sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  9 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  ielts academic’de writing sinavi?

  kizlar ielts academic’in 2. bolumunde bizden akademik bir dille makale yazmamizi mi bekliyorlar yoksa ingilizce bildigimizi gostersek de yetiyor mu? bir de speaking icin onerileriniz var mi? alakam olmayan bir konudan soru gelir diye korkuyorum mesela sanat gibi?

  1. Writing kaliplarina orneklerine muhakkak bakin, genis bir kelime spektrumu kullanmanizi bekliyorlar.

  Speakingte de hic cevap veremeyeceğiniz seyler gelmez. Gunluk hayattan anilar vs sorarlar bi seylerle ilgili. Orneklerine bakin yine. Ieltste cikmis sorulara ve orneklere bakmak cok önemli

  9 şubat 16:40

  2. Yazdigin seyleri duzenli sekilde yazmani ve mesela yazdigin fikirlerini savunabilmeni mantikli aciklama yapabilmeni bekliyorlar araya akademik söz öbekleri serpiştirmeni. Essay yazilacak yani bi nevi.

  9 şubat 16:41

  3. sadece ingilizce bilmek kesinlikle yetmiyor, paragraf düzeninden bile puan kırabiliyorlar. argümanlarınızın tutarlı olması, anlam bütünlüğü vs önemli, internetten örneklere bakın mutlaka

  9 şubat 17:02


  4. Kizlar guzel bir sekilde savundum fikrimi ama cok kisa bir giris ve sonuc bolumuyle. Ve agir bir akademik dilden cok, hafif ve akici bir sekilde yazdim. Cok huzursuzum cunku gercek bir makale de yazabilirdim salak kafam. 

  9 şubat 18:57

  5. Yani formal bir dille yazmak yeterli degil universitede yazdigimiz makaleler gibi olmali diyorsunuz?

  9 şubat 19:05

  6. süslü tabi ki üniversitede yazılan bir makale kadar akademik olamaz kelime ve süre sınırından dolayı. eğer argümanlarınızı düzgün sıraladıysanız, yani aklınıza geldiği gibi rasgele yazmadığınız ve yazının bir planı olduğu belliyse, paragraf içinde ve kompozisyon bütününde tutarlılık varsa, kullandığınız dil informal veya aşırı basit değilse endişelenecek çok bir şey yok. ama ingilizceniz gramer açısından kusursuz bile olsa bu biçimsel ve anlamsal özelliklere dikkat ediliyor ve puan kırılıyor. dediğim gibi internetteki örneklerle kıyaslarsanız daha iyi anlarsınız. speaking'de de en önemli şey susmamak. hiç alakanız olmayan bir konu bile gelse bir şekilde yorum yapın, zaten o konuyla ilgili bilginizi ölçmüyorlar, objektif doğru cevap yok. önemli olan kendinizi ifade edebilmeniz, diyalog kurabilmeniz. ve bunları mümkün olduğunca hatasız ve kompleks bir ingilizceyle yapmanız tabi.

  10 şubat 13:58

  7. Speakingde en çok işe yarayan şey yalan söyleyebilme kabiliyeti. Bir olay olmasa bile onu uydurabilirseniz iyi bir not alabilirsiniz. Ben olay uydurma konusunda sıkıntılı bir insanım mesela. Gramerim, kelime dağarcığım çok iyi ama uydurma konusunda çok kötüyüm. Öyle olunca hiç alıştırma yapmadığım writingden iyi puan almama rağmen, her gün konuştuğum dilin speakinginde çuvalladım. Kötü bir puan gelmedi ama writingden biraz daha düşük bir puan aldım ki hayatımda essay yazmışlığım yok. Şimdi tekrar girsem sınava, sadece yalan söyleyebilme üstüne çalışırdım. Çünkü speakingde çuvalladığım sorular bir şeyler uydurmaya çalıştığım sorulardı. Yaşadığım şeyleri anlattığım sorularda akıcı ve hatasız konuştum çünkü. Büyük ihtimalle o yüzden beklediğimden yüksek geldi puanım. Kadın anladı yalan söyleyemediğimi dkdksldlfj

  10 şubat 14:10

  8. Bu arada benim speaking sorularım günlük hayattan değildi. İlk iki soruya düzgün cevap verdiğimi görünce zorluk dozajı arttırıldı. En son kadın bana türkiyedeki ücretlendirme ve vergi sisteminin vatandaşlar üzerindeki pozitif ve negatif etkilerini, daha sonra da programlama dilinin öğretilmesinin çocuklar üzerindeki pozitif ve negatif etkilerini sordu. Özellikle programlama ile alakalı soruda apıştım çünkü programlama ilgi alanlarım içinde değil. O yüzden bu durumla alakalı konuşurken uydurma şeyler söylemek durumunda kaldım. Bu da akıcılığımı etkiledi. 

  10 şubat 14:16

  9. Cok sag olun susluler icimi rahatlattiniz. Birazdan speaking sinavim var eger heyecanlanmazsam onu da guzelce atlatirim. Totalde 7 almam gerek, umarim tekrar sinava girmeme gerek kalmaz boyle sacma bir sey yuzunden. 

  10 şubat 14:17