yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  26 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  garip işyeri yasakları hakkında?

  süslüler iş yerimizde çok garip idari kısıtlamalar var. resmi bir kurum değil özel sektör, ajans/ yayıncı gibi bir çalışma alanı var. şimdi benim en başından beri acayip bulduğum bazı konular var. ik'cı süslüler de var çoğunuz da iş hayatındasınız. fikirlerinizi merak ediyorum. benim önceki işlerimde hiç bu tarz kurallar yoktu. başkaları da var mı merak ediyorum. 1. topuklu ayakkabının ses çıkarması yasak 2. ofise kişisel kargo gelmesi yasak. 3. başkasına gelen kargoyu almak yasak. 4. toplantıya telefonla girmek yasak. 5. işyerinde özel amaçla cep telefonunuzla oyalanmanız yasak. 6. sigarayı iş dışında da içmek yasak. 7. dekolteyi geçtim kolsuz giyinmek yasak. 8. şirketin bir kısmı 5 gün bir kısmı 6 gün çalışıyor. patron insiyatifinde. 9. ilk yıl izin kullanmak yasak. 10. 1 dk bile geç kalmak yasak. yazılı uyarı yapılıyor. işte güzel ülkemde özel sektörün geldiği yer. yorumlarınızı merak ediyorum. daha yazardım ama içim sıkıştı. bu kadarla değil yani yasaklar.

  1. Sigarayı iş dışında da içmek yasak derken? Allah kolaylık versin demeye geldim süslü. Çoğu yasağın da yasal olduğunu düşünmüyorum. Bilgili süslüler gelsin de hakkınızı arayın bence.

  25 nisan 20:41

  2. Soru sormamışsınız gerçi ama,

  İzin konusu kanunda olan bir şey. İlk sene izin olmaz zaten, evlilik doğum ölüm hastalık vs haricinde

  Sigara tercih meselesi

  Geç kalma, mantıklı

  Telefon kesinlikle mantıklı.

  25 nisan 20:42

  3. evet iş dışı içmek de yasak. psikopat gibiler değil mi. ne kadar üzücü. 14 yıllık tecrübeli kadınım. sinir sistemim altüst oldu. kuralları yazılı istedim bir de vermediler. bu yüzden habire uyarı. can dayanmıyor.

  25 nisan 20:43

  4. Topuklu ayakkabi sesinin yasak olmasi bence cok iyi bisey ajsjfkals. Bizim ofiste de kimse sevmiyordu ama onune gecemeyince patron halifleks yaptirdi her yeri aksjskalsjskslal

  25 nisan 20:43

  5. anonim 2 işveren misiniz çalışan mı? kargo konusu da mantıklı mı mesela. önceki işimde 1000+ kişi çalışıyordu ve böyle bir yasak yoktu. epey kurumsal bir firmaydı.

  25 nisan 20:44

  6. ilk yıl izin konusunda çoğu işyeri 6 aydan sonra 1 haftalık kullanım yaptırıyor. önceden böyleydi yani hep. ilk defa böyle bir modelle karşılaştım. neyse ona gelene kadar başka saçmalıklar var zaten.

  25 nisan 20:46

  7. teşekkürler anonim 5. evet haklısınız. aile şirketleri tekke gibi :) ihtiyacı olan boyun eğiyor ne acı. ben ayrılacağımz zaten de. konunun bu noktada olduğunu bilmiyordum. etrafımda kimsede benzer kurallar duymadım.

  25 nisan 20:48

  8. Kusura bakmayın da bana hiç biri pek de garip gelmedi. kanuni izin hakkınız 1 yılı doldurduktan sonra başlıyor.cep telefonu ile uğraşmak iş saatinden çalan bir şey, topuklu ayakkabının gürültüsünü saymıyorum bile. Siz ne bekliyordunuz ki? Bütün gün isyerinize trendyoldan gelen kargolarınızı inceleyip telefonda "trendyol iadesi nasıl yapılır?" Diye araştırma hakkınız olduğunu mu?

  25 nisan 20:53

  9. İşveren de değilim başka bir şey de 3.anonim.

  Kanunda olan şeyi söyledim. İşçi de memur da mazeret izni harici ilk sene resmi olarak izin kullanamaz. İzin süresi birinci seneyi doldurduktan sonra başlar, kaç gün kullanılacağı da yine kanunda belirtilir. İşçiyseniz zaten bunlara hakim olmanız gerekir, kişi hakkını bilmeli neticede.

  İş yerinde iş yapılır, telefonla şahsi işler halledilmez. Zaten toplantıda telefonla ne yapacaksınız?

  İş yeri içinde sigara yasağı evet mantıklı, iş dışında nasıl anlamayı başarıyorlar bilmiyorum, tercih meselesi.

  25 nisan 20:53

  10. mantıklı bulanların çalıştığı ortamları merak ettim. daha önce 1000 kişiden fazla çalışanı olan bir şirkette dahi böyle kurallara maruz kalmadım. bu işyerinde en uzun çalışan kişinin çalışma süresi 1 yıl. 10 yllık şirket. kuralların ne derece memnuniyet yarattığı aşikar.

  işyerine kargo gelmesinin mantığı bütün gün trendyol kargosu olarak anlaşılıyorsa garip olan sizsiniz bence. 6 gün çalışan bir insanın numaralı lens gibi birçok ihtiyacı olabiliyor. siz nasıl çalışıyorsunuz bütün gün masabaşında oturup robot gibi veri girerek falan mı? kolaylıklar diliyorum. dediğim gibi ben beğenmedim çekip gideceğim zaten. buradan . gelen normal yorumları kraldan çok kralcılık ;) siz patroncuklarınızla köle misali takılmaya devam ediniz.

  25 nisan 21:07