3 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

hukukçu süslüler bakabilir mi?

benim babam birkaç yıl önce emekli oldu ama aynı iş yerinde çalışmaya devam etti. geçen sene çalıştığı yere emekli olduğunu söyledi ve tazminatını istediğini söyledi fakat adamlar aylardır oyalıyor yok şu gün verecez yok bugün verecez diye. vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. geçen hafta da babama emekli olduğuna dair bi kağıt ver demişler. bu kağıdı niye istiyorlar acaba. tazminatı vermek için istediklerini düşünmüyoruz çünkü oyalıyorlar ve babam tazminatı isteyince kavga çıkarıyorlar. bu emeklilikle ilgili kağıt üzerinden ne gibi oyun yapabilirler? ve bundan sonra ne yapmamız lazım.

1. Emeklilik sebebi ile is akdinin feshedilmesi icin sgk dan alinacak prim ve gun sayisinin doldugunu gosteren yazinin isverene teslim edilmesi ve bu sebeple istifa edilmesi zorunludur. Farkli bir durum yoksa burada isverinin oyun yapmasi gibi bir durum goremiyorum. Aksine emeklilik sebebi ile cikis yapilmasi sozlu beyan ile mumkun degildir.

16 mayıs 00:39

2. Teşekkür ederim. Tazmınatı vermek istemeyen patronlara karşı yasal haklarımız neler dava vs?

16 mayıs 01:21

3. Emekli olunduktan sonra 1 yıl içinde herhangi bir sebep göstermeksizin işten ayrıldığında kişi kıdem tazminatına hak kazanır. İşveren vermediği durumda işçilik alacakları için dava açıp kıdem tazminatı talep edilir.

16 mayıs 21:28