10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

işten çıkmak ve ihbar süresi hakkında?

merhabalar, şu an ki işimde 1 yıl 6 aydır çalışıyorum şartları daha iyi bir iş buldum ve işten çıkacağımı söyleyeceğim bugün.ihbar sürem 2 hafta mı 4 hafta mı? internette farklı şeyler yazıyor çünkü.diğer iş yeri mart başında başlama mı istiyor

1. merhabalar süslü;

İhbar süresi İş Kanununda hem işveren hem de işçi için karşılıklı olarak düzenlenmiştir. İşverenin, işçinin hizmet süresi 6 aydan az ise 2 hafta, 6 ay-1,5 yıl arasında ise 4 hafta, 1,5 yıl-3 yıl arasında ise 6 hafta ve 3 yıldan fazla ise 8 hafta önce, işçiyi işten çıkaracağını işçiye bildirmesi gerekmektedir.

bu süreler işçi için de aynıdır.

12 şubat 14:31

2. merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim :) ama ben 6 hafta çalışmak istemiyorum içerdede bir hafta yıllık iznim var, yerime bakacak insan da var bir an önce bu süreyi kısaltmak istiyorum..

12 şubat 14:35

3. Karşılıklı olarak haklardan feragat etse de süre değişmez mi? 

Yıllık izin süresini eğer siz isterseniz düşerler istemezseniz de onu maaş olarak alırsınız. 

Eskiden böyleydi.

12 şubat 14:47


4. yıllık izni ihbar sürenizden düşemezsiniz ancak günde 2 saat iş arama izniniz var; bu saatleri toplu olarak ihbar sürenizin bitiminde kullanabilirsiniz ( gün olarak). kendileriyle konuşmadınız mı işten çıkacağımı söyledim diyorsunuz? bu arada karşılıklı anlaşarak düşürebilirsiniz ihbar sürenizi. yani tamam istemiyoruz 10 gün çalış da diyebilirler.

12 şubat 15:09

5. Gideceginiz yer ihbar sureniz oldugunu dogal olarak biliyor, ne kadar oldugunu da cvnizden gordugu icin cok iyi biliyor, martta gel basla demeleri hic profesyonel bir davranis degil yalniz. Bence ona hemen hot diyin en bastan prensipli oldugunuzu gosterin. Eski is yerinizle de tarihi konusun ama asla kacar gibi ayrilmayin cunku yillarca referansa ihtiyaciniz olabilir. 2017 yilinda aldigim calisma izni icin 2009’daki isverenimden bile belge almam gerekti! 

12 şubat 18:13

6. Merhabalar süslü ben 1.anonim. Öncelikle yıllık iznini malesef düşemezsin ve yıllık iznini maaş olarak da isteyemezsin. İşin sonlandıktan sonra eğer yıllık iznin kalmışsa o taktirde ödeme almaya hak kazanıyorsun. Denildiği gibi günde iki saat iş arama hakkın var ve bu süreleri ihbar süresinin sonunda toplu olarak kullanabilirsin. İhbar süresine uymazsan işverenin tazminat hakkı doğuyor fakat iki taraf karşılıklı anlaşarak haklarınızdan feragat etmelisiniz. Bunun için işten ayrılırken bir sözleşme imzalamanız iki taraf için de faydalı olur iki taraf da hiçbir hak ve alacağım yoktur şeklinde imza atarsa daha sonra sıkıntı yaşamamak adına kendinizi güvene alabilirsiniz.bu durumda mantıklı olan gidip konuşarak halletmek.

12 şubat 23:09

7. dün konuştum 6 hafta diyor başka bir şey demiyor.geçen hafta işten çıkan 3 yıldır çalışan bir arkadaş vardı 2 hafta sonra işten çıktı yani yasal süre bi bana mı işliyor ben anlamadım beni kim beklicek bir buçuk ay gerçekten çok moralim bozuk

13 şubat 08:53


8. Maasini almamayi kabul ediyorsan, ya da ustune odeme yapmayi iki haftaya sen ce cikabilirsin suslucun

13 şubat 09:15

9. maaşı aldıktan sonra gelmesem oda çok mu şey olur

13 şubat 09:55

10. Suslucum biraz sinirli bir anina gelmis bence patronunun. Yoksa 2 hafta olarak genelde yolluyorlar. Is sozlesmenizin en basinda ne yaziyior bilmiyorum ama sanirim maasini aldiktan sonra oyle cekip gidemiyorsun. Karşılığında odeme yapman gerekir gitmedigin gunler icin. Is arama iznini mutlaka kullan. 6 hafta sure ile her gun 2 saat hakkin var. Madem yasal surec her turlu isliyor o zaman sen de sana verilen haklari kullanirsin. Diger is yeri de mecburen beklemek zorunda kalacak ama bence orayi da saglama al cunku burdan cikip oraya giremezsen elindekinden de olursun.

14 şubat 00:52