8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

istanbulda stajyer avukat ne kadar kazanır?

merhaba süslüler, yasal stajımı istanbulda yapmayı düşünüyorum ama büroların stajyere verdikleri ücretler konusunda bir fikrim yok. legal500de olan falan bürolar ne kadar veriyor stajyerlerine mesela?? ya da onların biraz altındakiler??

1. Arkadaşımın ev arkadaşı mezun oldu geçen yaz şimdi istanbulda bir firmada yapıyor sohbet arasında sormuştuk kendisine 1500 demişti 

16 nisan 13:32

2. Çok değişkenlik gösteriyor süslü. Gün vs büyük bürolar euroyla veriyorlar maaş ama gecesi gündüzü olmuyor.orta segment büyük bürolar nasıl olsa büyük yeirz mantığıyla 600 lira vs veriyorlar :( ben butik bir büroda çalışıyorum 1500 alıyorum. İş öğrenmek açısından küçük büro tavsiye ederim.

16 nisan 13:43

3. Ortalama asgari ücret civarlarında. Gerçi bu kulaklar 1000 Euro gibi rakamlar da duyuyor, üzerine para alan büyük bürolar da :D ama ben iş öğrenmek istiyorsanız eğer orta halli büroları tavsiye ederim sorumluluk verirler, iş öğretirler. 

16 nisan 13:52


4. ben ankarada 1000 dolar veren bürolar biliyorum. istanbulda da 2700 tl duymuştum mesela. bu ikisi de büyük avukatlık büroları ve alanında tanınmış olanlar. buyuk olanlar hep bu civar mı diye merak etmiştim

16 nisan 14:22

5. Ben ikinci anonim çok büyük olanlar evet. Ama TOEFL ve minimum 3 ortalama istiyorlar. Hatta çok başvuru olduğu için 3.5 falan ayırt edici olur. Daha çok koç GS üni tercih ediyorlar ve koç birincisi arkadaşıma avukatlık teklif etmediler stajdan sonra böyle riskleri var.

16 nisan 14:45

6. Ben istanbul da yapmadım staj piyasasını da çok net bilemiyorum ama icra departmanı olan bir yerde full icra işi yaparak 3500 maaş alan bir arkadaşım vardı. Ancak sadece icra olduğu için gelişemediğinden oradan ayrılmıştı. Ve istanbul şartları için 3500 yetmiyor da diyordu ama o kısmı hiç bilemeyeceğim,dediğim gibi şartları falan çok bilmiyorum.

16 nisan 16:46

7. ben baya küçük bir büroda, 750 + yol, yemek alıyordum. performasım sebebiyle 900 oldu 2 ayda maaşım. az kişiydik. deneyimli stajyerleri çıkınca işin hepsi bana kalmıştı ama 6 ayda çok şey öğrendim. o büyük bürolara girip esas numarasının ne olduğunu bilmeyen arkadaşlarım vardı. yüksek bir maaş alıp da hiçbir şey öğrenmemektense az maaş ama çok şey öğrenmeyi tercih ederim, çünkü staj neticede bu.

mesela en bilinen büyük hukuk şirketlerinden biri okul birincimizi işe almamıştı çünkü aşırı zeki ve sorgulayan bir tipti. nerde ezber yapan, ne denilirse onu yapacak tip varsa onları aldılar işe. 1.000 lira alıp sırf adı iyi diye gece 12lere kadar çalıştıran yerler de duydum. stajyerlere tek tip iş veriyorlardı hep.

bence hem dava hem icra hem ceza yoğunluğu olan bir büroya girmeniz daha mantıklı. her şeyden biraz biraz bilmek iş hayatına atıldığınız da sudan çıkmış balığa dönmenizi engelliyor. neticede ileride neye yoğunlaşacağınız hiiiç belli olmuyor. ben ceza istiyordum, şu an iş ve ticaret davalarıyla ilgileniyorum.

16 nisan 17:20


8. teşekkür ederim cevaplarınız için süslüler <3. açıkçası benim şu anda önceliğim para çünkü istanbula gitmeyi düşünüyorum ve takdir edersiniz ki paraya daha çok ihtiyacım olacak kiralar uçmuş durumda ve yaşam da diğer şehirlere kıyasla daha pahalı

16 nisan 17:35