yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  16 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  haftalık   aldığınız  harçlık?

  üniversite öğrencisiyim. kyk almıyorum. ailemle yaşıyorum ve haftalık 100₺ alıyorum ailemden fakat kenara para atıp para biriktirmeye çalışan bir insan olarak da para yetiştiremiyorum maalesef. çünkü yol parası, yemek, arkadaşlarla bir yerlere gitme, hadi ayda 1-2 kere uygun fiyatlısından kıyafet derken elimde hiçbir şey kalmıyor resmen. acaba bir tek ben mi bu kadar aldığımdan yetiştiremiyorum yoksa benim aldığım para gerçekten çok mu az? sizler ne kadar alıyorsunuz ailenizden süslüler?

  1. üniversite öğrencisiyim ailemden ayrı bir şehirde yaşıyorum evde kalıyorum aylık 2000 lira gelirim var ancak hem ailemden hem de aile büyüklerimden geliyor bu para ve 500-600 civarı kira+faturalara harcıyorum minimum 200 civarı mutfağa harcıyorum aynı miktarda bazen daha fazla yol ve okul yemeğime harcıyorum genellikle para yetiştiremediğim zaman çoğu şeyi pazardan almaya çalışıyorum ve dışardan yemek yemeyerek büyük ölçüde kendi adıma tasarruf yapıyorum. günümüzde ekonomik şartlar süper olmadığı için biliyorum ki aylık 5 bin tl gelirim olsa ihityaçlarımı abartıp onu da harcarım haftalık 100 lira ile geçinmek çok zor bence özellikle büyük şehirdeyseniz imkansız

  21 mayıs 16:36

  2. Belirtmeyi unutmuşum, istanbul’da yaşıyorum.

  21 mayıs 16:38

  3. Ben de ailemle birlikte ankara’da yaşıyorum, öğrenciyim. 650 alıyorum 400’ünü harcıyorum. 

  21 mayıs 16:40

  4. ailemden ayrı bir yerde okuyorum yurtta kalıyorum haftalık 100 tl + yol parası :(

  21 mayıs 16:43

  5. Haftalık 750 ankarada tek yaşıyorum, benzini de bu paradan alıyorum

  21 mayıs 16:50

  6. haftalık 200 alıyorum ayrıca çalışıyorum oradan da aylık 600 alıyorum vala param ucu ucuna yetiyor ama ben iyi harcıyorum dışarı çıkıyorum alışveriş yapıyorum vs.

  21 mayıs 16:52

  7. Ben ankarada ailemle yasiyorum ozel universitede okuyorum nunu belirtmemim sebebi okul icindeki fiyatlar da daha fazla oluyor devlet unisine gore. Gecen sene haftalik 100 tl aliyordum yol param buna dahildi. Ama bir kiyafet ayakkabi vs almak istediğimde -ki cok fazla var bende o yuzden nadiren isterim- o parayi ailemden ekstra aliyorum. Bu sene harcligimi once 150 yapti babam. Bir iki ay sonra da 200e cikardi. 100 tl harcligim varken de kenara para atabiliyordum ama dedigim gibi kiyafet filan almadigim icin. Simdi 200 tl aliyorum ve 50tlsini direk kenara ayiriyorum. Kalan 150nin de harcadiktan arta kalan kismini biriken parama ekliyorum tabii kalirsa.

  21 mayıs 17:00

  8. istanbul’da öğrenci evinde yaşıyorum. aylık gelirim yetim aylığı(450-500). 1000 net diyelim. ailem de ayda ortalama 200-300 lira veriyor. (bazen 0, bazen 1000 lira değişiyor bu) kira+faturalar 500e yakın tutuyor aşağı yukarı, onu kendim ödüyorum. aileme de bir buçuk saat mesafede oturduğum için sık sık gidip geliyor her seferinde de erzak getiriyorum. dışarıdan yemek yememeye çalışıyorum sağlığım için. eve çok alışveriş yapıyorum yine de, haftalık 100 lira tutuyordur mutfak masrafı. spor salonuna gidiyorum düzenli 100 lira da o, elimde 500-600 lira kalıyor.  onunla da gezmemi, tozmamı, sinema-konser biletlerimi, kişisel ihtiyaçlarımı, okul notlarımı, alışverişimi karşılıyorum.(genel olarak bu tarz şeyleri, büyük alışverişlerimi kendim ödüyorum aileme ödetmiyorum) iyi yaşamayı severim karşılığını alıyorsam verdiğim paraya acımam. okuduğum süre boyunca yaz aylarında tatile de gittim kendi paramla, kışın kültürel geziler de yaptım birer hafta kalmalı türkiye’nin farklı şehirlerinde. ama son sınıftayım, şu an pişman oldum her ay bir tane gram altın niye almadım diye. çünkü aylık 200 lira illa ayırabilirdim normal hayatıma devam ederken. 

  not:sigara kullanmıyorum. bu ciddi anlamda fark ettiriyor çevremden gördüğüm kadarıyla. 

  21 mayıs 17:13

  9. süslü ben de seninle aynıyım ailemle yaşıyorum izmir deyim. yol parası yemek derken başka harcamalara kalmıyor pek fazla. benim önceden birikimim olduğu için gerekirse oradan harcıyorum bir şey alacaksam. çünkü ekstra para istediğimde verse bile çok burnumdan getiriyor babam.

  21 mayıs 17:17

  10. Ailemle yaşıyorum aylık 500 kyk m vardı sanırım Haziran’da son kez alacağım. Yol yemek fotokopi zar zor yetiyor bazen yetmiyor. Son 2 yıldır 3/4 ayda bir birşeyden kısıp bir bakım ürünü ya da makyaj ürünü alıyorum .  Yetmediği günler kyk ya 1 hafta kalmış falan oluyor. O bir hafta evden çıkmıyorum. okul uzak olduğu için yaklaşık aylık 120/130 lira yola gidiyor. Tek hayalim iş güç sahibi olup para kazanmak İzmit’ten sevgiler ☺️

  21 mayıs 17:17