11 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

istanbul devletlerde pc öğretmenliği vs özel ünide sağlık?

merhaba susluler, yardimlariniza tavsiyelerinize ihtiyacim var. puanim istanbulda bogazici hariç diğer devlet ünilerinde (gizlinot: ytü, iü, marmara) böte tutuyor. bu bölüm aklıma yeni takilmaya basladi. bolum hakkinda bilgilerinize de ihtiyacim var. ben saglik meslek hemsirelik mezunuyum ve simdiye kadar beslenme ve diyetetik/hemsirelik/ebelik arasinda idim. puanim buyuk ihtimalle ozelde %50 burslu bunlari tutacak ve yaklasik 15 binden hesaplarsak dort yilda 60 bin tlye ebe/hemsire olacagim (gizlinot: ki liseden hemsire diplomam var) saglik ve ogretmenlik arasinda cok kararsizim. ve saglik alaninin calisma sartlari gercekten yorucu, fakat böte'den mezun olunca is bulabilir miyim, sartlar ne olur fikrim yok. tum fikirlerinize acigim simdiden cok tesekkurler.

1. Sunu da belirteyim, ozel uniye gidersem ise de girme ihtiyaci hissedecegim. Ailem karsilayacagini soyluyor ancak bu kadar yuk olmak istemiyorum ve universiteye geçecek ya da mezuna kalacak bir kardesim daha var. Devlet uni olursa da ise girebilirim daha rahat etmek icin ama maasim bana kalmis olur, diger turlu maasim takside gidecek.

10 ağustos 14:38

2. ilk üniversite sınavına girdiğimde ankarada böte kazanmıştım. sonra okulu bırakıp tekrar hazırlandım. diş hekimliği okuyorum şu an. sağlık alanında iş bulabilmek daha avantajlı. o yöne doğru yönelmenizi daha çok tavsiye ederim. bu arada böte sadece öğretmenlik değil iş alanları açısından geniş bir bölüm. ama sağlık daha avantajlı konumda şimdilik.

10 ağustos 14:39

3. Böte'yi neden biraktiniz acaba?

Ve malesef benim tekrar hazirlanma gibi bir sansim ve halim yok cunku bu yıl mezuna kalmistim :(

10 ağustos 14:41


4. Soruda iyice uzun durmasın diye öyle yazdım

10 ağustos 14:42

5. sağlık seç tabiki öğretmenlik öldü bu ülkede ama sağlık her zaman olucak yurtiçi/yurtdışı daha önü açık bir alan. benim şimdiki aklım olsa anamı dinler ebelik ya da hemşirelik okurdum.

10 ağustos 14:44

6. ben 2. anonim bilgisayara pek yatkın ve ilgili değildim açıkçası. bilgisayar dersleri ağırlıklı değildi fakat içimden pek gitmek gelmiyordu. sınava tekrar hazırlanmayı tercih ettim.

10 ağustos 14:46

7. Haklisiniz sagligin is imkani daha iyi ancak dedigim gibi buyuk ihtimalle %50 burslu gidecegim ve dort yil sonunda yaklasik 60-70 bin tl ödemis olacagim. Aklimi karistiran sey burada daha cok :/

10 ağustos 14:52


8. süslü 60-70 bin liralık meblağ çok yüksek. ödeyebilecekseniz sıkıntı yok ama sizi ekonomik olarak çok zorlayacaksa devlette böte okumak daha mantıklı olabilir. ayrıca öğretmenlik yapmak zorunda da değilsiniz. farklı iş alanları için diploması geçerli olabiliyor. öğretmenliğe yönelik dersler alıyorsunuz fakat bilgisayar alanında da başka işlerde çalışabilirsiniz. hem böte okuyup hemde çalışan kıytırık bir kodla uygulama yaratıp milyarları götüren adamlar var. sağlık sektöründe iş bulmak kolay fakat bilgisayar, yazılım sektöründe büyük paralar kazanma olasılığı da var.kendinizi yazılım konusunda geliştitip biraz da iş kovalarsanız gayet güzel paralar kazanırsınız. bir düşünün derim.

10 ağustos 15:48

9. Arkadaşlar sağlık sektörü de bitti. Bitmez, iş kolay, mezun olur olmaz bulursun diye diye her yere aça aça bitirdiler, geçmiş olsun.

10 ağustos 19:51

10. Zaten hemsirelik diplomaniz var ve sirf uni mezunu hemsirelik icin 60-70 bin vermek bence sacma.ben yerinizde olsam bogazicinde okurdum.Eger o bolumde hic is bulamiyorsanizda mezun olunca bile,elinizde zaten hemsirelik diplomanizda var .

10 ağustos 21:58