sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
5 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

halkla ilişkiler çalışma alanları?

süslüler selam, halkla ilişkiler 3. sınıf ögrencisiyim iki yıllık radyo tv'den dgs ile geçtim. şu an bi işe ihtiyacım var. her yere cv yolluyorum ama pek dönüş olmuyor. bu alanda çalışan var mı aranızda nasıl bi kariyer belirleyebilirim.?  uzaktan egitim olarak okuyorum o yüzden çok detaylı bilgim yok yardımcı olabilecek olanlar varsa çok sevirinim. 

1. çalışma alanlarının çok fazla olduğu söyleniyor. çalışanlar varsa hangi alanlardalar merak ettim. 

17 ocak 13:51

2. lisans halkal ilişkiler ve tanıtım mezunuyum yüksek lisansımı da halkla ilişkiler'de yapıyorum.

öncelikle iş alanı geniş değil. şimdiki aklım olsa asla okumazdım. sizin yaptığınız işleri diğer bölümdekiler de yapabiliyor. adam kurum kimliği-imajı farkı nedir bilmez ama pr sektöründe.

ingilizcen ne durumda bilmiyorum ama kurumsalda başlangıç için uzaktan öğretimi kabul etmezler. biraz etikete bakıyorlar malesef. ben kurumsaldaki stajlarıma bile deneyimlerim sayesinde girdim. istanbul üniversitesi mezunuyum, bizi yetersiz görüyorlar okul olarak. hatta bütün iletişim fakültelerini yetersiz görüyorlar.

daha 3. sınıfmışsın yapabileceğin en iyi şey bir ajansa girip kendini geliştirmeye çalışmak olur. başvuruları nereden yapıyorsun? kariyer.net falansa hiç uğraşma. linkedin'den ajans başkanı-müşteri direktörü tarzı kişilere ulaşabilirsen onlara mail-mesaj at. biraz peşlerinde koşmak gerekiyor.

facebook'ta ajans hayvanları grubu var oraya yazabilirsin.

hedefin nedir bilmiyorum ama sektördeki büyüklere gitmemeye çalış. küçük bir yerde daha çabuk öğrenirsin. büyükte müşteriyle bile konuşturmazlar malesef stajyerler eziliyor.

17 ocak 14:04

3. ben de halkla ilişkiler ve tanıtım mezunuyum;

halkla ilişkiler okunurken herkes tarafından oo her işi yapabilirsin denen bir bölüm ama mezun olunca bunun o kadar da sağlam temelli olmadığını gördüm. halkla ilişkilere bir bilim olarak yaklaşılmıyor bizim ülkemizde maalesef. telefonlara bakması için halkla ilişkiler çalışanı arayan firmalar falan var..

üstteki yazarın söylediklerinee katılmakla birlikte, kendi tecrübelerimden bahsedeyim.

yeni mezunsanız, iyi bir akademik geçmişiniz yoksa ya da sağlam bir referansınız yoksa iş bulma konusunda zorlanabilirsiniz. bu aşamada kendinize hayatımı geçindirmek için paraya mı yoksa, bir süre kısıtlı bir parayla idare edip tecrübe kazanmaya mı ihtiyacım var sorusunu sormakla başlayabilirsiniz.

kendi adıma; mezun olmadan ajanslara delilercesine mail attım. sonunda birinden kabul gördüm ve maaşsız 6 ay kadar çalıştım. ama şimdi işkur'un işbaşı eğitim programları var, ajanslara onlardan tek beklentinizin tecrübelerinden faydalanmak olduğundan bahsederek mail atarsanız dikkate alabilirler bence. cep harçlığınız da işkur'dan çıkmış olur.

ajanslardan dönüş alamazsanız dershanelerin, hastanelerin kurumsal iletişim departmanlarını araştırabilirsiniz. onlarda da sık sık çalışan aranıyor. ilk birkaç sene tecrübesiz olduğunuz için çok kazanmaz ve nispeten çok tecrübe gerektirmeyen işler verirler ama özellikle hastanelerin kurumsal iletişim departmanlarında çabuk terfi alınabildiğini duydum.

