3 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

hastalik korkusu nasil yenilir?

surekli kanserle ilgili seyler goruyorum etrafta ve cok korkuyorum ya bana da ya da bir sevdigimin basina da gelir diye. sonra diyorum dusunme boyle seyler iyi dusun basina iyi seyler gelsin diye ama dusunmemeye calisirken de stresleniyorum. ileride korkunc seyler basima gelirse bunlarla nasil basa cikicam diye surekli dusunuyorum. sizce psikologa mi gitmeliyim yakinlarimla konusmali miyim? acikcasi psikologdan cekiniyorum ve bir suru kisi ise yaramadigini soyluyor hem de cok pahalilar

1. Tıpkısının aynısından bende de var. Takipteyim. Eger yardimci olacaksa ek olarak anksiyete sahibiydim

17 şubat 23:37

2. merhaba süslücüm. bir dönem aynı ay, farklı farklı bölgelerden on kere hastaneye kaldırılınca ve birinden ameliyat olunca baş göstermişti bende de. o dönem deprem fobim de çıkmıştı.

"amaan artık bir şey olmaz" kafasına erişemezsiniz fakat size tavsiyem her yıl düzenli olarak kontrole gitmeniz. check up yaptırın ve internetten hastalık araştırmayın. sevdiklerinizi de muayeneye götürün, baktırın. internetin çok büyük etkisi var. insan vücudu çok komplike belirtiler kimsede tamamen aynı olmuyor sivilce izi için baksan cilt kanseri çıkıyorsun. ben psikolog yardımı almadan yendim. aklıma böyle bir şey geldiği zaman "zaten iki ay önce her yerine baktılar ya" deyip geçiştiriyorum. muayene olduktan sonra da "ya dün hastalık kaptıysam, muayenede çıkmadıysa??!!" diye düşünecek olursanız psikologa gidin derim. bu biraz aşırıya kaçar çünkü.

17 şubat 23:47

3. Ben de hem anne hem de babamın sulalesinde bu hastalikla bogusan cok insan olmasinin yarattığı travma ile bahsettiğiniz durumları yasadim. Üstelik çok şiddetli şekilde. Annemi veya babamı o hastalıktan kaybettiğimi gördüğüm kabuslar , her gün kendi vücudumu baştan aşağı kontrol edip bir gariplik var mı diye bakmalar ki bunlar en basitleri. Aklımı kaybettiğimi düşündürecek kadar şiddetli bir takıntı haline gelmişti bende bu durum. Ben bunu tek başıma aşamadım (zaten tek takintim da bu değildi) ve psikolojik yardım aldım.

Ilk tavsiyem eğer aşamayacağınızi hissettiğiniz bir noktaya gelirse muhakkak yardım alın. Psikolog yararlı olmuyor savına asla katılmıyorum,sadece gideceğiniz psikoloğu iyi araştırın her mesleğin iyisi kötüsü var. Ve psikologdan neden çekindiğinizi anlayamadim çekinecek hiçbir şey yok emin olun.

Eğer çok hayatınızı etkileyecek boyutta değilse kendiniz de aşabilirsiniz elbette. Bunun için verebilecegim tavsiye de ilk etapta bu konuyu daha az düşünmenizi sağlayacak bir uğraş bulun. Odaginizi dağıtın. Düşünememeye çalışmak insani yoruyor bunun için gerçekten düşünmenize fırsat vermemeyi sağlayacak bir odak değişikliği olsun,ise yarıyor.

Ve şunu bilin ki zihniniz sandiginizdan çok daha derin bir kuyu. Içinde korkular biriktirip bazen üzerinize salması çok normal,çünkü her bilgiyi iyi kötü kaydedip hapsediyor zayıf anınızda da takıntı olarak ya da baska şekilde açığa çıkabiliyor. Bunu gecici bir surec olarak kabul edin.Bende bir anormallik var diye düşünmeyin bu korkuyu yaşadığınız için.

Şunu düşünün bir de evet insanın başına her şey gelebilir ama şu anımı neden sürekli korkunç şeyler düşünerek karartiyorum? Ben burada bu anda yaşıyorum ve sağlıklıyım,ve mutluyum. Bu korkuların bugünümü ele geçirmesine izin vermeyeceğim ki yarınlarım daha güzel olsun.

Umarım kafanızdaki tüm bu kötü düşünceleri kovup aydınlık şeyler düşünmeye başlarsınız en kısa zamanda. Bu korkuyu yeneceginize yürekten inanıyorum.

18 şubat 05:55