24 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

güzel olup olmadığını anlayamamak?

başlık açmak için fazla saçma geldi o yüzden buradan soracağım kızlar mesela benim baya göreceli bir suratım var bazıları bayılıyor bazıları çirkin diyor aynada bazen beğeniyorum bazen beğenmiyorum anlayamadım sizin de başınıza geliyor mu bu durum? acaba bizi kırmamak için mi güzel diyorlar yoksa tamamen kişisel tercihe mi bağlı?

1. Gerçekten güzel olsanız kimse çirkin demez. Çirkin olanlarda çirkin olduğunu bilir zaten büyük ihtimal ortalama bir tipiniz var.

14 eylül 11:38

2. Bence herkes etrafında küçüklüklerinden beri gördükleri yüzlere bağlı olarak güzellik algılarını şekillendiriyor. Yani tamamen denk geliyor bence. Güzel insanlar görünce skala yükseliyor ve seni güzel bulmayabiliyor insanlar veya sen kendini bulmuyorsun. Ama çevrendekilere göre ortalamanın üstündeysen güzel görünebiliyorsun. Dolayısıyla tabii ki göreceli. Hatta kişiye göre değil ana göre bile göreceli olabiliyor. Seni bugün gören çirkin, yarın gören güzel bulabilir. Bu tarz şeyler bence kendimizle alakası olan şeyler değil. Etraftaki insanlara göre şekilleniyor.

14 eylül 11:38

3. Güzellik göreceli bir kavram kimisi beğenir kimisi beğenmez bu çok normal. Ayrıca bazen aynaya baktığımda ben de kendimi çok bakımsız ve garip hissediyorum, bazen de vay anasını şu güzelliğe bak diyorum :D ruh halimize göre de değişiyor sanırım. Çünkü ben yine aynı ben :)

14 eylül 11:39


4. İlk cevap beni benden aldı hayatımda hiç kimse bu kadar net olmamıştı. Doğru bir tespit, teşekkürler süslü

14 eylül 11:47

5. ben de ilk defa bu kadar doğru bir tespit görüyorum tebrikler 1. anonim skdauwd

14 eylül 11:51

6. 1. Anonime katılmıyorum. Herkesin güzel dediği birini daha görmedim ben. Herkes güzel diyorsa güzeldir diye bir şey yok bence. Ya da bir kişi çirkin dedi diye ortalama güzelliği var/çirkin diyemeyiz kimse için.

14 eylül 12:16

7. Güzellik göreceli bir kavram değildir. Birine cok güzel gelen digerine çirkin gelir diye bir şey yok bence. Digerine de çok güzel gelmez ama güzel gelir. Bence bu noktada kıskançlık devreye giriyor. Güzel olduğu bariz ortada olan kadına çirkin demek güzelliğin göreceli olduğundan degil tamamen kıskançlıktan dolayı bence. Güzellik aslında tartışmaya cok da acık bir konu degil yani.

Kendinizi objektif değerlendirip güzel buluyorsanız o zaman güzelsinizdir. Gercekten güzel kadınlar kendilerinin farkında oluyor zaten İnsanların onayına ihtiyaç duymuyorlar 

14 eylül 12:38


8. Peki ya insanlar kiskanmiyosa da karsidaki gercekten cirkinse? Bazi kizlar goruyoruz hepimiz, kendini olmadigi kadar guzel goren. 

14 eylül 12:40

9. bence genelde ergenlik zamanlarında pek güzel hissetmeyen ya da başkaları tarafından güzel bulunmayan insanlar ilerleyen zamanlarda güzellesse dahi kendini tam anlamıyla güzel olarak kabul edemiyor. farkına varabilmek için uzun bir süre güzelliğinin onay almasını bekliyor.

14 eylül 12:41

10. (yazar: Softlove) harika bi noktaya değindi. Ergenliğimde beğenilmezdim silivce problemim vardı ve dış görünüş olayını saçma bulurdum bu konuda özgüvenim de yoktu. O zamanların kötü anıları hala duruyor.

14 eylül 13:20