yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  18 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  iyi üniversitelerden mezun olmamış hukukçular?

  iyi bir hukuk fakültesinde okumuyorum ve bu haziranda mezun olacağım. benim gibi olan, bu yollardan geçmiş arkadaşlar var mı? iyi değil derken ankara, istanbul hukuk değil çok da köklü olmayan normal bir hukuk fakültesi.

  1. Suslucum ben avukat değilim ama sevgilim boyle bir okuldan mezun oldu 3 senedir avukatlik yapiyor isi gayet iyi su an. Ayni soruyu kendisine sormustum fark ediyor mu diye, bazi kasinti burolar takiyor mezun oldugun okulu ama asil onemli olan kendini gelistirmek isleri dogru duzgun yapmak demisti. Buroya basvuranlarin cvlerini beraber incelemistik, okuldan once diger seylere bakiyorlardi gercekten

  20 mart 00:24

  2. Hukuk ve tıpta üniversitenin önemi yok. Öğrencinin niteliği önemli. Ankara hukuku bitir iki kelimeyi yan yana getiremediğin sürece birşey olmaz. Lisans eğitimin iyiyse yanı 4 yılın sonunda dolu bir şekilde mezunsan ve kendini geliştirmişsen yapabilirsin her şeyi

  20 mart 00:25

  3. çok teşekkür ederim. kendimi olabildiğince geliştirmeye çalıştım kültürel dil vs. bu sene de yarı zamanlı bir büroda staj yapıyorum ama ileride kimse beni kabul etmeyecek hissini aşamadım.

  20 mart 00:37

  4. merhaba, babam koc’ta avukatlık yapmıstı

  sadece ankara üniversitesi ve bilkent alıyorlardı avukatları. mühendisleri ise odtü ve koctan

  10 sene önce böyleydi su an degismis olabilir

  20 mart 00:37

  5. teşekkürler, açıkçası orada şansım olduğunu hiç düşünmemiştim zaten.

  20 mart 00:41

  6. İstanbul’da iyi bürolar evet ayrım yapıyor. Görüşmeye gittiğim çoğu yerde bana ve arkadaşlarıma mezun olacağımız üniversitenin bir adım önde olduğunu söylüyorlar. Açıkçası ben bu nerden mezun olduğun önemli değil diyenleri de anlamıyorum. İyi bir hukuk fakültesini kazanıp bitirmişsin ama konuşmayı bilmiyorsun, imkansıza yakın bir olay bence. Ayrıca aldığımız derslerin işleniş tarzı ve sınavların niteliği okuldan okula gayet farklılık gösteriyor. ‘’Kendini geliştirdiysen kalıbı’’ daha çok ortalama veya kötü yerlerden mezun olanların avunma cümlesi gibi bi şey olmuş.

  20 mart 00:47

  7. teşekkürler. ben de bundan bahsediyordum açıkçası. yani genelde de burada okuduklarım bu yöndeydi.

  20 mart 00:50

  8. Süslücüm tabiri caizse sülalem hukukçu diyebilirim. İşe almak için ilk başta herkes iyi üniversite istiyor. Babam mesela ofise stajyer bile alsa baya iyi bir üniversite bekliyor. Aktif biri olursan adliye adliye koşturmaktan gocunmazsan bence çok sorun olmaz. İlk başta üniversiteye bakıyorlar ama sonra işini düzenli yapmana bakıyorlar. Staj yaptığın yer çok önemli. Aslında her davaya bakan bir ofis tercih etmeye bak. Kolay gelsin

  20 mart 01:05

  9. teşekkürler. çeşitlilik konusu çok önemli çevremde de duyduğum kadarıyla. umarım öyle bir yer bulabilirim.

  20 mart 01:07

  10. süslü ben de 10 yıllık avukatım, ankara hukuk mezunuyum. elbette eğitim fark ediyor. kendini geliştirmek elbette çok önemli ama tüm olay kendini geliştirmek gibi lanse ediliyor, bu da pek doğru bir yaklaşım değil. ankara hukuk mezunu olup iki kelimeyi bir araya getirememekten bahsedilmiş ama bunlar zorlama söylemler. fakülteyi kazanmanın bir kıstas olmadığını kabul etsek dahi 8-10 tam sayfa cevap yazdığınız, üniversite sınavından daha uzun, tüm yıldan sorumlu olduğunuz sınavlara girdiğiniz; öğrenci seviyesinin çok yüksek olması nedeniyle hocaların hep daha iyisini istediği bir okuldan bahsediyoruz zira. En azından benim zamanımda öyleydi. birkaç istisna olsa bile istisna olarak kalır. zaten herkesin ankara hukuk örneği vermesine de tavım. 

  konuya dönecek olursak, arada elbette fark vardır ama kapatılabilir bir farktır. Elbette sizinle aynı çalışkanlıkta aynı beceride ama daha iyi eğitim almış birini geçememe ihtimaliniz vardır ama her zaman herkesten daha iyisi vardır. bu mesleğin kilit noktası, okuma, araştırma ve bunu yaptığınız işe yansıtma. ki anladığım kadarıyla devlet üni mezunusunuz, dezavantajlı sayılmazsınız. 

  Evet avukatlık serbest icra edilecek bir meslektir ama ülkemiz koşulları malum. küçük bir ilde veya ilçede avukatlık yapmayacaksanız, aileniz de fabrikatör falan değilse maalesef iş arayarak başlıyor bu süreç. Keşke her şey olması gerektiği gibi olsa. 

  20 mart 08:02