yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  12 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  kadınlığımı kabullenemiyorum??

  evliyim, iki yılı geçti. cinsel hayatım normal. bir çocuğum olsun isterim. ancak gebelik durumunu kabullenemiyorum süslüler. gebe kalıcam, midem bulanıcak, karnım şişecek, şiş karınla işe gidicem, sonra acılar işinde doğum yapıcam... özellikle doğurmak kısmı bana çok hayvani geliyor, insan ırkı bunu nasıl benimsemiş normalleştirmiş anlayamıyorum. fizyolojimi kabullenmekte zorlanıyorum, bir çocuğum olması için bunların olması gerekliliğini kabullenmekte zorlanıyorum. özellikle o karınla dışarda gezmek, işe gitmek yapabileceğim bir şey değilmiş gibi geliyor. utanmak mı bilemiyorum. lütfen dalga geçecek, deneyimi olmayan, anlamaya çalışmayan kimse cevap yazmasın. doktorum, anatomi fizyoloji kadın doğum her şeye hakimim. aşamadığım kısım psikolojik. doğurma eylemi. gebelik yaşamış ya da psikoloji bilen süslüler yardımcı olursa çok sevinirim, psikologa gidilir mi böyle bir şey için? bilemiyorum...

  1. Belki okumuşsunuzdur ama cesur yeni dünyayı okumanızı tavsiye ederim. Ve Margaret atwood damızlık Kızın  öyküsü- dizisi zaten biliniyor. Bana bunlar Doğum olayının psikolojik olarak çocukla nasıl bir bağ kurulduğunu anlatan iyi Kitaplar gibi geldi. Distopyalar içinden çıkılmayan durumları anlamamıza yardımcı oluyor. 

  15 mayıs 11:40

  2. Gebelik yaşamadım henüz, deneme aşmasındayız, ama olur da hamile kalırsam benim de sizinkine benzer korkularımm yok değil. Özellikle o koca göbüşle hayatıma devam etme kısmı, işe devam etme süreci ne bileyim saçma ama aklıma geliyor hep. Ama yine de bebişimiz olsun isterim de henüz bir hareket yok 🤷🏻‍♀️

  15 mayıs 11:41

  3. yalniz bunun kadinliginizi kabullenememekle bir alakasi yok. kadinsaniz dogurgansiniz ama bu dogurmak zorunda oldugunuz anlamina gelmiyor. basligi gorunce cinsiyet degistirmek istiyorsunuz sandim.

  15 mayıs 11:43

  4. Anonim 2 haklı olabilirsiniz ama yanıltmak amacı ile yapmadım, o an öyle yazıvermişim kusura bakmayın

  15 mayıs 11:44

  5. (yazar: moulinrouge) teşekkür ederim, cesur yeni dünya’yı görmüştüm ama neyden bahsettiğini bilmiyordum. Handmaids tale’ı izledim ancak okumadım ikisini de okuyacağım

  15 mayıs 11:46

  6. Doktorsunuz ama psikoloğa gidilmeli mi sözlükte soruyorsunuz?? İlginç hiç kimse yok mu tıp çevrenizde bu konuyla ilgili. En azından bir tanıdık vardır.

  15 mayıs 11:47

  7. bir çocuğum var benim de bu tarz endişelerim olmuştu ancak hamile kaldığında özellikle bebeğinin ultrasonda kalp atışlarını duyduğunda herşey çok farklı oluyor süslüm kendinle ilgili tüm endişeler yerini bebeğinin gelişiminle ilgili endişelere bırakıyor ve sen artık işe nasıl giderim göbişimle diye değil de bebeğim için sağlıklı ne yiyebilirim ne yapabilirim diye düşünmeye başlıyorsun ve diğer şeyler aklına gelmiyor, karnının büyümesine ise seviniyorsun çünkü aslında içeride bebeğin büyüyor resmen bi mucize içinde bir can yetişiyor. hormonlar tavan yapıyor tabii :) hamilelik zorlu bir süreç ama sonunda ki kavuşma o kadar şahane ki herşeye değer diyorsun.

  birde ben bayağı zorlu bi gebelik yaşadım düşük riskim vardı ilk 3 ay kanamam geldi hep yattım işe de 36 haftalık olana kadar devam ettim koca göbişimle ama hamileyken işte o göbiş değil bebiş diye geziyorsun :)

  kilo yu da hiç sorun etme gebelikte 20 kilo aldım 2 yıl içerisinde 23 kilo verdim şuan gebelik öncesi halimden daha zayıfım. Biraz dikkat edersen zaten bebek hareketlendi mi veriyorsun.

  allah isteyen herkese aratmadan nasip etsin inşallah çok güzel bir duygu.

  15 mayıs 11:49

  8. Bunun için psikologa gidilir. Psikolog değilim, doktor da değilim ama biliyorum.

  15 mayıs 11:50

  9. yaniltmaya calistiginizi dusunmedim suslu, dogurmaktan korkmanizin ya da dogurmak istememenizin kadinliginizla ilgili bir sorun teskil etmedigini belirtmeye calistim. durumu kadinliginizi kabullenememe olarak adlandirdiginiz icin uzuldum sadece, dalga gecmeye calistigim dusunulmesin.

  sorunuza gelirsek, evet boyle bir durum icin tabi ki psikologa gidilir. belki de fizyolojik olarak tuhaf buldugunuz dogurma eyleminin gercek sebebi gercekte cocuk istemiyor olusunuzdur, cocuk istediginizi dusunmenizin sebebi beklentiler, toplumsel kodlardir, bilemiyorum.

  15 mayıs 11:51

  10. Anonim 5 lütfen gidin burdan. 

  15 mayıs 11:52