sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  14 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  ilk iş deneyimim, bu kurumda devam etmeli miyim?

  daha sonra sileceğim için soruyu yoruma yazacağım, şimdiden çok teşekkür ederim. 

  1. Mezuniyet ve sektör nedir süslü

  20 nisan 22:59

  2.  sigortanızı işe başladığınız ilk gün yapmak zorundalar. bu yasal bir zorunluluk. aybaşına ötelenemez. eve temizliğe gelen gündelikçiye bile 1 günlük sigorta yapılıyor. o ay ödemesi gereken primden kaçınıp bunu kar sayan ve sigorta konusunda bu kadar usulsüz davranan yeri tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. 

  20 nisan 23:07

  3. süslücüm özelde bu olay var 2 hafta deneme süresi, deneme süresinde sigorta yapmama muhabbetleri falan. ne kadar legal bilemiyorum. ama 6 gün 8 saat çalışıp asgari almaman lazım bildiğim kadarıyla 40 ya da 45 saat üzeri çalışma söz konusuysa mesai ödemesi olmalı. yani ben yıllar önce sanayide bir fabrikada çalışırken asgari alan işçiler için durum böyleydi. hatta o zamanlar asgari 1300 liraydı bu şekilde işçiler 2000e yakın maaş alırdı.

  20 nisan 23:07


  4. anon3 işletmeler için şey var sanırım, 15 gün önceye sigorta başlatabilme opsiyonu. bunu işte deneme süresinde sigorta yapmama hakkı olarak kullanıyorlar, yani 15 gün sonra senden memnun kalmaz işten çıkarırlarsa hiç para yatırmıyorlar, 15 gün sonra sigorta başlattıklarında da işte iyi taraflarına denk gelirse başladığım güne alabilirler onu.

  20 nisan 23:09

  5. nereden tutsak elimizde kalıyor gerçekten... en iyisi sözleşme imzalamadan bırakmak. çok çok teşekkür ederim yorumlarınız için 

  20 nisan 23:21

  6. Bir ekleme daha yapacağım. Sigorta işlemlerinde sadece işe başlarken değil, tüm işlemlerde 10 gün geriye dönük işlem yapılabiliyor. İlk maaşınızı da elden vermelerinin sebebi de zaten resmi olarak çalışan gözükmediğinizden banka hesabına yatırılma zorunluluğunun olmamasıdır. Ayrıca maaşın yanında asgari geçim indirimi tutarınızı da ek olarak almanız gerekir. Ama sigortanız başlamadığı için bunu da vermiyorlar Böylelikle.

  20 nisan 23:25

  7. Süslüm işten ayrılmayı düşünmeden önce şunu bilmelisin özel sektörün yüzde 70 inde bu durum mevcut. Ben yeni işe başladım ilk bir hafta eğitim haftası dendi (maaş yokmuş) sonraki 1 ay ise deneme süresi dendi. Haftada 45 saat çalışıyorum asgari ücret alacağım. Salı güne işe başladım, Perşembe-Salı izinliyim. (Okuyorum aynı zamanda okulum var) başladığım ilk günden beri (perşembe hariç) sabah 9-9buçuk akşam 9 çalışıyorum. Eğitim süresi diyen adamlar kliniğin anahtarını, kasayı emanet ediyor. Hatta yarın kliniği benim açmamı istediler. Düşünün nasıl güvendiklerini. Eğitim süresinde maaş vermicez demişlerdi yarın patronla konuşmayı düşünüyorum. Sonuçta günde 12-13 saat çalışıyorum. Eğitim dediğiniz böyle olmaz değil mi? Ayrıca sgk durumunu bilmiyorum. Eğer yapmazlarsa isteyeceğim. Özel sektör böyle. Hangi alan olursa olsun nerden sömürürüz diye bakıyorlar.

  20 nisan 23:41

  8. ben bu patronluk sistemini hiç anlamadım hiç de anlayamayacağım en son gidip memur oldum zaten. 18 yaşında oğullarının bile altında en az audi olan, trilyonluk evleri olan adamlar işçiye vereceği 200 liradan kesmek için kırk takla atıyor, 12 saat insan çalıştırıp 5 kuruş vermiyor... boğazlarında kalır inşallah.

  20 nisan 23:45

  9. maaş niye elden diyecektim ki sgk'dak kaçmak içinmiş. genelde özelde her türlü dalavere var ama valla minicik işletmeler bile sigorta konusunda böyle çakallık yapmıyor. devam edin etmeyin diye bir şey diyemem. eğer ayrılırsanız şikayet edin sgk'ya.

  20 nisan 23:55

  10. çok teşekkür ederim hepinize.. sanırım özel sektörün çoğu böyle anonim 5'in dediği gibi... ve sigorta işini gerçekten küçük firmalar bile yapmıyor böyle. bir şey daha sormak istiyorum dediğim gibi eğitim kurumu burası ve 23 nisan'da örneğin açıkmış. öğretmenler gelmese bile ofistekiler sanırım gelecek. saçma değil mi? 

  21 nisan 00:09