sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
9 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

kızlar nasıl daha kültürlü, sözü dinlenen birileri olacağız?

ne okuyacağız neleri takip edeceğiz? ben burda çok birikimli süslülerin olduğunu biliyorum. entelektüel anlamda kendini geliştirmek isteyen genç süslünüze ne önerirsiniz

1. En en önemlisi bana göre çevreniz. Cahil insanları uzak tutun hayatınızdan gereksiz yere kafanızı doldurmasınlar siz öyle olmasanız bile vaktiniz çok değerli onlarla harcamayın. Okuyun, araştırın, yazın ve sorgulayın. Kopyala, yapıştır yapmayın. kişisel zevklerinizi tanıyın ve bunlara hayatınızda yer açın. Bunlar göstermelik olmasın ama. Kaç yaşınızdasınız bilmiyorum ama ne okuyacağınıza kararı siz verin. Mesela ben mitolojiden hoşlanmıyorum çok temel şeyleri biliyorum ve daha fazlasını okumam. Onun yerine sanat tarihi okurum veya ne bileyim sinemayla ilgili bir şeyler okurum gibi gibi 

11 ocak 00:16

2. dünyada neler oluyor bitiyor bunları mutlaka takip edin. her konu hakkında en temel bilgileri öğrenin, araştırın. içinizden gelmiyorsa içselleştiremeyip bırakacaksınız, bu durumda motivasyon ve bitmeyen bir merak çok önemli. ekonomiden mi bahsediliyor, konuşulanlara tamamen yabancı kalmamanız lazım. politika, sanat dünyası, moda vesaire diye gidiyor bu liste.

dünya tarihine kimler damga vurmuş, ne yapmış, hangi ülkeler ne zaman uluslararası siyasette söz sahibiymiş bunları bilmek de size çok şey katar.

sanat dallarının hepsinin size hitap etmesini beklemeyin, sevdiğinizi bulana kadar hepsini deneyin. türkü dinlemekten mi hoşlanıyorsunuz, bundan utanmayın. eurocentric bakmayın her şeye. ben tiyatroya ve klasik müzik konserlerine gidip onları bir görmenizi öneririm. aynı zamanda sinemayı da takip etmelisiniz, yakınlarda ödül töreni olduğu örneğin. hangi yönetmenler, hangi aktörler aktrisler adından söz ettiriyor bir göz atın.

en önemli ve kişiye özel olan kısım kitaplar. edebiyat klasiklerini okumanızı, öylesine değil, şiddetle tavsiye ederim. kitap sayılarını bir numara olarak görmeyin, tüketmeye çalışmayın. sevdiğiniz tarzı bulun, bu konuşmanızı, seçtiğiniz kelimeleri de çok geliştirecek.

benim önerilerim bu şekilde. işin özü türk toplumunun çoğunluğu gibi tüm gününü sosyal medyada çürütmemek, kendine değer vermekte. kim ne demiş, ne yapmış onunla ilgilenmektense kendi hobilerinizle ilgilenin, zamanınızı verimli kullanın. daha az stres, daha kaliteli zaman.

11 ocak 00:19

3. Ilgi alanınız neyse onları araştırın. Her konuda uzmanlaşmanıza gerek yok. Çevremizde görüyoruz işte, güya her şey hakkında fikirleri var öyle araştırıp geçmişler, yüzeysel. Bir şeyi çok iyi bilmek her şeyi yüzeysel bilmekten daha iyidir

11 ocak 00:19

4. affedersiniz ödül töreni olduğu örneğin yazmışım, ödül töreni oldu örneğin olacak.

11 ocak 00:20

5. Çok teşekkürler cevaplarınız için. Gerçekten ne okuyacağıma karar vermekte zorlanıyorum. İlgi alanlarım da sürekli değişiyor sanki ve çok unutkanım. Öğrendiğim şeyleri unutuyorum sizce yazmak iyi bi fikir mi? Bir de iyi filmleri, iyi kitaplar nerden takip edebilirim? Çok popüler olmayan çok iyi işler var mesela. Site önerileriniz vs var mı?

11 ocak 00:57

6. site vs tavsiye edemeyeceğim çünkü inanın ben de ilgi alanlarımı nasıl keşfettiğimi bilmiyorum. sadece küçüklüğümden beri çok okurdum ve dünyayı gezme hevesim vardı, 17 yaşında da dünyayı gezmeye başladım, bu ikisi geliyor aklıma beni bu yola iten şeylerin en başında.

yazmak çok güzel bir fikir, ben uzun süre kitaplarıma yazık etmemek için cümlelerin altlarını çizmekten sakındım. istediğiniz gibi çizin, notlar alın. en güzeli böyleymiş, biraz geç fark ettim. notlar almak o kitabı hafızanıza kazıyor.

