sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
13 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

karmaya inanıyor musunuz. ?

sizce bir insan yaptığı bir kötülüğün acısını çeker mi? ya da kendisinin başına da aynı şeyler gelir mi?

1. İnanmıyorum. Çok kötü insanlar misler gibi hayat yaşayabiliyor. 

16 nisan 13:24

2. inanmak istiyorum.

ama bazen umudumu kesiyorum. ilk anonimin dediği gibi, bazıları her şeyden sonra mükemmel bir hayat yaşayabiliyor. her şeyleri mükemmel yolunda gidiyor falan.

16 nisan 13:25

3. inaniyorum ama karmanin cok uzun surdugunu dusunuyorum. insanin ici soguyor sanki oyle karma isliyormus gibi.

16 nisan 13:26


4. İnanıyorum. Kimse yaşattığı acıları tatmadan ölmüyor.

16 nisan 13:27

5. İnanmıyorum. Gerçekten de çok kötü insanlar yaptıkları kötülüklerin bedelini asla ödemiyorlar ve gayet güzel hayatlar yaşıyorlar. Biz de anca bi kenarda ilahi adaletin işlemesini bekleyelim

16 nisan 13:34

6. biri beni çok üzdü, yalvardım bir şans daha vermesi için, yüzyüze görüşüp konuşmak için. ama o üzüldüğümü bildiği halde mesajlarıma bakmadı bile. şimdi ben de onun bana yaptıklarının aynısını yaşamasını istiyorum. umarım karma denen bir şey vardı da yaptıklarının acısını çeker.

16 nisan 13:55

7. derler ki, adaletin bir ayağı topaldır. bu nedenle gideceği yere yavaş ulaşır ama mutlaka ulaşır.

16 nisan 14:34


8. karma dediğiniz felsefe oturup bana yapıldı, onlarda çeksin demek değildir.

karma dediğimiz felsefe de önce kendin için herkesi affetmek vardır. insanları affetmek gerekiyor ki bizler de o öfkeden azad olup huzurlu ve mutlu olalım.

karma bireysel değildir topyekün bulaşıcı bir huzuru ve sevgiyi hedefler.

şimdi zamanında size kötülük yapan insanı affetmek zor geliyor ya hani ve sen onun şu an mutlu olduğunu düşünüyorsun ya hani. işte sen onu affetmedikçe, kendini bu öfkeden azad etmedikçe senin enerjin ona akmaya ve onu güçlü kılmaya devam edecektir. geçmişinizdeki insanlarla kozmik bağlarınızı kesin, kendi hayatınıza odaklanın ve akışta kalın.

o insanın sizeyapmış olduğu kötülük onun ile ilgili. siyah bir kumaşa beyaz denebilir mi? kötü biriyse kötüdür zaten ve elbette hayatında sizin görmediğiniz mutsuzluklar oluyordur. kimsenin kalbini açıp bakamıyoruz. neler çektiğini bilemiyoruz. bu hayatta en büyük bela tatminsizliktir. her şeye sahip olduğunu sandığımız insanlar ya elindekilerle tatmin olmuyorsa? zaten sürekli hayatını paylaşan insanların en büyük hastalığı bu tatmin olamama hali.

lütfen kendiniz için affedin. o deneyimin size ne kattığını, mesajının ne olduğunu, neyi görmeniz gerektiğini bir adım sonraya geçmek için size nasıl bir yol gösterdiğini görün. kişilerle uğraşmayın, olaylardaki mesajları görün.

bu hayattaki en önemli şey gezmek, tozmak, yemek, içmek, giyinmek değil. bu hayattaki en önemli şey huzurdur, mutlu olma halidir, kendini sevmektir, içten gülebilmektir ve ışık saçabilmektir. zaten siz bu hale geçtikten sonra karma size o kadar cömert davranacak ki o insana her sabah teşekkür edeceksiniz belki de.

16 nisan 15:00

9. Saçmalığın daniskası. Niyeyse bu dünyada tecavuzculere, sadistlere, katillere, savaş cikartanlara, devlet büyüklerine hic karma yok; ancak bizim küçük dunyalarimiza dokunmuslara var. Karmaya da ilahi adalete de inanmıyorum.

16 nisan 16:11

10. Bir süre önce inanıyordum. sonra geçmiş yaşamlar konusunu incelediğimde, diğer başka sistemlerle birlikte “karma dediğin neye göre kime göre?” demeye başladım. bana göre, bu dünyada “biri bana kötülük yaptı  ve allah onu kahretsin” değil artık. hayat planını bilemem, belki o yaptığı kötülük dediği şeye bir süre sonra farklı bakacağım. elbet toplumu yaralayan olaylarda bu bakış açımı koruyamıyorum bazen. hayat planları, görev seçerek gelmek vs. çok açık kafa isteyen şeyler, burada tartışmayı düşünmüyorum. kısaca inanmıyorum. 

16 nisan 16:21