29 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

gorumce problemi, kadinlar kulubu havasi?

merhaba, biraz kadınlar kulubu havası vereceğim ortama ama içimi sıkan bir problem var paylaşmak istediğim. 2.5 senedir evliyim. eşimle uzun bir süredir birlikteydik. eşimin de benim de aile bizden farklı bir şehirde yaşıyor. eşimin kendisinden 2 yaş küçük bir kız kardeşi var (benim de benden 5 yaş küçük bir kardeşim var ama konu bu değil :)). kendisi üniversiteyi bitirdikten sonra istediği gibi bir iş bulamadı ve ailesiyle yaşıyor. orada sıkılıyor bunu anlayabiliyorum ama minimum 2 ayda bir en az 15 günlüğüne bize kalmaya geliyor. 2 gün öncesinden abisini arıyor ve ben şu gün ordayım diyor hop geliyor. ben zaten çok yatılı misafir sevmem çünkü ne kadar da olsa evde başka birinin varlığından dolayı tam manasıyla istediğim gibi davranamıyorum. zaten çalışıyorum, akşam geldiğimde rahat etmek istiyorum. bir de her geldiğinde ev onun eviymiş gibi rahat davranıyor, yatabileceği oda varken, salonda yatıp kalkıyor, eşyaların yerlerini değiştiriyor vs. vs. eşimle bu yüzden kavga da ettim. çünkü asla hayır diyemiyor. her gelişi de ucu açık. yani canı ne zaman isterse o zaman gidiyor. bir kere yüzümü kızarttım ve konuştum ama tabii ki çok sert olamadım. o konuşmadan sonra gitti fakat birkaç ay sonra aynı yere geldik. üstüne bizim şehire iş bulup gelmek istiyor ve ben biliyorum ki en az birkaç ay yerleşir bize öyle birşey olursa. benim ailem asla böyle birşey yapmıyor. gelin diye çağırdığımızda bile 1-2 gün kalıp gidiyorlar. babam bana direkt ''eşin belki rahatsız olur kızım. uzatmayalım'' dedi. ben ne yapabilirim bu duruma karşı ? lütfen tavsiye verin.

1. Geldiğinde eşyaların yerini değiştiğinde değiştirme deyin ve yatak serdim orada yat deyin.bunları normal şekilde eşinizin kardeşinize deseniz yapmaz bir daha diye düşünüyorum..iki kere bu şekilde uyarınca eve gelmeye de çekinmeye başlar haliyle

11 temmuz 13:25

2. Eşinizle güzellikle ama sert bir dille kırmadan konuşmalısınız bu konuyu.

11 temmuz 13:30

3. Bence sert bir dil kullanmayın eşinizin kardeşi olduğuna göre daha yıllarca yüzgöz olacaksınız. Eşyaların yerini değiştirdiğinde noldu orda beğenmedin mi diye gülerek yerine koyun mesela. yani lafınızı esirgemeyin ama bunu sert bir dille söylemeyin, kötü siz olmayın

11 temmuz 14:11


4. Her iki taraf için zor durum görümce belki kafa dinlemeye sizin evinizi kullanıyor ama bu yaptığının saygısızlık olduğunu anlamalı sonuçta üniversite mezunu insan içine çıkmış çevre yapmış az çok forumlarda sözlüklerde bu tarz şeyler okumuştur yahu okumasa bile çevresinden aile ortamından duymuştur. 

gelinin kız kardeşiyle oğlanın kız kardeş olmasa boşanmalar yarıya iner diye duymuştum. Bu konuyu çok çok kibar bir şekilde konuşun ailede her zaman gelin "el"dir. Kırılması demek ailenin akrabaların sizi sevmemesi demek. Bir şöyle söyleyeyim abim beni her zaman el üstünde tutar ama asla eşini üzmez o arayı dengede tutar. (Tuhaf bir örnek oldu evli değil ama evli olsaydı böyle davranır)

Eşinizle bu konuyu kibarca uzunca konuşun. Aşkım bak düzenimiz bozuluyor kardeşinede zor bak okumuş işi yok ailesiyle yaşaması zor ben ona hak veriyorum ama bu sefer biz kötü olucaz biz yarın kız kıza dışarı çıkalım alışveriş yapalım kahve içelim bu konuyu konuşalım sonuçta senin kardeşin benim kardeşimdir, hem benim kardeşlerim böyle yapsa hoşuna gider mi diyin

11 temmuz 14:20

5. İlk başta her zaman için kibar davranın sonra cazgır saygısız şımarık geline çıkar adınız. 

