19 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ilk defa ülkeden çıkmak ve yalnız çıkmak?

süslüler iyi haftalar. temmuzda iş yerinde birinci yılım doluyor olacak ve yıllık iznimi kullanabileceğim. 15-21 temmuz arası yurt dışına çıkayım diyorum ve vize istemediği için balkan ülkeleri uygun geldi bana. istanbul - sırbistan- karadağ - bosna hersek - istanbul gibi üç ülkeyi görebileceğim bir rota oluşturdum kendime. sorun şu ki yanımda gelecek kimseyi bulamadım, yalnız gitmem gerekiyor. ve ilk defa yurt dışına çıkacağım. giden arkadaşlar bana biraz önerilerde bulunabilir mi acaba; izleyebileceğim rota, bütçe, görülecek yerler gibi. ingilizcem balkan ülkelerinde hayatta kalabilecek kadar yeterlidir diye düşünüyorum. yalnız sıkılır mıyım :/

1. sırayla mı yazdınız bilmiyorum ama sırbistan'dan bosna hersek'e geçmeniz daha kolay eğer belgrad'a gidiyorsanız. ingilizce konusunda hiç sıkıntı çekmezsiniz çünkü büyük bir çoğunlukta garsonlar bile türkçe konuşuyor. sıkılmazsınız çok keyif alırsınız bence. görülebilecek yerler konusunda çok detaylı yazabilirim size ama önce rotanız netleşsin, 6 günde 3 ülke biraz zorlayabilir gibi geliyor çünkü mesafeler çok kısa değil, ulaşım da biraz kısıtlı, çok koştur koştur olmasın sizin için?

12 şubat 12:44

2. hmm ikişer gün diye düşünmüştüm ama siz söyleyince bana da biraz az geldi şimdi :) birkaç gün daha uzatabilirim sanırım. söylediğim gibi çekindiğim nokta yalnız çıkacak olmam olmuştu. ilk seferim de olacağı için kısa tutayım dedim. böyle olunca da oldu bittiye gelmiş gibi olur muhtemelen yaa. çıkıyoz madem uzatayım. kaç gün ideal olur acaba :p

12 şubat 13:05

3. bu arada karadağ'dan istanbul'a direkt uçuş olmadığı için belgrad'dan karadağ'a oradan da istanbul'a geçeyim diye düşünmüştüm. yanlış mı düşünmüşüm acaba?

12 şubat 13:07


4. tam anlayamadım, belgrad'dan karadağ'a geçeceksiniz, oradan direkt uçuş olmadığı için bosna'dan mı döneceksiniz?

12 şubat 13:17

5. evet belgrad'dan karadağ'a, karadağ'dan da bosna hersek'e geçer bosna'dan da istanbul'a uçarım diye düşünmüştüm ama... bu ülkeler arasında otobüsle yolculuk yapılabiliyor diye okumuştum, yanlış mı düşünmüşüm acaba?

12 şubat 13:22

6. otobüsle yolculuk yapılıyor ama her gün olmayabiliyor, ya da günde 1 kez olabiliyor ve çok yavaş otobüsler. bizdeki gibi değil konforu, hızı. sınırda çok büyük yoğunluk olabiliyor, bir sınırda 3 saat beklediğimizi biliyorum mesela. bir de belgrad'dan karadağ'a yol çok fazla uzun olur, yani karadağ'da muhtemelen kotor'a falan gideceksiniz, orası da en güneyinde olduğu için, hem sırbistan'dan karadağ'a yolu, hem de karadağ'dan bosna'ya yolu uzatmış oluyorsunuz. anlatabildim mi bilmiyorum ama olmadı haritada çizeyim :/

12 şubat 13:38

7. bu arada karadağ çok pahalı bir yer, eurozone'da olduğu için bizim cebimizi çok yaktı. bir de düyanın jet sosyetesi falan gittiği için oralara, restorantlara falan oturamadık doğru düzgün hep marketten beslendik bütçeye zarar vermemek için. ben karadağ yerine makedonya'yı önerebilirim, koca balkanlarda en sevdiğim yer ohrid oldu. hayatımda gördüğüm en yardımsever, en nazik insanlar da orada. yalnız hiç zorlanmazsınız.

12 şubat 13:42


8. aa bunu bilmiyordum. o zaman karadağ'ı ben de eleyebilirim sanırım, fazla bütçem olmadan çıkacağım çünkü. sırbistan, bosna hersek de yeterli şimdilik :) kesin yapmalısın dediğiniz şeyler varsa dinlemeyi de çok isterim:)

12 şubat 13:48

9. Booking'e girip tarih yer seçtikten sonra puanlaması en yüksekten en düşüğe doğru sıralayın. 8 puandan aşağı bir yer seçmemeye çalışın. Hostelde kalacaksanız ve tek gidiyorsanız ya tek kişilik odada (bulabilirseniz) ya da 4 kişilik odada kalmaya çalışın (otelde kalacaksanız zaten sorun yok)

Booking filtrelerinden seçerek ve hostel detaylarına girerek ben hep hostele girişte nakit ödemeli ve depozitosuz iptalli yerlerde kaldım. Böylece kredi kartı no vermiyorsunuz ve herhangi bir iptal durumunda kartınızdan para çekilmez (geçen gün burada biri sormuştu vizesi çıkmamış otel parası da yanabilirmiş)

Bütçe için her öğünümü restoranda yemeliyim kafası olmayınca insan çok rahat ediyor. Kısıtlı bütçeyle çok dolaştım ve öğlen yemeğimizi genelde marketten peynir ekmek meyve alarak bir parkta banka oturarak yerdik.

Iyi yolculuklar.

12 şubat 13:53

10. biz hiç kasılmadan, bir şehri uzun uzun soluyarak gezmeyi sevdiğimizden hangi şehre ne kadar zaman ayırırsınız o konudaki yorumlarıma kendim güvenmiyorum ama aşağı yukarı bir şey söylersem saraybosna'ya sabahtan akşama full bir gün ayırsanız yeterli olur, mostar'a uğrarsanız orası da küçücük 1 gün fazla fazla yeter. onun dışında belgrad'a 2-3 gün ayırabilirsiniz. daha fazla uzatma şansınız olursa ohrid'e 2 gün ayırıp, üsküp'e geçip 2 gün de oraya ayırıp ertesi gün dönebilirsiniz, oradan direkt uçuş var.

saraybosna da küçücük zaten ve maalesef küçük bir açık hava savaş müzesi gibi. museum of crimes against humanity'i unutamıyorum, çok derinden yaraladı. umut tüneli, savaşta çocuk müzesi gibi yerler var bol bol. bunun dışında bir tane merkez çarşısı var, boşnak yemekleri yiyebilirsiniz. yemeklerin yanında ayran bile isteyebilirsiniz o derece türkiye kültürüyle iç içe. o kadar küçük ki pek kaybolmanız veya bir şey kaçırmanız mümkün değil, old town ve iş merkezi birbirinden ayrışmış halde, siz old town'da gezersiniz. bir tane tepesi var güneş batışını izleyebileceğiniz, dinlenip bir şeyler içebileceğiniz. sunset point diye sorsanız herkes gösterir.

belgrad daha büyük, orayı daha ayrıntılı anlatayım zaman bulup şimdi aceleye gelmesin.

12 şubat 14:01