum+pitchfork, nme, billboard, rolling stone'u da takipteyim.

sinema tv - rotten tomatoes, variety, the ringer (sahibi hbo olduğu için çok iyi içerikleri var)

magazin - e! entertainment, blind gossip, tmz, vanity fair (sadece magazine yazmak haksızlık olur dolu dolu bir dergi) vs vs

bu saydığım yerleri yazılı basından da takip ediyorum vogue uk şahane bi moda dergisi mesela. time hala çarpıcı konular buluyor. ny times'ın uluslararası baskısı türkiye'de bulunuyor, üniversite kütüphaneleri abone olabiliyor çünkü.

umarım yardımcı olabilmişimdir :)

15 nisan 17:49

5. (yazar: Brooklyn carter) olmaz mısın nasıl oldun hem de, teşekkürler. Nasıl vakit buluyorsun ya da dikkatin dağılmadan okuyabiliyorsun hepsini ya aşırı saygı duydum kendimi aptal gibi hissediyorum şu andkdlslslsl

15 nisan 18:04

6. vakit bulunuyor da ders çalışmam gerekirken konsantre olamamak biraz koyuyor asjdhjskdhj. işten-okuldan geldiğimde sorumluluğum yoksa kahvemi yapıp ilgimi çekenleri sırasıyla okurum :)

15 nisan 18:07

7. (yazar: Brooklyn carter) çok teşekkürler. Genel olarak gündemi takip etsem bile bazen anlamıyorum sanırım backgroundlarını bilmediğim için olayların ve her birini ayrı ayrı araştırmak çok zor oluyor. Sen nasıl yetişebiliyorsun güncele, tavsiye edebileceğin bi kitap vs var mı giriş seviyesinde bana?

15 nisan 18:24


8. türk politikası için mi? erik jan zürcher'in modernleşen türkiye'nin tarihi diye çok değerli bir kitabı vardır. osmanlı'nın son yıllarından başlıyor kitap ve akp'nin ilk dönemine kadar türk siyasi tarihini anlatıyor. çok tarafsız diyemem ama okunabilecek en objektif kitap olabilir. :) ekonomi olarak da şevket pamuk'un (orhan pamuk'un abisidir kendisi çok değerli bir ekonomisttir) türkiye'nin 200 yıllık iktisadi tarihi'ni ve mahfi eğilmez ile ercan kumcu'nun beraber yazdığı ekonomi politikası kitabını da önerebilirim. mahfi hocamın yazdığı kitap tam olarak başlangıç seviyesine hitap ediyor. freakonomics adında sosyolojiye biraz daha yakın duran eğlenceli bir kitap var onu da önerebilirim. türkçesi boyner yayınları'ndan çıkmıştı ama basımı durdurulmuş. 2. el sitelerinden bulursan kaçırma :) ekonomiyi o kitapla seven epey fazla insan tanıyorum :)

uluslararası politika olarak da henry kissinger'ın diplomasi kitabını öneriyorum. ''abd'yi başkanlar yönetmiyor ağbii dış politikayı derin devlet belirliyor'' goygoyu bu kitaptan sonra çıktı asjdhsjdhjs. kitabın yazarı da amerikan establishmentını simgeleyen eski bir dışişleri bakanı ve ulusal güvenlik danışmanı. bu kitaplar başlangıç seviyesine hitap etse de çevrendeki çoğu kişiden daha çok ekonomi ve siyaset bilgisine sahip olursun. şimdiden iyi okumalar :d

15 nisan 18:57