4 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

iş hayatında acemi olanlara öneriler?

iş kadınlarımıza merhabalar. yılların getirdiği deneyimle iş hayatına yeni başlayanlara hap bilgi niteliğinde öğütleriniz, anlatacağınız deneyimleriniz var mı? iş hayatının bütün kirli çamaşırlarını burda dökelim. nasıl davranmalı, genel hatlarıyla işimizi nasıl yapmalı, ikili iletişimde nelere dikkat etmeli? etik veya etik olmayan nelerden bahsedebilirsiniz?

1. İşini elinden geldiğince iyi yap

Dedikoduan uzak dur , seni dedikoduya zorlasalar bile politik ol çünkü gizlilik diye birşey yok 

Açığını kimseye verme, çok yakının olsa bile ileride alakasız bir yerde açığa çıkar , 

Kimseyi ispiyonlama

Yaptığın bir hatanın sorumluluğunu al ve yöneticilerinde direk bağlantıda kal 

Önce gözlem yap insanları tanı, ondan sonra yakınlaş 

12 şubat 10:03

2. Cherie güzel detaylı cevabın için teşekkür ederiz. Benim gözlemlerime göre iş ortamında ki çeşit insan var. Bundan en haz almadığım tip emir komuta vermekten çok hoşlanan kişiler. Patronumuz bile bu derece emir meraklısı değilken bu tipler vurgu ve kelimelerle bıçak gibi kesici konuşarak iş yapıyorlar. Böyle sorunlu tiplerle nasıl anlaşılır? Biraz da bu yönden aydınlama yaşatacak birisi var mı?

12 şubat 11:57

3. kapasitenin üstünde bir performans ile giriş, kapasite ayarında performans ile devam ediş. pik yapman ve kendini nadasa bırakman gereken projeleri-işleri iyi ölçüp tart. sürekli aynı çizgide olma, çok iyi iş çıkarsan bile bir süre sonra sıradanlaşırsın. önce vazgeçilmez ol, sonra çevrendekileri yönet. nadasa bıraktığında işleri savsaklama tabi, normal ayarında yap. kimseyle dedikodu yapma, yanında yapılıyorsa da sadece dinle. kısa ve net konuş +1. herkesle mesafeni koru, kimse seninle laubali olamasın. bu mesafeyi korurken samimi görünmeyi de unutma.

12 şubat 17:22


4. üstüne gidebilecekleri kadar minnoş olmayacaksın, her "emir" verdiklerinde öyle bir bakış atacaksın ama çizgini bozmayacaksın ki zamanla afallayacaklar. atarlı giderli maillere, telefon görüşmelerine, toplantı tartışmalarına karşı çizgin hep net olacak. ana fikrin hep "senin atarını görmüyorum bile, ben iş odaklıyım" olmalı. bu atarların ve emirlerin sende bir hükmünün olmadığını gördükçe zamanla daha da azıtacak, ardından da tamamen kesecek.

12 şubat 17:26