sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  68 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  gıda mühendisiyim. istediğiniz soruları sorabilirsiniz. yanıtlamaya çalışacağım?

  1. Paketli ürüne göre değişir. Örneğin peynir, süt gibi ürünlerde de katkı kullanılır ama tekstürün bozulmaması için ve belirtilen son tüketim tarihine kadar tüketiciye ulaşması için katkı eklenmek zorundadır. Ancak abur cuburlar diye tabir edilen paketli ürünlerde doğal madde neredeyse yoktur. Yapay şekerler, yapay tatlandırıcılar ve yapay aroma vericiler kullanılır. Yapay olduklarından elbette ki zararlıdır.

  23 kasım 2018 16:01

  2. 3.anonim süslücüm eğer sade yoğurt alıyorsanız içinde süt ve yoğurt bakterileri(kültürü vardır) sadece. Bu bakteriler olmadan yoğurt yapılamaz o nedenle temiz içeriklidir. Ancak meyveli yoğurt ya da diyet yoğurtları olarak geçen yoğurtlarda asitlik düzenleyici, renklendirici, kıvam arttırıcı gibi katkılar var. Ve en önemlisi meyveye dair hiçbir şey yok. Bütün meyvelerin preparatı ya da aroması ekleniyor. Doğal meyve 0. Bu nedenle meyveli yoğurtlar öyle. Size önerim haftada bir kez haftasonu yoğurt yapmanız. Hem zor bir şey değil hem de size bir hafta yeter. İçinde de ne olduğunu bildiğiniz şeyi tüketmiş olursunuz.

  23 kasım 2018 16:15

  3. Süslücüm yoğurt içeriği inek sütü ve yoğurt kültürüdür. Bunların ikisinin olması yeterlidir. Başka dikkat etmeniz gereken bir şey yok sade yoğurtta. Rica ederim ne demek :). Yardımcı olabiliyorsam bu beni de mutlu eder.

  23 kasım 2018 16:42


  4. 7. Süslü Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tavuklar ile ilgili şöyle bir yazı yayınladı.

  "Tavuğun gelişim sürecinde hormon kullanılmadığı, antibiyotiğin ise tedavi amacıyla kullanıldığını belirtiyorlar. Ayrıca antibiyotik kullanımının AB mevzuatına uygun olduğu, antibiyotiklerin de katkı maddesi olarak yemlere katılmayıp sadece tedavi ve hastalık durumunda sağlıklı hayvanları koruma amacıyla uygulandığını da ekliyorlar."

  Benim üstüne bir şey söylememe gerek yok bence.

  Süt ise şöyle. Süt işleneceği fabrikaya geldikten sonra işleme girmeden önce en az 20 tane test yapılır ve öyle işleme sürecine alınır. Bu testlerden biri antibiyotik olup olmadığını saptama testidie. Süt antibiyotikli ise işlenmez.

  23 kasım 2018 17:18

  5. okumak istiyorum itude. is imkani var mi? unide beni neler bekliyor? sizce okumak keyifli mi? is hayati icin neler dusunuyorsunuz, maas vs

  23 kasım 2018 19:07

  6. Ben hacettepe mezunuyum. Aşağı yukarı zorluk derecesi aynı itü ile. Dersler zor gerçekten zor. Ancak hem sözele hem de sayısala yatkınsanız halledersiniz tabii ki. İş imkanı bu meslekte başı çeken üniversiteler için fazla. Adı olan bir ünide okudursanız zaten firmalar bu okullardan istiyor mühendislerini. Şu an yeni mezunlar 2.5-3 bin arasında başladı.

  23 kasım 2018 20:25

  7. gıda teknikeriyim 1 senedir iş arıyorum istanbuldaysanız çevrenizde var mı bildiğiniz bir firma, yardımcı olabilir misiniz? çok mutlu olurdum 🙈🙈🙈

  23 kasım 2018 21:10

  8. tükettiğimiz granola-bar tarzı atıştırmalıkların içindeki kuru meyveler kuru yemişlerde kükürt oluyor mu

  paketli kuruyemiş gıdalarında kükürt kullanılıyor diye okumuştum doğru mu

  yüzde yüz elma suyu denilen elma suyunda acayip şeker tadı oluyor mesela ama normalde ekşimsi bi tadı da olması lazım. İçeriğinde elma suyu yazıyo sadece

  23 kasım 2018 23:26

  9. 14.anonim kükürt sadece kayısının kurutulmasında kullanılır. Diğer meyvelerin kurutulmasında meyve kurutma makineleri ya da kükürt hariç diğer yöntemler kullanılır. Kayısıda kükürt varsa da bu miktar türk gıda kodeksinde belirtilen sınırı aşamaz.

  %100 elma suyunda da meyve şekeri yani fruktoz bulunur. Diğer şekerlerden biri olan sakkarozun tatlılık derecesi 100 kabul edilir fruktoz da buna göre 174'tür. Düşünün nasıl tatlı. Bu nedenle ek bir şekere gerek kalmaz meyvenin doğal şekerinden dolayı tatlıdır.

  23 kasım 2018 23:53

  10.  burger king popeyes gibi yerlerdeki et ve tavuklar söylenildiği kadar zararlı mı? lütfen olmasın çünkü :(

  23 kasım 2018 23:58