sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
7 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

kadın sağlığıyla ilgili bir soru soracağım iğrenenler bakmasın lütfen?

öncelikle belirtmek istiyorum, mide bulandırıcı detaylar vermeyeceğim. rahatsız edersem de şimdiden özür dilerim. ben temizliğime çok dikkat ediyorum çünkü etmesem ne olacak, sıkıntı geldi. benim yıllardır bitmeyen bir akıntım var. enfeksiyon ve mantarım varken zaten akıntı var. ama olmadığı zamanlarda da hep beyaz bir akıntım var. daha yeni mantar için fitil, hap ve krem kullandım. doktorun önerdiği tedaviyi çok muntazam uyguluyorum. ekstra temizleyici jel vs. kullanmıyorum. neredeyse 1 yıldır reglin son günü lekelenme için kullandığımın dışında yaprak ped hiç kullanmıyorum. onun yerine sokağa çıkarken 2 iç çamaşırı giyiyorum, hatta etek giyersem tek çamaşır. iç çamaşırlarım da hep pamuklu, dantelli de giymiyorum hiç artık. ama geçmiyor. yumurtlamada çok oluyor. normal bir dönemde de orta şiddette diyeyim. bütün gün hiç akmadıysa akşam birden bire lök diye akıyor. ne yapacağımı şaşırdım ve artık bıktım. bu arada düzenli doktor kontrolüne gidiyorum, bunun için de defalarca gittim. bu sene başında gittiğimde vajinal floramın bozulduğunu, enfeksiyonumun olmadığını söyledi. fitil verdi kullandım. ama tekrar etti. onun dışında geçen ay gittiğimde de vajinal ultrasonda herhangi bir sorun çıkmadı. kistim de yok. bunu yaşayan var mı? varsa bana ne yapmamı önerirsiniz her fikre açığım :( ankara'da doktor önerirseniz mesela o da müthiş olur. teşekkür ederim şimdiden.

1. Candida testi yaptınız mı hiç? Candida mantarının etki ettiğini okumuştum. Aynı sorun bende de var malesef..

12 haziran 23:28

2. vajinal mantar sadece candida kaynaklı olmuyor maalesef. candida enfeksiyonu daha sık görülüyor sadece. süslü doktorunuzun söylediği gibi vajina floranız bozulmuş. zaten bir kere oranın florası bozulduysa ve enfeksiyon kronikleştiyse düzelmesi çok zor ve zaman istiyor. sadece fitil yeterli gelmeyebilir. ilaçlara direnç gösterdiyse uzun süreli tedavi görmeniz gerekiyor. ankarada doktor tanıdığım yok maalesef öneremiyorum ama başka doktorları görmenizde fayda var.

13 haziran 00:04

3. Bende candida mantarı mı acabaa demeye gelmiştim. Kapsamlı bi eczaneye gidip candida için prebiyotik kullanabilirsiniz.. Kadın sağlığı için özel bakteriler çok işe yarıyomuş bu tarz akıntılarda yada geçmeyen jinekolojik sıkıntılarda..

13 haziran 00:19


4. Bende enfeksiyon ve akıntı var. Mantar yok. İdrar kültürümde ürümede yok. Araştırmalarım sonucu vajinal floramın bozulduğunu fikrine vardım. Probiyotik kullanımı çok kafama yattı. Gynobiotic kullanmaya başladım kefir içiyorum. Böylr böyle halledicem. Birde alttan muayne olun yarada olabilir. Bende var çünkü. 

13 haziran 00:35

5. minuscule kendinizde mantar enfeksiyonu olmadığı kanısına nereden vardınız? ayrıca idrar kültüründe üreme aranmaz. vaginal kültür, servikal smear alınarak tespit edilebilir. vajina florasının bozulması demek zaten normalde vajinada bulunan mikroorganizmaların dengesinin bozulması patojen hale gelip enfeksiyona yol açmasıdır.bakteriyel kaynaklıysa ilk başlarda kaşıntı görülmez anormal akıntıyla başlar. mantar kaynaklıysa kaşıntı, kızarıklık, beyaz peynir kesiği şeklinde akıntı, vajina duvarlarında beyaz plaklar görülür. ayrıca enfeksiyon kronikleşirse kefir, yoğurt, probiyotik takviyesi enfeksiyonun önlenmesini tek başına sağlayamaz. çünkü mantar enfeksiyonları çok dirençlidir arkadaşlar kanser hücresi gibi immun sistemi baskılar. ölene kadar bununla yaşayan insanlar var. eğer kronikleştiyse uzun süreli ilaç tedavisi gerekir. kendi kendinize tanı koymayın. önceliğiniz doktora gitmek olsun.

13 haziran 02:22

6. süslüm aynı sorun bende de var bıktım. sürekli bi akıntı. durdukça da beyazlaşır iç çamaşırında. buna yapacak bişey yok yapınız böyle. çevremden de uyuyorum böyle durumlar. bende pcos var belki onun etkisidir bilmiyorum fakat başka hiçbir sorunum dayok.

13 haziran 04:25

7. Arkadaşlardan biri soruyu ben sordum sanmış sanırım ama ben smear yaptırdım kültürdede sadece bakteri ve lökosit vardı. mantar yoktu. Doktora gitmeden bunlara nasıl karar verebilirim ki. Ayrıca enfeksiyonum yeni değil kronikleşmiş bir enfeksiyon henüz kaşınmamda olmadı. Hastalıkla ilgili yapabileceğim tek şey antibiyotik kullanmaktı onuda kullandım zaten. Soruyu soran arkadaşa tedavi olma dediklerimi yap demedim. Fakat tedaviyle birlikte flora bozuluyor ve bakteri ya da mantar her ne ise daha da direnç gösteriyor. Böyle durumlarda iyi bakterileri desteklemek bana çok mantıklı geldi. Doktorumada danıştım faydalı olacağını söyledi ana belirttiğim gibi bende mantar yok olsa şimdiye kadar anlaşılırdı herhalde değil mi ? Benim problemim tekrarlayan enfeksiyon son idrar kültüründede üreme olmadığı hafif bir enfeksiyon olduğu ilaç tedavisini belirti hissediyorsanim ve istersem başlatacağını söyledi doktor. Ben de çok yakın bir tarihte antibiyotik kullandığım için kullanmak istemedim. Ayrıca enfeksiyonu bol su içerek bile vücuttan uzaklaştırabiliyoruz. Yani benim durumum apayrı soruyu soran ben değilim tavsiyede bulundum. 

13 haziran 11:45