ya da küçük ölçekli işletmelerin sosyal hesaplarını kontrol edip güncelleyecek bir iş de belki sizin seviyenize uygun olabilir.

bizimki dinamik bir alan, mezun oldum bittiyle olmuyor. siyaseti, sosyal olayları, sosyal medyayı sık sık takip edip aktif olmak gerekiyor. tavsiyem boş kaldıkça dil ve bilgisayar destekli tasarım programlarında(örn adobe) pratik yapmanız yönünde olabilir.

yolunuz açık, her şey istediğiniz gibi olsun.

17 ocak 15:21

4. radyo tv okurken büyük bi kanalda haber merkezinde staj yapma şansım olmuştu. en iyisi habercilikte ilerlemek sanırım...  iki sektör arasında kalmıştım halkla ilişkilerin daha keyifli oldugunu daha iyi bi kariyer yapılabilecegini düşünmüştüm ama daha zormuş. 

çoook teşekkür ederim ikinize de:) 

17 ocak 17:19

5. eğitimim ankara halkla ilişkiler lisans+yüksek lisans ama işsizlikte artık nirvana'ya ulaştım. dereceyle mezun olmama ve iyi yerlerde staj yapmama rağmen birkaç okulun halkla ilişkiler elemanı pozisyonu haricinde iş görüşmesine çağrılmadım. o okullar sonra başka birini aldılar, olumsuz dönüş sağladılar bana ki mülakat çok iyi geçmişti. sordum sebebini, kimi yer iş tecrübeniz yok dedi. kimi yer sosyal medya kullanmıyorsunuz, bu eksi oldu dedi.

bir defa hiç unutmam garanti bankası çağrı merkezi departmanına deneyimli/deneyimsiz en az ön lisans mezunu arıyordu.başvurdum ben de. online sınav daveti gelmesini geçtim, gelen cevap '' pozisyona uygun olmadığınız için başvurunuz değerlendirilmemiştir.'' yaşadığım üzüntünün tarifi yok. pek de kriter yoktu, niye böyle oldu diye kafama takıldı. sordum kendilerine durumu, cevap yok.

en sonunda bir yerel tvde part time iş buldum. muhabir dediler ama muhabirlikle alakası olmayan bir işti. ortaokul mezunu, kadın düşkünü, ağız pis ama kanal sahibinin arkadaşı olduğundan kismenin korkudan laf edemediği bir adam ekibin başında. bağırıp çağırıyor herkese. üstüne kanalda çalışan kadınlara resmen asılıyordu allahın cezası. bir de ''medya sektöründe her yer böyle, hatta en temiz yer burası. beğenmiyorsan defol.'' diyordu. kapı kapı dolaşıp reklam almaya çalışıyordum, kanal da pek izleyicilerin talep gösterdiği bir kanal olmayınca işveren reklam vermek istemiyor tabi. asgari ücret+prim dediler, sonra prim sadece denildi. hiç sevmedim işi, dedim ben muhabir olarak başladım. çok parada pulda gözüm yok, işi öğreneyim yeter. nasılsa ailemin yanındayım. muhabir olmak istiyorsan, kanalda birileriyle aranı iyi tutacaksın, o zaman bakarlar duruma, yoksa bu kafayla gidersen reklam bulmak için gezip durursun dediler. arayı iyi tutmaktan kasıt, çok da hoş bir anlam içermiyordu ne yazık ki. çok kısa süre sonra ayrıldım oradan, bunalımın dibine vurdum. aklıma geldikçe bunlar, delirecek gibi oluyorum. hiç iyi durumda değilim, özgüvenim yerle bir oldu. küçük bir yerde yaşıyorum ama ankara'ya dönme planı yapıyorum şu an. tabi iş bulabilirsem... iyi bir ajansta asgari ücret kafi ama yok dönüş olmuyor. nerede neyi yanlış yaptığımı merak ediyorum, sadece kısmetsizlik olamaz sanırım bunlar.

3 şubat 01:51