7 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

iş bulmak zorken sırf maddiyat için işinizi değiştirir misiniz?

ülkedeki işsizlik ortada, deneyim de her şey olmuş. benim 1 yıllık tecrübem var, alanımda çok mezun var, kendimi öne çıkarmam için daha çok deneyim ve donanıma ihiyacım var. şuan çalışıyorum, hiçbir yerde bulamayacağım huzurum ve rutinim var. fakat maaşım çok az, ailemle yaşıyorum ama bana bile zor yetiyor. yakında evlilik düşünüyorum , bu maaşla evlenemem, ev geçindiremem diye düşünüyorum. bu nedenle sırf daha yüksek maaş alabileceğim iş arıyorum. eğer gireceğim yerde devam edemez de işsiz kalırsam ortada kalırım diye korkuyorum. siz olsanız sırf daha iyi maaş ve yan haklar için bu riski göze alır mısınız?

1. artsa bile max. 200 tl olabilir. bu da çok büyük bir fark değil. yıllık zam olarak uygulanır. firma olarak ekonomiden etkilenenlerin en başında gelebiliriz. o nedenle işten çıkarılmasam bile maaşın artışı söz konusu olmayabilir. yani böyle, burdan maddi beklentim çok düşük. burdan ayrılsam bile şöyle maaşıma en az 500 tl fark atacak bir yer istiyorum ama bu da çok mu hayalperestlik olur bilmiyorum.

10 ağustos 13:39

2. ülkenin ekonomik durumu risk almaya elverişli değil. nerde çalışıyorsunuz bilmiyorum ama çoğu şirketin durumu da iyi değil. böyle giderse çalışanları ister istemez işten çıkarmaya başlarlar maaşlarını ödeyemeyecekleri için. ben yerinizde olsam işimi değiştirmezdim.

10 ağustos 13:40

3. Ben sizin yerinizde olsam değiştirmezdim zaten çalışmanızın rahat huzurlu olduğunu söylemişsiniz ek iş yapıp gelirinizi arttırmanız daha mantıklı gibi duruyor. Seçeceğiniz başka bir alanda ne şartlar sizin bekliyor bilemezsiniz ve sıfırdan başlamak da çok zaman kaybettirir.

Illa bir hobiniz yapmaktan hoşlandığınız.bir şey vardır bunların üstüne gidip paraya dönüştürebilirsiniz

10 ağustos 13:58


4. Yeni işte buradaki gibi huzurlu olamayacağınızın riskini soruyorsunuz değil mi? Huzurunuz kaçarsa işten ayrılırsınız. Bu dönemde işsiz kalmak zor. Sizin çekinceniz bu?

Çünkü işten çıkarılmak ile ilgili soruyorsanız bu risk mevcut işinizde de var derdim falan filan. 

İş, adı üstünde. Profesyonel kariyere hizmet eden, verdiğiniz emeğin karşılığını aldığınız bir organizasyon. Emeğinizin karşılığını almadığınızı düşünüyorsanız alternatif kovalayın. Ömrünüzün sonuna kadar aman tadım kaçmasın diyerek olduğunuz yerde sayamazsınız giden sizin zamanınız, enerjiniz ve hakettiğiniz para olur. 

Kendinizi ateşe atın demiyorum elbette ama kurumsal bir firmada daha iyi şartlar altında bir iş için neden konfor alanınızın dışına çıkmayı reddedesiniz ki? Denemeden bilemezsiniz şimdiki durumdan daha iyi mi daha kötü mü olacağını. 

Hem evlenmek için kazancım hiç yeterli değil diyorsunuz. Geleceğinizi istediğiniz gibi kurmanıza engel olan bir kazanç karşılığı olan bir İşte nasıl huzurum yerinde diyebiliyorsunuz ki? Bence bir de böyle düşünün. 

Umarım maksadımı aşmamışımdır. Yanlış anlamayın beni. Bu soruyu bir yakınım sorsaydı aynı cevabı verirdim  Umarım sizin için en iyisi olur. 

10 ağustos 14:03

5. Ben olsam değiştirmezdim, ilk kriz anında en son gireni çıkarırlar gibi düşünüyorum. İşsizlik de acayip boyutlarda. Biraz daha deneyim kazanmanızı tavsiye ederim, riske girilecek gibi değil şu ara

10 ağustos 14:43

6. Daha sade bir yaşam ve düğün organize edip iş değiştirme işini askıya alın derim. Çoğu şirket zaten 3-6 ay arasında değişen deneme süreci ile işe alım yapıyor, kusura bakma kardeş ülkenin hali ortada diyerek tazminat bile ödemeden çıkarabilirler. En kötü senaryo bu yani.

10 ağustos 16:29

7. hepinize ayrı ayrı teşkkürler. farklı açılardan bakmamı sağladınız. hepiniz de çok güzel yorumlamışsınız. şu anki genel düşüncem bulunduğum yerde kalmak. fakat yine de iş görüşmelerine gitmeye devam edeceğim. bir de şöyle bir sıkıntım var, geçenlerde çok bilindik bir firmayla görüştüm ve gayet güzel geçmişti. beni almamaları için hiçbir sebep yok, 1-2 haftaya sonuç belli olacak. olur da bana teklif gelirse işte o zaman ne yapacağımı hiç bilmiyorum. bu fırsatı nasıl teperim bilmiyorum.

10 ağustos 16:59