5 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

inditex, beymen gibi yerlerde kasiyerlik, mağaza satış danışmanlığı yapmış olan var mı?

yaz için iş arıyorum. inditex e başvurmayı düşünüyorum mağazasında çalışmak için.uygun tarihler temmuz ortası ağustos ortası arası ya da haziran başı-temmuz başı yani 1 aylık bir dönem. ama bir ay için çalışan alırlar mı? bir ay çalışmış olan var mı? işe alırken başka nelere dikkat ederler vs yardımcı olabilirseniz sevinirim süslüler.

1. 1 ay ya da 2 ay deneme süresi oluyor zaten süslü. pek sanmıyorum ama yine de başvurup deneyin siz :)

12 mart 13:56

2. Eski bir inditex çalışanı olarak söylemeliyim ki inditex(cevahir zaradaydım ben) tam bir kabustu benim için. Öğrenciyken kimseye yük olmamak için girdim işe. İlk başta normaldi ama sonrasında mobbingin alasını gördüm. Kendi departman müdürüm çok iyi bir insandı ama kadın departmanı müdürü ki kendisi de bir kadındı, inanılmaz mobbing uyguladı bana. 21 yaşımda, saçıma ilk beyazlar bu sebepten dolayı düştü. Zarada çalışmak demir gibi bir psikoloji istiyor. Çünkü müdür dışında çalışanlar da bariz size mobbing uyguluyor. Bu arada 1 ay çalışayım insanları hiç hoş karşılanmıyor, en azından benim çalıştığım mağazada durum böyleydi. Evet bir deneme süresi var ve iyi çalıştıysanız deneme süresinden sonra doğal olarak sizi kadroya dahil ediyorlar ama iyi çalışmazsanız da işinize anında son veriyorlar ve bir daha grubun hiçbir markasında çalışamıyorsunuz. Bir nevi isminiz damgalanıyor çünkü bütün mağazaların birbiriyle iletişimi var ve daha önce çalıştıysanız başka biri( mesela zarada çalıştınız, işten çıktınız, bershkaya ya da massimo duttiye başvuru yaptınız), Kabul edilmiyor. Çünkü hemen aranıyor diğer mağaza x’in çalışması nasıldır vs. Diye. Aynı zamanda hiçbir zaman vaad edilen zamanda çıkamıyorsunuz işten. 10 da mesaim bitiyordu ana asla 10da çıkamadım, en erken gece 11de çıkabiliyordum hatta bazen daha geç. Bunlar mesaiye katılmıyordu. Hani 11 de çıktım yarın 1 saat geç geleyim ya da ücretini alayım durumu yok. Ben zaten bu durumun iş kanuna aykırı olduğunu belirttiğim için mobbing yedim. Beğenmiyorsan çık git denildi. O zamanlar mecburdum çalışmaya gidemedim. Kabinlerden sidik mi temizlemedim, kanlı ped mi toplamadım. Yani gerçekten demir olmanız gerekiyor. Devamlı bir satış baskısı, devamlı müşterinin peşinden ayrılma baskısı, o hiç sevmediğiniz çalışanlardan birine dönüyorsunuz ki ortak havuz sistemiyle çalışılıyor primde. Akşam kapanışlarında o giysi katlarının ölçüsünü tutturamadığınızda azar işitiyorsunuz, o askıların arasındaki boşluk standarttan biraz saparsa azarlanıyorsunuz. Ben bir ay çalışırım sonra çıkar giderim, mağazacalıkla da bir daha işim olmaz derseniz, tabi çalışabilirsiniz. Kariyer.net gibi sitelerden ziyade çalışmak istediğiniz mağaza ya da mağazalara gidip elden başvuru yapın. Müdürlük ya da daha üstü düzey konumlarda bu sitelere bakılıyor ama satış danışmanlığı için hep elden gelen başvurulara bakılıyor( en azından ben çalışırken öyleydi). Bir de bakımlı olmak zorundasınız. Hastalıktan öldüğünüz bir dönemde müdür gelip size “git şu yüzüne makyaj yap” diyebiliyor makyajınız olsa dahi ya da “ bu makyajı beğenmedim, git başka bir şey sür” diyebiliyor. beymen gibi biraz daha lüks olan mağazalar tecrübe istiyor sizden. Benim arkadaşlarımı almamışlardı tecrübeleri yok diye. 

Şimdilik bu kadar, merak ettiğiniz başka bir şey varsa sorabilirsiniz. Ben LC waikikiyle başladım, C&a, zara ve apple diye yol aldım. Bu yüzden az biraz bilgim var bu konularla alakalı.

12 mart 14:40

3. Ben sana şu kadar söyleyim LCW daha iyi.. Zara'dan veya başka yerlerden geçen vardı

12 mart 18:40


4. Cevap veren herkese çok teşekkürler 

13 mart 01:12

5. İndirim donemlerinde destek olarak aliyorlar 1-2 ay için ama bunu baştan ozel olarak soylemeniz olumlu karşilanmayabilir.

Her markanin çalişan profili ve sistemi farklidir aslinda. Zara bir onceki arkadasin belirttiği gibi daha sağlam bir psikoloji istiyor. Ama kabinde temizlik vs durumlariyla açikçasi kendi markamda karşilaşmadim(elbette yasanilan doğrudur ama şaşirdim açikçasi)

İlk olarak lcw de çaliştim sonra inditex. Mağazacilik sektorunde çalişanina değer veren ve bununla birlikte hak ettiği maaşi veren ilk markalardan olabilir.

Beymen de daha fazlasini alirsiniz, ama beymen de psikolojinizi de birakip çikarsiniz.

Inditex te yildirma politikasi yok mu tabii ki var burasi turkiye maalesef. Ispanya daki gibi açik iletişimle yonetilmeyebiliyor mağazalar, ama şikayet ettiğiniz an herkes bundan sorumlu, bu da çalişan haklari açisindan iyidir diye duşunuyorum.

Inditexten çiktiktan sonra bir daha geri alim olmuyor, mağazaciliği duşunuyorsaniz tavsiye ederim. Ama destek çalişip çikacaksaniz lcw den başlayabilirsiniz.

13 mart 03:13