8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

huzurevleri nasil bir yer? televizyonda goruldugu kadar kotu mu?

merhaba süslüler. benim dedem 91 yasında ve son günlerde tutturdu huzur evine götürün beni diye. bu o kadar zoruma gidiyor ki. 5 çocuğu var, bunlardan biride benim babam. babam amcam ve 1 halam etrafında pervane oluyorlar ve hepsi özelliklede halam yalvarıyor gel benimle birlikte yasa diye ama dedem inat, istemiyor. kimseye yük olmak istemiyormuş. halbuki kimse onu yük olarak görmüyor. tabii biraz daha ikna etmeye devam edeceğiz ama kabul etmezse huzur evine gidecek. ama açıkçası ben biraz korkuyoruym. huzurevleri denince aklıma televizyonda gösterilen o yaşlılara kötü davrandıkları yerler geliyor. elbette her yer öyle değildir ama önyargı işte. kafama oturmuş bir kere. akrabaları veya tanıdıkları olan var mı huzur evinde kalan? hallerinden memnunlar mı?

1. akrabam yok da ben gittim. belki yere göre değişiyordur fakat gayet düzgün bir yerdi. oradaki insanlar genelde yalnızlıktan dem vuruyor ziyarete gitmiyorlardır. ama gayet neşeli hoş insanlardı dışardan gördüğüm kadarıyla rahatlar. o dedikleriniz binde birdir belki.

19 ağustos 16:27

2. 1. anonim çok teşekkür ederim açıklamanız için. önyargılarımı yıktınız. o kadar ilgilenildiğini bilmiyordum. yaşadığı şehir bursa (altıparmak). bildiğiniz bir yer var mı?

(yazar: beyzaaaa) çok teşekkür ederim açıklaman için süslü. ne güzel eğer neşeli insanlar varsa :)

19 ağustos 16:32

3. Süslü olayı gereksiz yere dramatize ediyoruz. Kötü yerler tabiki vardır ama dedeniz buna höt diyebilecek güçteyse bu inanın hiç sorun olmaz. Zaten söyler. Arada insanlar sohbet etmek için kendi yaşıtlarını istiyorlar. Düşünün çocuklarla dolu bir evdesiniz herkes “ ergen” geliyor. Muhtemelen o da öyle bir durumdan bunu istiyor. İyi bir araştırma ile bu sorun çözülebilir bence. Özel bakım evleri de var sanırım.

19 ağustos 16:39


4. babamın dedesi ile ailesinin durumu kötüydü. ne kadar kötü olursa olsun hiçbir zaman evden göndermeyi falan düşünmediler aynı evin içinde hiç iletişim kurmadan (gizlinot: kavgalar hariç) yaşadılar beş yıl kadar. bir gün hiç kimseye haber vermeden huzurevine yerleşmişti. hatta yakınımızda ki bir huzurevine bile değil taa Amasya'ya gitmişti yanlış hatırlamıyorsam. iki yıl falan kalmıştı sonra kaydını iptal edip tekrar eve gelmişti. ben onunla konuştuğum için nasıldı kötü mü falan diye sorduğum da çok güzel vakit geçirdiğini söylemişti, hatta orda bazen aktivite olsun diye kurs açıyorlarmış ebru kursuna katılıp sertifika bile almış. kaldığı zaman boyunca çok güzel vakit geçirdiğini söylemişti.

19 ağustos 16:47

5. Süslüm bursa bademli tarafında kalamış vardı. Babamın dayısını oraya götürdü kızı. Gayet iyi bakılıyordu diye hatırlıyorum. Hem ortamı da güzeldi. Bi araştırın bence.

19 ağustos 17:05

6. Annem huzurevinde çalışıyor, yaşlılar bayılıyor anneme. Ama mesela gençler pek kaldıramıyormuş o yüzden fazla iyi davranamayabiliyorlarmış. Tabii ki şiddet falan gibi şeyler yok. Yemekleri falan diyetisyen kontrolünde liste hazırlanıyor baya da iyi çıkıyormuş bizim ordakiler memnun yani, ama değişebilir tabi huzurevinden huzurevine. Umarım güzel bi yerde olur :)

19 ağustos 18:21

7. Rahmetli babaannemin de sürekli dilindeydi beni huzur evine yatırın lafı.Bebek gibi bakıldı sağlığında da hastalığında da.Kendisi biraz nazlı bir insandı ve adeta bir drama queen’di :) dilinde hep bu laf vardı ama gerçekten huzur evine yatırsaydık heralde kahrından ölürdü.Bilmiyorum ama bence yatırmayın.Şu dünyada daha kaç yılı kalmış olabilir ki? Amacı size yük olmamaktır anlıyorum ama yine de fikrim sabit.Sağlıklı bir ömür diliyorum dedenize:)

19 ağustos 22:37


8. benim annem senelerdir yaslaninca beni huzurevine goturun der. yasitlariyla takilmalari, sosyal olmalari onlar acisindan daha onemli bence. evimin yakininda yasam vadisi var onun hemen yaninda da bakim evi var, ne zaman gitsem oraya hep yaslilari orada dolastiriyolar konserler oluyor onlara goturuyolar. tabiki hepsi iyi degildir ama iyisi bulundugunda da onlar acisindan iyi. 

20 ağustos 01:55