10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

köpeği olan süslüler? bakımı zor mu?

bir köpek sahiplenmek istiyorum. günde 2 kez mi yürüyüşe çıkartmak gerekir? başka ne tür bakımı var? tek başıma bakacağım. evde yalnız kalırsa sıkılır mı? nelere dikkat etmem gerekir?

1. Almayın süslüm. Gezdirmek keyifle yapılır gereklilikle değil inanın kötüşüğüne demiyorum. Çocuk bakmak gibi köpek bakmak hem de asla büyümeyen bir çocuk, hep üç yaşında. Sizin hayatınızın parçası olur köpek, ama siz onun tüm hayatı olursunuz. Başka kimse yok onun için, evde sizi beklerken başka gayesi yok onun. Bekleyecek gözleyecek bir amacı yok. Azarlanınca kederlenecek, en sevdiğim bana gezme istedim ağladım diye bağırdı diye üzülecek. İstekleriyle sizi gerecek. Siz gerilip ona şarlayacaksınız. O daha da üzülecek, ne yaptığını bilmeden sırf var olduğu için azar işittikçe yüksünecek kızdırdım diye...

Yapmayın, yazık olur ikinize de, size vicdan azabı ona üzüntü.

7 kasım 00:25

2. İlk anonimin haklı olduğu noktalar var ama bu mantıkla tüm gün evde oturan insanlar hariç kimse köpek sahiplenmesin o zaman. İhtiyacı olan barınakta/ geçici Evlerde o kadar çok köpük/ kedicik var ki... İyi bakabileceğinizi düşünüyorsanız ve temel ihtiyaçlarını aksatmayacaksanız size de yoldaş olur bir hayvan. Hem bir hayvanı daha barınak yollarından/ sokaklardan kurtarmış oluruz. 

Sorunuza gelince; haftaiçi minimum gümde 2 kez gezdirmelisiniz. Irk- yaş- boyut gibi faktörler bunu etkiler. Haftasonları daha uzun, güzel, eğlenceli çimlik alan gezileri yapın. Aşıları, veteriner gezilerini aksatmayın, sonuçta köprklrri dışarı çıkarıyoruz parazitlere dikkat edin. Mama konusu hassas, lütfen kötü markette satılan aşırı tuzlu mamalardan uzak durun. Böyle yani ona bol bol sevgi, ilgi, alaka gösterin. :) 

7 kasım 00:50

3. alın süslüm. evde bir iki şarlamanız ya da siz işteyken yalnız kalması biraz üzülmesi sokakta kolunun bacağının kesilmesinden hastalıktan erken yaşta ölmesinden veya yakılmasından veya tecavüze uğramasından iyidir. hiçbir şekilde hayatını mahvetmiş olmazsınız. kurtarmış olursunuz. Kediye göre köpek bakımı biraz daha zor gibi. Günde iki kere gezdirirsiniz. Sabah biraz erken kalkıp gezdirir işe öyle gidersiniz hiç olmazsa. sokak köpeği ya da barınak köpeği alacaksanız tabi. parayla alacaksanız almayın.

7 kasım 00:56


4. Süslüm iyi düşüm. Yavru bakıcaksan tuvalet sorunu çok vüyük problem yapabilirim diyosan al. Ya da tuvalet alıskanlığı edinmiş oluyor bazılaro. Ama harika bu duygu 

7 kasım 01:33

5. suslucum iyi dusun cok büyük bi sorumluluk. yavru alicaksan kaka temizlemeye hazir misin mesela bunu dusun, isirilmaya , kagitlarinin parcalanmasina hazır misin. isten/okuldan kosarak ac kalmasin diye gelmeye hazır misin? gercekten cok ilgi bekliyorlar inanin ve sabir.