İlla eşyaların yerini değiştiricekse misafir odasının eşyalarını değiştirsin. 

Salonda yatmak nedir ? Belki eşinizle tv başında sarılıp dizi film izleyeceksiniz.. Hiç mi düşünemiyor bunları 18 yaşındaki kız düşünür. 

Aile içinin düzenin bozulması leş. Ankaraya sağlık problemleri için gidiyorum bir gece tanıdıkta kalıyorum saat on oldu mu hemen misafir odasına çekilirim (aslında akşam yemeğinden sonra bile çekilmeyi düşünüyorum ama saygısızlık) bütün gece odadan çıkmam tuvalete bile gitmem. Belki duş alıcaklar belki sevişicekler niye rahatlarını bozayım ki. Sonuçta ikiside çalışan kesim belki düzenleri ona yönük belki çarşamba günleri işleri hafif oluyor o gece film izliyorlar kendilerine vakit ayırıyorlar.

11 temmuz 14:25

6. yok artık ya hadi gelir abiniz özler 3 5 gün kalırsın da 15 gün kalmak ne?

11 temmuz 15:03

7. evi kendi evi gibi görmeye baslayan ve misafir olduğunu unutan kişileri en güzel kaçıran şey temizlik. hani anneniz bahar temizliği yaparken bunalır evden kaçarsınız ya aynı psikoloji. sık sık temizlik yapıp yardım isteyin. yemekte yardım isteyin. ana baba evinde yapmadığı şeyleri sizinle yaparsa bunalır gider. sizinle oturup 15 gün kalan kisi kusura bakmasın ama pisliğini dokuntusunu temizlemeye de mecburdur. şu erkeklerin elini taşın altına koymayıp aman ben kötü olmayim diye hiç bir topa girmemesine de anlam veremiyorum. tamam en iyi abi, akraba sizsiniz de aile huzuru kaçtıktan sonra neye yarıyor?

11 temmuz 16:11


8. Herkesin aile iliskisi abi kardes iliskisi vardir susluler. Sehir disinda okuyorum ve her sinav sonrasi gelir abimde kalirim 1 hafta. Seneye abim evlenince bu duzenimizin degistigini dusunemiyorum bile. Kaldi ki ablamin da bunu dert edecegini dusunmuyorum. Dikkat edersen suslucum abla dedim o da bana kardesim der.  bence senin onu gorumce olarak gormen buyuk bir hata abla kardes iste ne gorumcesi. biraz daha samimi ve icten duygularla iliski kurabilecegini dusunuyorum. Zaten o iliskiyi kurabilsen icinden geceni soyler buraya gelip dert yakinmazsin. 

11 temmuz 18:45

9. Vardir ve farklidir yazacaktim ust cevaba****

11 temmuz 18:47

10. eşinizin minimum 25 yaşında olduğunu ve kardeşinin de 22-23 yaşlarında olduğunu düşündüğümde o yaşa gelip nispeten yeni evli bir çiftin evinde bu kadar uzun süre, hiç çekinmeden kalan bir insanın sizi anlayabileceğini zannetmiyorum. siz sert çıkıştığınızda suçlu olacaksınız eğer eşiniz arka çıkmıyorsa size. o yaşa gelmiş bir insan bunun ne kadar ayıp bir şey olduğunu nasıl kavrayamaz yahu, otel mi sizin eviniz istediği kadar yakın olsunlar abisiyle, aile evi orası. gerçekten çok zor bir durum. bir tavsiyem yok, allah size kolaylık ve insanlara akıl fikir versin demek için geldim.

11 temmuz 20:46