4 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

hepsiburada.com’dan alinan bir urunun garantisi?

kizlar, sitesinde bulamadim. bilinen bir marka aliyorum garantisi var ama sorun yasadigimizda nasil isletecegiz garantiyi? 

1. Hepsiburada dışında bir satıcıdan ürün aldıysanız hepsiburada üzerinden veya email ile o satıcıyla iletişime geçebilirsiniz. En kötü ihtimalle hepsiburadaya başvurabilirsiniz, satıcı gerekeni yapmazsa hepsiburada para iadesi vb yapabiliyor. Eğer satıcı sizle iletişime geçmezse de tüketici haklarına başvurabilirsiniz veya başvuracağınızla ilgili mail atabilirsiniz. anında cevap alabiliyorsunuz bu sayede :)

13 eylül 22:59

2. Tesekkur ederim. Aslinda sorum kisa sure icindeki sorunlar degildi. Atiyorum 2 yil garantisi olan urunle ilgili birinci yilda sorun yasadiysam satici yine de irribata gecer mi? Biraz cekiniyorum yuksek meblagli bir sey alimca. Ama disarida da daha pahali ayni urun. 

13 eylül 23:06

3. Tabiki de geçmesi gerekiyor. Ben hepsiburada üzerinden iki kere telefon aldım. 2.sinde sorun çıkmadı neyseki ama ilk telefonum 1 yıl sonunda kapandı bir daha açılmadı. Satın aldığım satıcıyla irtibata geçtim ve kendilerinin garanti yerine kargolayacağını söylediler. Şans eseri sanırım benim telefon kargoda kayboldu. Garantide kalma süresi diye bir şey de var 1 ay civarıydı sanırım. 1aydır telefondan haber olmayınca da email üzerinden tüketici haklarına başvuracağımı söyledim, nitekim başvurdum da. Para iadesi veya istediğim bir telefonu teklif ettiler, ben işi zora sokmamak için para iadesini kabul ettim, yaptığım şikayeti de geri çektim. Param geri yatırıldı

Bu arada ben garanti belgesini bile kaybetmiştim, sanırım yanlışlıkla çöpe atılmış. Aldığınız tarihi hatırlıyorsanız bankanızla irtibata geçip harcama dökümünüzü alabiliyorsunuz, bu dökümle satıcıya ulaşırsanız garanti belgesinin kopyasını size gönderebiliyorlar.

Elektronik alet gibi bir şey alacaksanız ithalatçı garantili olmamasına dikkat edin, bu ürünler biraz daha ucuz olsa da türkiyede ve amerikada satılan ürünlerden biraz daha alt kalitede olabiliyor. Ayrıca ürününüzde sorun çıktığı takdirde karşınızda ürünün şirketini bulamazsınız. Örneğin samsung telefon aldınız, samsungun kendi garantisi olmayacağı için sizden kaynaklanan bir sorun olmasa dahi garanti kapsamına almıyor. İthal eden şirket anlaşmalı olduğu tamir merkezine gönderiyor. O yüzden distribütör garantili almanızı öneririm

Umarım yardımcı olabilmişimdir

13 eylül 23:56


4. Cok tesekkur ederim, cok yardimci oldunuz.

14 eylül 08:16