7 kasım 02:21

6. Yavru isteğiniz yoksa; petlebi . com gibi sitelerde yuva arayanlar başlığında bir sürü hayvan var yuva bekleyen :) 

7 kasım 09:22

7. Zor, yorucu ama koca kafasina sarilmak yetiyor.

7 kasım 14:42


8. İlk bir buçuk yılı çok zor. Evde kemirilmedik eşya kalmadı, parkeleri bile söküp yedi. Ben ilk altı ay her sabah parkelere sıvanıp içinde gezilmiş ishal kakası temizledim. eğitimine zaman ayırmak şart. Ben oturayım, o da yanımda otursun denecek bir hayvan değil. Eğer eğitimde pozitif, sabırlı ve tutarlı olursanız sizinle çok uyumlu hale gelir. Fakat Hasta da olsanız, yerler buz da tutsa, soğuktan kemikleriniz de titrese dışarı çıkması gerekiyor. Şu an başka bir şehirde bahçeli bir evde olduğum için çok rahatım ama istanbul’dayken günde 7-8 km yürüyorduk, yine de eve gelince ilgi ve oyun istiyordu. Eğitimi ile çok uğraştım, birkaç özel ders bile aldık, şu an çok uslu ve uyumlu bir köpek oldu, ama bugünlere gelene kadar seneler geçti. Köpek bakmak bence çok zevkli ama köpek almayı bir hayat tarzı değişikliği olarak düşünün, her şeyi onu hesaba katarak planlamanız gerekiyor. İşten çıktım, eve uğramadan arkadaşlarla dışarı çıkayım yok. Evde yalnız kaldığı süre mümkün mertebe kısa olmalı, yalnızken en iyi ihtimalle karalar bağlayıp uyuyorlar, en kötü ihtimalle ayrılık anksiyetesi yaşayıp kendilerini ve evi paralıyorlar. Güzel alıştırırsanız siz işteyken yalnız kalabilir ama akşam geldiğinizde telafi etmelisiniz. Ayrıca önünüzdeki 15 sene sürecek bir sorumluluk olduğunu bilin, yani birkaç sene sonra okumaya başka şehire/ülkeye gitmek, köpek kabul eden kiralık ev bulamamak, evlenmek gibi durumları öngörebilmeniz lazım. Sizden ayrılmaları gerekirse dünyaları başlarına yıkılıyor, çok büyük kötülük olur. Bir de seyahate çıkmak çok sıkıntı oluyor. Oteller kabul etmiyor, feribotlar sıkıntı, otobüsler, toplu taşıma zaten almıyor. Uçaklar sadece minicik köpekleri alıyor, büyük olursa bagajda gidiyor ve çok trajik olaylar oluyor. Otele bıraksanız hem o bütçeyi de planlamalısınız, hem de onu da alıştıra alıştıra bırakmanız lazım yoksa üzüntüden hasta oluyorlar. En temizi Seyahatlerde bırakabileceğiniz bir yakınınız olmalı, veya yanınızda her yere götürebileceğiniz kadar küçük bir köpek olmalı. Çocuk bakmak gibi düşünün, mantıklı hiçbir tarafı yok aslında ama çok seviyorsanız fedakarlık edip bakıyorsunuz. Ben ömür boyu istedim ama 30 yaşında kendi köpeğime sahip oldum, yerleşik, kurulu düzenim olduğu zaman. Eğer çok seviyorsanız, çevrenizde yardım alabileceğiniz birileri varsa, yerleşik düzeniniz ve arabanız varsa, her yerin tüy olmasından rahatsız olmuyorsanız ve bütçeniz de masraflarını karşılamaya uygunsa sahiplenin, dünyanın en güzel şeyi.

7 kasım 20:42

9. Bu arada yavruyken tuvalet eğitimi için günde en az 5-6 defa dışarı çıkartmak gerekiyor, yetişkin olduktan sonra sabah akşam uzun yürüyüş, artı gece yatmadan tuvalete indirmek yeterli olur. Köpeğin boyutu ne kadar büyük, enerjisi ne kadar fazlaysa o kadar uzun yürütmek gerekli. Küçük köpeği olan tanıdıklarımın yürüyüş süreleri bize göre oldukça kısa. Ama küçük köpeklerin de eğitimi daha zor olabiliyor.

7 kasım 20:46

10. Tek basina yapilabilecek birsey oldugunu dusunmuyorum. Hastalansaniz, biryere gitmeniz gerekse, size birsey olsa ona bakabilecek bir insanin daha varligi olmali. Bu durumu gectim size de gercekten eziyete donusebilir, bileginiz burkulsa, ayaginiz kirilsa bile o kopegi gezdirmeye cikarmak zorunda kalacaksiniz, ciddi zorluk. Sevgisi ayni bir cocuk sevgisi gibi, bebeginiz olacak o, ama ayni tek basina cocuk bakmak gibi sorumluluklari. En az bir 10 yıl butun planlariniz ona gore olacak, evde yalniz hisseder kopekler, uzun sure yalniz birakamayacaginizdan hep eve doneceksiniz filan.

Tek basiniza almayin derim, alacaksaniz da en azindan bazen size destek olabilecegini bildiginiz insanlariniz olsun. Ben bir sakatlik gecirip yuruyemez hale geldim 3 ay, o evde baskalari olmasa yavrumu vermek zorunda kalacaktim.

8 kasım 13:28