11 ocak 01:04

7. Ben şunu eklemeye geldim;

Asla ama asla çok okuyup acayip kültürlendiğinizi düşünmeyin, sayıların çokluğu size bir şey kattığını göstermez. Aynı düşünce yapısından 1000 kitap okursanız dünyanın en faşist ve tek yaraflı bakan bir odun haline gelebilirsiniz. Misalen çok okuyup sonunda fetöcü olan mallar gibi. Önemli olan olayları çok yönden okuyup araştirip kendi sücgevinizden gecirecek duruma gelmek. Eğer cidden ilginizi çekmiyorsa asla ama asla sanat tarihi okumayın.  Ama bilmediğinizin gatkına varacak kadar erdem sahibi olup kendinizi kapatmayın. İlgi alanınız tarihse okuyup, çok taraflı araştırın. Misal 2. Dünya savaşını alman, rus ve amerikan bakış açısıyla okuyup kendinize ait bir yorum getirecek hale gelin. Sinema ile bağlantılarını kurun. Ama en önemlisi kendinize dürüst olun o şey ilginizi çekiyor mu? Yoksa esas önemli olan dışarıya görünüş mü? İlginizi çekmeyen şeye sahte sahte göz gezdirmeyin. 

Sinema için örnek vermem gerekirse; daha önceden birikiminiz yoksa boşverin ödüllü filmleri, hateketli senaryoları ile akıcı bi sürü kaliteli film var. Onlarla başlayın. Psikoloji, tarih, sosyolojik olarak yorumlayın, o filmde etkilendiğiniz oyuncu varsa onun diğer filmini, senaryo tarzını beeğndinizse o tarz senoryoları bs. Takip edin. Zaten bir bakmışsınız o ağır sanatsal filmleri bile izler yorumlar olmuşsunuz ama bunlar bi gecede olmaz tabi. Filmlerden müzikleri arası geçiş, ordan kitaplar vs. 

Önemli olan siz nasıl keyif alıyorsunuz. Ben mesela arkadaşlarım tarafından film konusunda zevklerine bilgisine güvenilen biriyim ama starwars izlemedim. Şimdilik ilgilenmiyorum belki bi ara el atıcam ama bana kimse arkadaş ortamında bu konuda ağzını açmaz. Ben de tutup da metal enstruman çalamayan halimle hitarist arkadaşıma gitar sololarının kritiğini yapmam. Onu dinlerim. Önemli olan öğrendiğinizi nasıl sindirdiğiniz bence. 

11 ocak 02:20

8. Süslüm bilim vs. İle ilgileniyorsan youtube'da ted-ed kanalı var, ingilizceniz iyiyse altyazısız, benim gibi kötüyse altyazılı izlemenizi tavsiye ederim. Hem o konu hoşunuza giderse daha çok araştırırsınız farklı kaynaklardan.

Kitap olarak ben stefan zweig da okurum marie lu da. Her telden biraz da olsa okuyun bence.

Bence arkadaş seçimleri kişinin aynası. Dikkat etmek gerek. 

Bazen aklıma bir savaş takılıyor ve köküne kadar araştırıyorum. Ya da hitler,marie curie gibi değişik önemli kişileri araştırıyorum.

Tabi bunlar 17 yaşında birisinin sözü, benim fikrimi ne kadar önemsersiniz bilmiyorum ama çoğu kişi genel kültürümün yüksek olduğunu ve her konuda bir fikrimin olduğunu söylüyor.

Ayrıca bilim teknik, national geographic gibi dergileri de okuyabilirsiniz hoşunuza gidiyorsa :) 

11 ocak 23:43

9. Yaşla hiç ilgisi yok süslü teşekkür ederim benim her şey ilgimi çekiyor. Mesela marie lu demişsiniz hemen bakacağım. Bölümüm gereği teknolojiye ilgimin olması gerekiyor ama yok. Yine de zorla da olsa ilgilenmek zorundayım :( haklısınız dibine kadar araştırmak gerekiyor bazı şeyleri. Ted de izliyorum ama ted ed’e sarmak iyi fikir

11 ocak 23:48