5 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

istemeden yalan söylüyorum ?

süslüler bazen insanlara hayır demek yerine yalan söylüyorum ama cidden isteyerek yapmıyorum ağzımdan çıkıyor. hastalık mı bu nasıl önlerim? mesela çok yorgun olduğum bir gün arkadaşlarım takılmak isteyince yorgunum desem bahane buluyorsun diyorlar ben de o yüzden misafir gelecek evde kalmalıyım diyorum. veya yengem sürekli beni çağırıyor kuzenime bakmak için okulum o gün tatil olsa bile dersim var diyorum. bu tarz şeyler

1. böyle beyaz yalanlardan bir zarar geleceğini düşünmüyorum çünkü yalan söylemek "zorunda" kalmışsınız. karşınızdaki kişi yorgunluğu geçerli bir sebep olarak görmüyorsa ortaya böyle durumlar çıkabiliyor.

bence asıl sorununuz yalan söylemek değil "hayır" diyememek süslü.

12 şubat 01:40

2. insanlar anlayışlı olmadığından başka türlü hayat geçmiyor ki süslü. "yorgunum" deseniz arkadaşınıza "bak bizi görmek için çaba sarf etmedi" diye surat asacaklar. teyzenize "çocuğunuza bakmak istemiyorum" deseniz gider herkese yetiştirir adınızı çıkarır. insanlar dürüstlüğe gelemiyor, kendi kafalarınca işlerine gelmeyen şeyleri istedikleri gibi anlıyorlar.

12 şubat 01:42

3. Evet ama iyice alışkanlık haline gelmesinden korkuyorum :( haklısınız

12 şubat 01:50


4. Sevdikleriyle arasının bozulmasını istemeyen herkes söylüyor bu yalanları. Maalesef sosyal yaşamda gerekli bunlar. Siz tabii ki kuzeninize bakmak zorunda değilsiniz ama bakmak istemiyorum deseniz yarın öbür gün yengenize işiniz düşünce o da size aynı şekilde karşılık verir. Herkes işte dobralık, hayır demeyi öğren bilmem ne diye atıp tutar ama gerçek hayatta işler böyle dönmüyor maalesef.

12 şubat 15:43

5. ay benim hayatım yalan oldu. insanların kaprisini nazını çekmentense ve çok yakın arkadaşım değilse beni anlayacak kafa yapısı yoksa söylüyorum. çünkü kimse bugn canım evde oturmak istiyot gelmek istemiyorum cevabını duyup egosunu sarsmak istemiyor

12 şubat 21:20