12 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ikinci öğretimin avantajları ve dezavantajları neler?

1. Tek dezavantajı dersten biraz geç çıkmak olabilir. Onun dışında hiçbir şey fark etmiyor. Ev arkadaşlarımdan biri ikinci öğretimdi oldukça rahat bir okul hayatı geçirdi.

9 ağustos 23:01

2. Birinci öğretimlerden hiç bir farkı yok. Sadece saatleri farklı. Hatta bazı ikinci öğretimler hocalarıyla konuşup gündüz de gidiyor derse. Tek ve en belirgin fark zekanızla Alamadığız puan farkını paranızla kapatmanız.

9 ağustos 23:02

3. Ne kadar saçma bir yorum 2.anonim. gerçekten aynı bölümün 2.öğretiminde sanki 100.000 fark oluyor ki çok az netle oynuyor sıralamalar ya da ödenen para sanki milyonlar... siz zekanıza 2.öğretim harç ücretini layık görüyorsanız o başka tabi

9 ağustos 23:08


4. 3. anonime katılıyorum 2. anonim öyle bir yazmışsın ki sanki özel üniversitede tam bursluyla burssuz öğrenci arasındaki farktan bahsediyorsun. aradaki puan farkı çok az ve bunun zekayla bir alakası olduğunu düşünmüyorum.

9 ağustos 23:13

5. Zekayla ne alaka biraz anlatsana seni küçük aynştayn? 3 soru fazla cozup 1. Ogretim kazandın diye madalya mi taktılar?

Neyse, İstanbul hukuk'ta birinci öğretim olarak okudum. Bizim sınavlar 9da 10da oluyorken 2. Öğretimlerin sınavları 5'te falan oluyordu. Yine aynı sekilde dersleri geç bitiyor, kışın hava erken karardiginda bunlar hala derste olurdu, bence akşam sınıfta ders dinlemek biraz iç karartıcı bir durum, ben istemezdim. Ama erken kalkmayi sevmeyenler için 2. Öğretim birebir, kıskandıgim zamanlar olmadı değil :p onun dışında bir de harç veriyorlar galiba miktarını bilmiyorum. Açıkçası saatler ve harç dışında 1. Öğretimden pek bir farkı yoktu arkadaslarimdan gördüğüm kadarıyla.

9 ağustos 23:13

6. tek farkı parası. ders saatleri bence daha güzel. uykunu alıp derse geliyorsun. gecesi ayrı güzel okulun. örgün olmak tam bir işkence. aynı hocalar girip aynı şeyi anlatıp sınavlarda da aynı bilgileri sizden geri istiyorlarsa kimse ösymnin dandik sıralamasından zeka farkı var ama diye çıkarım yapıp kendini akıllı sanmasın. bir farkı yok çünkü. sınavları bile ortak yapıyorlar..

9 ağustos 23:23

7. 5. anonim dediğin gibi kışın hava karardığında falan problem olur mu diye düşünüyordum ben de ulaşım konusunda sıkıntı yaşar mıyım falan istanbulda olmaz da başka şehirler için

9 ağustos 23:25


8. normalde programa göre baktığımızda derslerim 11, 11 buçuk civarı bitiyor ama hocalar hiçbir zaman o saate kadar tutmadı bizi. max 10 buçukta hep dersten çıkmış oluyorum. ilk haftalarda ben çok endişelenmiştim, o saatte okuldan çıkıp nasıl dönücem vs diye ama öyle olmadı. okuldan okula değişir tabii. birinci öğretim ile tek fark akşam gitmek + her dönem para ödüyor olmak.

9 ağustos 23:28

9. Bende ikinci öğretim okuyorum ve benim için en büyük avantajı, dersler geç başladığı için aralar uzun olmuyor. İlk dersimiz bittikten sonra ikinci dersin hocasını arıyor ve ders saatini erkene alıyoruz, onlarda ders erken biteceği için memnuniyetle geliyorlar. :) 

10 ağustos 00:41

10. en büyük avantajını ben staj yaparken gördüm, keza hiçbir dersimi aksatmadan staja devam edebiliyordum. part time çalışırken de oldukça kolay oluyordu çalışan arkadaşlar için. bizim okulumuzda 1. ve 2. öğretim sınavları ayrı saatlerde yapılıyordu ve 1. öğretimlerden soruları öğrenip o gelen soruları eliyorduk mesela sınava son 3-4 saat kala daha efektif çalışabiliyorduk. gerçi sonradan değişti bu, bütün herkes aynı anda sınav yapılmaya başlandı örgünlerin şikayeti üzerine ama başka okullarda devam ediyordur bence. 

dezavantajı ise sosyal ilişkiler biraz daha sınırlı oluyor çünkü örgünlerde olduğu gibi uzun aralar yok insanlarla tanışıp kaynaşabileceğin, 2 ders arasında bile çok az zaman oluyor. dolayısıyla sosyalleşmek, yeni çevre edinmek vs daha uzun süre alıyor özellikle aileyle yaşıyorsan, şehir dışından gelenlerin yine yurt, ev arkadaşı, okul çevresinde daha uzun vakit geçirme gibi nedenlerden ötürü daha çabuk arkadaş edinme şansı oluyor. başka bir dezavantajı da bazı kurumların sadece örgün öğretimdeki öğrencilere burs verme gibi saçma politikaları var.

bunlar dışında eğitim açısından hiçbir fark yok. 

10 ağustos 01:56